Децата се превръщат във важен ориентир за разработването на градски проекти на бъдещето. Връзката градска среда-деца все по-често присъства в разработките на архитекти, урбанисти и градостроители. Кой и защо инвестира в устойчиво градско развитие
Публични средства, дарения, инвестиции – има много начини за финансиране на устойчивото градско развитие. Проекти, изпълнявани съвместно от държавата и бизнеса, отчитайки мнението и търсенето на обществото, често могат да бъдат наречени успешни. „Работата на дизайнерите се основава на интегриран подход. Ние сме в активен диалог със заинтересованите страни: жителите на града, бизнеса и правителството. Стремим се да вземем предвид всичките им интереси“, коментират архитекти. Проектантите са тези, които трябва да намерят компромисни решения, които да работят едновременно за властите и гражданите.
Друга роля на архитектите е да помагат на държавните органи да определят дневния ред за градско развитие чрез включване на всички заинтересовани страни в процеса на разработване на проекта. На Запад този подход се прилага от няколко години: създават се градски съвети, които включват всички представители на общността. Например през 2008 г. в Барселона обществото и властите работят заедно за борба с наводненията.
В Берлин жителите и предприятията, заедно с държавата, изпълняват проекта Flussbad Berlin, който има за цел да трансформира канала Spree в центъра на града и да създаде речен басейн от филтрирана вода, постъпваща в канала. Проектът е предложен от група архитекти и художници, подкрепени от Федералното министерство на околната среда и управлявани от асоциация с нестопанска цел.
Също така е от полза за бизнеса да развива градове: може да помогне в областта на GR, HR (тъй като местните професионалисти и студенти няма да се стремят да се преместят в по-голям град), PR.
Общата идея е следната: големият бизнес дава възможности за растеж на малкия и среден бизнес, като същевременно развива инфраструктура и осигурява културно свободно време на гражданите. Целта е не само да се отдават помещения под наем, но и да се отговаря за събитийното съдържание на територията в зависимост от сезона. „Това показва социалната отговорност на проекта към бизнеса“, обясняват специалисти.
Урбанизмът, съобразен с децата, като нова тенденция
Създателите на парк „Атракция” добре са уловили тенденцията, която набира популярност. Прогнозите са, че до 2030 г. на планетата ще има повече от 60% от хората под 18 години. Градското пространство, подходящо за деца, има специфични критерии, които се базират на Конвенцията на ООН за правата на детето, смятат от организацията.
Освен това всяка общност е в състояние да подобри района както по отношение на градоустройството за физическите нужди на децата, така и по отношение на психическия комфорт и развитие.
Архитектът, урбанист и специалист по проектиране на обществени и детски пространства Дария Алексеенко споделя, че се интересува от концепцията на УНИЦЕФ „Град приятелски настроен към децата“ и нейното прилагане в градовете по света. Според архитекта някои образцово озеленени територии в Москва и Казан вече могат да попаднат под това определение. Алексеенко добавя, че напоследък се е появил интерес към темата за детството сред професионалната среда на архитекти, урбанисти и урбанисти. „Миналата година работих във Владивосток по програмата за градски практики на института Стрелка, не повдигнах темата за детството, но намерих съмишленици извън проекта, непрекъснато обсъждахме тези въпроси с тях“, припомня архитектът. Това обаче не е интересно за всички: „Срещам много скептицизъм сред колегите и дори само възрастните граждани.“
Въпреки това през последното десетилетие се създават все по-голям брой както местни, така и световни инициативи в областта на градските изследвания на децата. Например, NPO ACE Trust работи в осем щата на Индия, а преди 2 години международният алианс „Градове за деца“ се появи в Абу Даби. Проблемите, които срещат градските деца обаче, не са само липсата на паркове/площадки и институции. Мястото, адаптирано за дете в съвременния контекст, трябва да отчита рисковете от пандемии и хранителни дефицити, качеството на въздуха и наличието на комуникация с общинските власти.
Всички тези и други точки се изучават при изготвянето на различни рейтинги. Така например, класацията за градовете, подходящи за деца в света за 2021 г., съставена от британската застрахователна компания CIA Landlord Insurance, постави Рейкявик на първо място, следван от Лисабон и Уелингтън. А най-добрият град в Европа през 2022 г. е Прага. УНИЦЕФ поддържа свой собствен рейтинг. Победителите в последния в различни номинации са 6 града по света, включително Бербера (Сомалия) и Рио Кито Рио Кито (Колумбия).
Сравнявайки сайтове в САЩ, Европа и Русия, архитекти забелязват парадокс: колкото по-южна е страната, толкова по-малко внимание се обръща на детския урбанизъм. „В сравнение с Италия или Испания ситуацията в Русия изглежда по-добре. Там пикът на проектирането на пространства за деца беше преди 20-30 години, а сега интересът към тази история изчезна", отчитат архитекти.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Псевдоним
13:28 13.12.2022
2 според
13:33 13.12.2022
3 Пайнер
14:06 13.12.2022
4 футуролог
14:52 13.12.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Гост
18:45 13.12.2022
7 бизнес
Коментиран от #8
04:08 14.12.2022
8 Гост
До коментар #7 от "бизнес":
Над 100 години ама през крив макарон. 40 години е на Хрушчовките, а последните са с по 50-70 г. Санирането трябваше да укрепи междупанелните връзки да увеличи експлоатационния срок на панелките, но те не санират, а само лепят студопор и замазват отгоре. Поредният балкански финт.17:12 14.12.2022