"Непокорна България": Ако „СофКънект“ не плати концесионната такса, летище "Васил Левски" да мине под държавен контрол

6 Август, 2025 14:07 2 673 45

  • непокорна българия-
  • софкънект-
  • летище васил левски-
  • летище софия-
  • концесия-
  • концесионна такса

Плащането беше временно отложено по време на ковид кризата, но не и опростено,

"Непокорна България": Ако „СофКънект“ не плати концесионната такса, летище "Васил Левски" да мине под държавен контрол - 1
Снимка: Фейсбук

„Непокорна България“ изразява категорично несъгласие и възмущение от отказа на концесионера на летище "Васил Левски" София - „СофКънект“ да изпълни едно от основните си задължения по договора за концесията – а именно плащането на дължимата концесионна такса. Тя беше временно отложена по време на ковид кризата, но не и опростена.

Това се казва в позиция на "Непокорна България". Оттам припомнят, че днес, години след пандемията, когато въздушният трафик е възстановен, а приходите на летището нарастват и постоянно се откриват и нови линии, "СофКънект“ демонстрира арогантно отношение към българската държава и българския народ като отказва да изпълни поетите си ангажименти.

Правителството незабавно да предприеме правни действия за събиране на дължимата концесионна такса, включително чрез съдебен иск или започване на процедура по прекратяване на договора. Да се обсъди възможността за връщане на летище "Васил Левски" София под държавен контрол, ако „СофКънект“ продължи с отказа си да спазва българските закони и договорни задължения.

Това поискаха от "Непокорна България".

Позиция на „Непокорна България“ относно отказа на оператора на софийското летище - „СофКънект“ да заплати отложената концесионна такса:

„Непокорна България“ изразява категорично несъгласие и възмущение от отказа на концесионера на летище "Васил Левски" София - „СофКънект“ да изпълни едно от основните си задължения по договора за концесията – а именно плащането на дължимата концесионна такса. Тя беше временно отложена по време на ковид кризата, но не и опростена.

В условията на безпрецедентна пандемия държавата прояви разбиране, толерантност и отговорност, като предостави отсрочка за плащане, с цел да се запази стабилността на стратегическата концесия и да се даде възможност на концесионера да се адаптира към извънредната икономическа ситуация. Тази отсрочка обаче никога не е означавала опрощаване на задълженията.

Днес, години след пандемията, когато въздушният трафик е възстановен, а приходите на летището нарастват (постоянно се откриват и нови линии) "СофКънект“ демонстрира арогантно отношение към българската държава и българския народ като отказва да изпълни поетите си ангажименти. Това поведение е не само неприемливо и морално укоримо, но и потенциално основание за прекратяване на концесионния договор, поради грубо неизпълнение. Българските граждани не са втора категория! Договорите са, за да се спазват.

„Непокорна България“ настоява:

1. Правителството незабавно да предприеме правни действия за събиране на дължимата концесионна такса, включително чрез съдебен иск или започване на процедура по прекратяване на договора;

2. Да бъде направена пълна ревизия на всички условия по концесията и публично да се обяви има ли други случаи на неизпълнение от страна на концесионера;

3. Да се обсъди възможността за връщане на летище "Васил Левски" София под държавен контрол, ако „СофКънект“ продължи с отказа си да спазва българските закони и договорни задължения.

Отправяме и открит въпрос към управляващите: #Кой ще понесе отговорността за това концесионният договор да се превърне в още една схема за източване на държавата?

„Непокорна България“ ще следи отблизо случая и няма да позволи летище "Васил Левски" София – стратегически обект от национално значение – да бъде използвано за извличане на печалби за чуждестранен оператор, докато държавата и обществото търпят незаслужени загуби.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 43 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 голем смех

    20 3 Отговор
    Хайде четете ги документите преди да ставате за смях ве. Четете какво сте подписвали.

    Коментиран от #13, #28

  • 2 Сила

    10 20 Отговор
    Ловно дружество" Сокол " може да ги съди за емблемата ....някой мотоклуб също !!! Толко им е акъла и въображението на" непокорните българи " от този клуб по бридж маскиран като партия ....

    Коментиран от #5, #10

  • 3 кучкар:де го тоя удрял кучетата с пръчка

    8 5 Отговор
    "Едното куче захапва съученичката й за маратонката. След това я пуска и захапва дъщеря ми за левия крак. Другото се спуска и захапва детето ми за десния крак. Писъците им са чути от човек, който е идвал да отвори сергията си на пазара. Той буквално е удрял кучетата с пръчка, за да пуснат детето ми", разказа майката на пострадалото момиче Милена Тревенска.

    По думите й няма по-голям шок от това да чуеш, че детето ти пищи по телефона от болка с викове: "Мамо, нахапаха ме кучета". "Не помня как съм стигнала до училището. Когато я видях дрехите й бяха разкъсани", спомня си жената.

    Коментиран от #4, #15

  • 4 брях

    22 1 Отговор

    До коментар #3 от "кучкар:де го тоя удрял кучетата с пръчка":

    И това кво общо има с Летище София? Или и тоя бот се скапа.
  • 5 Софиянеца

    7 4 Отговор

    До коментар #2 от "Сила":

    На мен ми прилича на логото на Лудогорец 🦅 🤣

    Коментиран от #11

  • 6 Непокорна,

    13 15 Отговор
    колко да непокорна!? Сглобените разрушиха паметника, освободил Европа от фашизъм, те един протест не успяха да спретнат или не искат! А тук са се загрижили да пълнят касата на Ново начало и Герб! Всичко, което плащате, всяка такса и глоба укрепва Делян Пеевски във властта!

    Коментиран от #22, #32, #33

  • 7 Браво

    20 4 Отговор
    Браво. Стига с тези подеяния на наш гръб.
  • 8 АмаЗащо

    14 5 Отговор
    Защо не питате застраходявателя Съединени Анексиращи Щати - те най-добре съдят всеки и за всичко, по техни си закони, специално променени за делото.
  • 9 007 /агент/

    24 3 Отговор
    Бел ден да не види евроджендъра измислил капачките на пластмасовите бутилки да се държат с по две къси "опашчици" към долната част.
    Не дай си да събориш такава бутилка, след като си я отворил и прилежно затворил....
    БЕЛ ДЕН ДА НЕ ВИДИ !!!

    Коментиран от #12, #14

  • 10 До дружество "ТУЛУП"

    4 1 Отговор

    До коментар #2 от "Сила":

    ЗЛОБАТА ВРЕДИ НА ЗДРАВЕТО!
  • 11 Сила

    2 4 Отговор

    До коментар #5 от "Софиянеца":

    А , и това също !!! И тия могат да ги подгонят за права ...не са се усетили още явно !??
  • 12 ПРОКЛЕТИ ДА СА!

    13 0 Отговор

    До коментар #9 от "007 /агент/":

    АПАШИТЕ НА ДЪРЖАВНА СОФРА И ТЕ ДА НЕ ВИДЯТ!
  • 13 Документите са подписани от

    28 2 Отговор

    До коментар #1 от "голем смех":

    Роско печатаря,който тогава беше министър на транспорта.И вместо да е в затвора,той го играе премиер.
  • 14 Сила

    7 1 Отговор

    До коментар #9 от "007 /агент/":

    АМИН ....садисти корпоративни !!!
  • 15 Сила

    9 0 Отговор

    До коментар #3 от "кучкар:де го тоя удрял кучетата с пръчка":

    Друго си е да те подгони пиян циганин с брадва ....или да се вмъкнат тумба циганета през ноща в къщата на 85 годишната ти баба в някое северозападнало село ....пак по темата де !!!
  • 16 Иван

    8 6 Отговор
    Никой не може да им държи сметка Те си плащат комисионното най редовно на правителството Този път като по чудо я няма да се намеси /Голямата уста/Мая Манолова Дали е болна
  • 17 Нема а стане

    18 2 Отговор
    тия не плащат щото плащат където трябва. Не е трудно за досещане, нали.
  • 18 БСП = Непокорна България

    7 3 Отговор
    Това са думи на Свиленски!
    "Не се обсъждат имена за министри и министър-председател, кадри БСП има, тъй като сме партия на 130 години и на всички избори участваме с идеята да бъдем победители и управляващи"

    И това са думи на Габриел Вълков от младежкото отклонение на БСП!
    "Това е хубавото на БСП, защото тя е партия на 130 години, това са поколения които са вътре в БСП и в момента."

    Сами може да си направите заключение че тези хора са идеологическа отрова за България!
  • 19 Никой

    8 0 Отговор
    Никоя институция не трябва да спонсорира така наречените /Независими/ медий.Те са слуги и в никакъв случаи не са независими
  • 20 Лукчо

    5 0 Отговор
    Също и Нефтохима !
  • 21 Ко? Не!

    9 1 Отговор
    Да бе да а комисионните, които ги взеха някои уважавани хора?
  • 22 Търновец

    8 5 Отговор

    До коментар #6 от "Непокорна,":

    "Непокорна България" - а златните концесии в Родопите на кого са дадени? Кои са истинските собственици на регистрираната в Канада фирма която иска още концесии? А на Факти даже имаше статия за Лукойл Бургас и дължимите данъци - ограбването на България продължава повече от 20 години - и къде е Непокорна България - че Нинова беше във властта дълги години

    Коментиран от #27

  • 23 Доколкото си спомням,

    10 2 Отговор
    отсрочката беше за период от 10 год. Защо да плащат по-рано? Дали е отсрочка или опрощаване Нинова по-добре трябва да знае.
  • 24 Държава в държавата

    4 4 Отговор
    Давайте всичко за майка България пак да правим комунизъм... Без бай Тошо от ден на ден все по-лошо...

    Коментиран от #37

  • 25 Абе,

    9 1 Отговор
    как ще развалите договора, като Буци/ Буда вече е изхарчил комисионното ?!
  • 26 Р Г В

    1 3 Отговор
    Г-жо Нинова беше ни омръзнало да гледаме една и съща ваша снимка в началото на всяка ваша статия в която критикувате абсолютно всичко в обществено политическия живот на държавата. Ако причината е че не ви достигат средства за промяна на визията ви и посещения в професионални високо платени фото студия да организираме дарителска акция във ваша подкрепа . Желаем да виждаме образа ви.
  • 27 Я кажи колко "дълги години"

    4 3 Отговор

    До коментар #22 от "Търновец":

    Нинова е във властта?Да не би 15 г.като Борисов?
  • 28 А и чети

    8 0 Отговор

    До коментар #1 от "голем смех":

    154,8 млн.лв.за първите три години от 35 годишната концесия дължи концесионера на летище София (сега Васил Левски).Сумата обаче ще бъде платена 2046-2048 г.,заради гласуваната отсрочка на концесионната такса,гласувана от последното правителство на ГЕРБ,с премиер Бойко Борисов и министър на транспорта Росен Желязков.
  • 29 АГАТ а Кристи

    2 6 Отговор
    На лилави фон трябваше да се мъдри не граблива птица, а граблива биволица !!!
  • 30 АГАТ а Кристи

    3 6 Отговор
    На лилави фон трябваше да се мъдри не граблива птица, а граблива биволица !!!

    Коментиран от #34

  • 31 Ноктаци

    2 4 Отговор
    С този символ на граблива птица ясно показват, че ще слугуват на соросите и ще ни ограбват като господарите си.
  • 32 Значи казваш в прав текст,

    7 0 Отговор

    До коментар #6 от "Непокорна,":

    Че всичко държавно се краде от ГЕРБ и Ново начало?!!
  • 33 А ти недей да лицемериш!

    1 3 Отговор

    До коментар #6 от "Непокорна,":

    "Освободителите на Европа" дадоха власт на Пеевски.

    Коментиран от #41

  • 34 непокорна

    1 1 Отговор

    До коментар #30 от "АГАТ а Кристи":

    Аз предложих символът да е крак, ритащ тулуп по четирибуквието, но не се прие.😐
  • 35 Факт

    3 3 Отговор
    Защо не протестираха при даването на концесията?
  • 36 Каква " Непокорна България"

    1 3 Отговор
    в покорена и поробена България. Поставят ултиматуми, без да осъзнават, че не са в позиция да използват императивен тон по Пеевски. По всяко вероятност за да се " докопат" отново до властта ще гледат да се съюзят с него.
  • 37 Не, мерси!

    0 2 Отговор

    До коментар #24 от "Държава в държавата":

    Комунизмът фалира и не е нужно да извървим целия път отначало, за да стигнем до същото откритие!
  • 38 Д.ИВАНОВА

    2 0 Отговор
    Да си платят с лихвите ,наглеците незабавно да бъдат изгонени,договора прекратен,летище София да остане държавна собственост и ВЕТО да не се дава на концесия на никого
  • 39 И Кой ?

    1 0 Отговор
    Желязков Ли ?

    Ще е Шефа ?
  • 40 Аз предлагам !----

    1 0 Отговор
    Да се Тегли ЧОП !

    Може пък !

    Да е Късмет !

    Делишим !

    Ако Не ! Отново !

    Като вече отпадналите !)

    Си Остават Отпадснарли !
  • 41 Д.ИВАНОВА

    1 1 Отговор

    До коментар #33 от "А ти недей да лицемериш!":

    Грешка,прасето е с "фес"инструкции..взеха им парите на ШИШИ,БОКО и сие,налага им се да работят и вижте колко са прилежни-първи идват в народното събрание и последни си тръгват..Страх ги тресе за жалкият им животец.
  • 42 Факт

    1 0 Отговор
    Този развой беше предизвестен! Единствено Възраждане се противопостави!
  • 43 Всеки бръшолеви с наличния си интелект

    0 0 Отговор
    Ама няма!
  • 44 Анонимен

    0 0 Отговор
    Всички са били във властта!
  • 45 Нека припомним

    0 0 Отговор
    че договорът със Софткънект беше подписан именно от сегашния премиер Росен Желязков, изпълняващ длъжността министър на транспорта в корупционния кабинет Борисов 3, който сега е премиер в още по-корупционния кабинет Борисов-Пеевски 4. Така че скоро народа ще стане непокорен и ще хвърля камъни по корумпетата, а освен това ще трябва да връщат и парите, които ограбиха.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове