Жилищата в световен мащаб не стават по-евтини, нито по-достъпни. И в Европа, и в САЩ разходите за покупка на нов дом растат както на месечна, така и на годишна база, показват националните статистики. Сред основните фактори за поскъпването на един имот – включително и в България – са разходите за строителство, обясняват от бранша.
Има стартъпи обаче, които искат да преборят проблема с достъпността, като намалят именно това ключово перо от бюджета. Пример за такава компания е BotBuilt. Екипът ѝ смята, че може да въведе технология за съкращаване на разходите, както и за смекчаване на отрицателните въздействия от жилищното строителство, уточнява economic.bg.
Какво цели BotBuilt?
BotBuilt е създадена през 2020 г. от Брент Уадас, Колин Дивайн и инженера по роботика Барет Еймс. Компанията има за цел да използва роботи за ускоряване на жилищни строителни проекти. Нейните алгоритми могат да анализират двуизмерен план на къща и автоматично да генерират триизмерни модели на компонентите, необходими за изграждането ѝ. Освен това софтуерът изготвя приблизителна оценка за това колко ще струва изработката на всеки модул. След това той може автоматично да програмира роботизираните ръце в заводите на BotBuilt, така че те да изработят тези модули.
Барет Еймс споделя, че вдъхновението за създаването на подобен стартъп идва от негов личен опит. Докато бил последен курс студент той и съпругата му купуват горен етаж на къща близо до кампуса на колежа и молят приятели и семейството си за помощ при ремонта. По време на процеса Еймс казва, че е научил много за предизвикателствата в сектора на строителството. "Жилищната индустрия е изправена пред огромен недостиг на жилища и строителите знаят, че трябва да продължат да строят възможно най-много домове, за да компенсират годините на недострояване“, каза Еймс в интервю за TechCrunch. „Поради увеличението на лихвените проценти много хора не искат да се отказват от настоящите си домове и свързаните с тях лихви, което допълнително увеличава търсенето на нови жилища.“
Към момента системата, по която работи BotBuilt не е да строи домове от нулата. Вместо това се фокусира върху специфична част от процеса на жилищното строителство: „изграждане на рамка“.
Роботите на компанията сглобяват панели за стени, подови покрития и покривни системи. Системата на компанията струва около 1 долар на час за работа и може да бъде препрограмирана за изграждане на различни рамкови конструкции за домове относително бързо, казват от BotBuilt.
Други компании, които правят опити да използват роботи в работата си, до голяма степен разчитат на т.нар. твърда автоматизация, което означава, че роботите са програмирани да изпълняват една и съща функция. „Този подход работи добре за създаване на автомобили, но не е подходящ за строителната индустрия, където има огромно разнообразие от дизайни“, посочва Еймс.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 В у й инвеститор
Коментиран от #3, #4
16:02 02.01.2024
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Стамат
Коментиран от #7
20:54 02.01.2024
6 Стамат с магарето
21:10 02.01.2024
7 Джанго без окови
До коментар #5 от "Стамат":
И двамата така ши ви зарадвам, там на завоя ши ви радвам ма.. ви де..21:13 02.01.2024
8 Така Така
Коментиран от #9
11:23 03.01.2024
9 каза ли нещо В у й
До коментар #8 от "Така Така":
цените са вече по ниски от обявените с 30 %, иначе още една година обявата ще си стои непокътнатаКоментиран от #10, #12
11:29 03.01.2024
10 Джанго без окови
До коментар #9 от "каза ли нещо В у й":
Това не бях аз - казах ти , че ще поспя 2часа и сега станах и седнах на стола да си почина малко.Ти бачкай и не се чешай,щото Криптомир Ананиев мрази скатавките12:45 03.01.2024
11 Един
Коментиран от #15
15:53 03.01.2024
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Ривере
18:21 04.01.2024
15 Миро
До коментар #11 от "Един":
То панелното строителство не е лошо просто му липсва изолация сега има решения за този проблем10:42 17.01.2024