30 Юни, 2004 00:00 2 010 0

Измами в Поморие със строителна пирамида

  • дружество-
  • поморие-
  • които-
  • холандското-
  • рисорт-
  • договор-
  • проект-
  • земята-
  • договора-
  • българия-
  • общината-
  • клиенти-
  • българското-
  • собственик-
  • граунд-
  • какво-
  • защото-
  • право-
  • доста-
  • предвижда-
  • дружеството-
  • страна-
  • инвестмънт-
  • имоти-
  • хилхорст-
  • антониус-
  • билдинг-
  • п

В началото на седмицата гръмна скандал с нова строителна пирамида по морето. Фирмата "Кепитал граунд енд билдинг инвестмънт", представяща се за холандска, трябваше да построи лукс комплекс в Поморие. До момента са направени едва 25% от селището. Имотите обаче отдавна са продадени. Над 400 ирландци и още няколко десетки британци и германци са платили по около 30 хил. евро като начална вноска за апартаменти и голф вили. Междувременно стана ясно, че сметките на холандската фирма са запорирани. А директорът на "Поморие голф енд бийч рисорт" Антониус Хилхорст е изчезнал от България преди около 4 месеца. Четирима кандидати за имоти в комплекса са се обърнали към българската адвокатска кантора "Георгиева, Петров, Ненков, Георгиев". Адвокат Румен Петров обяснява защо е съветвал чужденците да не купуват.



Господин Петров, как се свързаха с вас чужденците, които искаха да купят имоти в "Поморие голф енд бийч рисорт"?
- Адвокатска ни кантора се занимава с осигуряване на консултантски услуги за чуждестранни клиенти. Интересът на чужденците за закупуване на недвижими имоти в България е голям. С нас се свързаха клиенти - двама от Великобритания и двама от Ирландия, за да ги консултираме и да бъдем техни представители по 4 отделни сделки с недвижими имоти в това т. нар. холандско селище, за съществуването на което ние дори не предполагахме. След като вече имахме клиенти, започнахме да проучваме въпроса. Във всеки един случай съветите, които сме им давали, са да проявят максимална предпазливост. Според нас тяхната инвестиция не би била добре гарантирана, правата им не биха били добре защитени. Всичко това са изводи, които направихме на базата на анализ на документите, които успяхме да получим в процеса на работата и които ни бяха предоставени от дружеството "Поморие голф енд бийч рисорт".


Кое ви се стори съмнително?
- Аз не бих искал да квалифицирам тяхната дейност като съмнителна или измамлива. Но мога да ви разкажа подробно какъв е начинът, по който се осъществяват сделките. Дружеството "Кепитъл граунд енд билдинг инвестмънт Ен Ви" е едноличен собственик на дяловете в капитала на "Поморие голф енд бийч рисорт" ЕООД. Това не ги прави обаче едно и също юридическо лице. Имаме, от една страна, холандско дружество, което е собственик на всички дялове в българското, а от друга страна - българско дружество, което е сключило договор с общината за закупуване на терен от близо 50 дка в Поморие и за осъществяване на инвестиционен проект. Те са поели ангажименти пред общината, които в тригодишен срок от даване на първите строителни разрешения да осъществят.


Какво точно предвижда проектът?
- Целият проект се състои от 5 крупни постройки със 750 апартамента и отпред при самия плаж има няколко по-малки вили. От целия проект до този момент е почти завършена една сграда, което е доста по-малко от една пета от целия комплекс. Интересното е, че инвестиционният проект предвижда създаването и на голф игрище и построяването на голф вили, които по брой никак не са малко - 47. Ние сме имали двама клиенти, които възнамеряваха да купят голф вили в селището. Но никъде в проекта, който ни беше предоставен, няма индивидуализиран парцел, на който голф игрището и голф вилите ще бъдат построени. Не успяхме да се доберем до информация, че въобще някаква земя, която е подходяща за изграждане на голф игрище, е закупена от "Поморие голф енд бийч рисорт". В същото време вилите се продават. През цялото време, докато преговаряхме с "Поморие голф енд бийч рисорт", на техния уебсайт беше посочено, че тези две вили са продадени. Но при личния контакт с фирмата по телефона те потвърдиха, че вилите не са продадени и е възможно да се преговаря с тях.


А вие с кого разговаряхте?
- Ние сме се срещали веднъж лично с Антониус Хилхорст, директор на "Поморие голф енд бийч рисорт". Веднъж съм разговарял и по телефона с него, може би в началото на март. По телефона съм контактувал и с мениджърка в компанията, която се казва Ирина Христова.


Която ние се опитахме да открием, но безуспешно.
- Е, не сте единствените. Ние също имахме доста сериозни проблеми да я открием. Тя е вечно или в Холандия, или някъде другаде, или съпровожда групи от потенциални купувачи, които обикалят собствеността, парцела и там разглеждат строителството.


Как точно се сключват сделките?
- Подписва се договор, който е по холандското право. В договора има и клауза за изключителната юрисдикция на холандския съд. Плащанията се извършват на холандското дружество, което не е собственик на земята. Договорът предвижда, че впоследствие при предаването на имота се съставя нотариален акт по българското законодателство. Правата на купувача обаче не са достатъчно гарантирани. Защото този договор за продажба не представлява предварителен договор по смисъла на чл. 19 от Закона за задълженията и договорите. Защото приложимото право по този договор е холандското.


Оказа се, че Антониус Хилхорст е изчезнал мистериозно от 4 месеца. Какво знаете за него?
- Той е с доста добро самочувствие, твърди, че е доктор по международно право, каквото и да означава това. Твърди също, че към инвестиция към България го е подтикнала холандската кралица, която посетила Несебър и след това му се обадила и му казала: Тон, ти трябва да инвестираш в тази част на България, защото там е много красиво. Каза ни, че един от купувачите в това ваканционно селище е принцеса фон Заксен, която и да е тя, може би не е единствената. Така че той е с доста добро самочувствие. Но това, което притеснява, е, че плащането се извършва на лице, което поне на пръв поглед няма нищо общо с този проект. Това е холандското дружество "Кепитъл граунд енд билдинг инвестмънт Ен Ви". Същевременно земята е закупена от "Поморие голф енд бийч рисорт" ЕООД и договорът с общината е сключен с това дружество. В материалите, които те ни предоставиха, има договор за паричен заем, който осигурява заем от страна на холандското дружество към българското в размер на 20 млн. евро. Интересни са формулировките в договора - тези пари ще бъдат предоставени на "Поморие голф енд бийч рисорт" "спорадично". И в размери, каквито заемодателят прецени. Какво се получава? От една страна, собственик на земята и дружеството, което строи, е "Поморие голф енд бийч рисорт", което ще стане собственик и на обектите. Същевременно продава ги холандското дружество "Кепитъл граунд енд билдинг инвестмънт Ен Ви". Като парите, които то получава, предоставя като заем на българското дружество. Съответно значи парите от продажбите не се влагат в България. Същевременно строителните работи се извършват тук, в България. Аз мога съвсем сигурно да предвидя, че това ще се окаже дружество, което няма приходи, а само заеми. И огромни разходи - разходи по строителство, разходи по закупуване на земята, и един огромен заем, който му тежи. Какво гарантира, че нашите клиенти ще получат готови апартаменти? Или ще могат да се удовлетворят от имуществото на холандското дружество в случай на принудително изпълнение срещу него? Абсолютно нищо не гарантира това.


А как стои въпросът с терена, върху който трябваше да се изгради селището?
- Земята е купена за 1 576 832 германски марки. Върху имота е учредена договорна ипотека за обезпечение на вземанията на общината. Ипотеката е била вдигната май 2003 г. Малко след това - на 16 октомври 2003 г., земята отново е ипотекирана за обезпечение на банков кредит към търговска банка "Инвестбанк". Кредитът е на стойност 1 млн. евро. Ние поставихме въпроса на Антониус Хилхорст дали има някакви вещни тежести върху имота. Той каза, че той е абсолютно свободен от вещни тежести. Това не се оказа вярно. Поради това, че е вписана тази втора договорна ипотека.


Предполагам, че знаете каква част от всички обекти в това селище са били продадени?
- Голяма част от обектите. Много интересно е, че доскоро за другите големи сгради не съществуваше дори идеен архитектурен проект, не говорим за конструктивен проект.


Възможно ли е купувачите по някакъв начин да си върнат парите?
- Цялата сложност на случая идва от това, че договорните отношения на потенциалните купувачи се уреждат по холандското право. Те съответно трябва да насочат претенциите си към холандското дружество. Защото с българското дружество, което е отделно юридическо лице, нямат никакви договорни отношения.


А как да издирят хора от това холандско дружество?
- Всеки купувач, който иска да развали договора, трябва да се обърне към компетентния холандски съд, да потърси независим правен съвет от холандския адвокат и да насочи претенциите си към холандското дружество. Лошото е, че неговите права не са обезпечени с нищо. Няма никакви, нито реални, нито персонални, обезпечения за правата на купувачите.


А общината в Поморие може ли да си върне земята?
- В договора с общината се предвижда клауза за прекратяване на договора при определени условия. Но едва ли този договор може лесно да бъде развален. Освен това теренът е ипотекиран. И ако дружеството не обслужва заема си, то съответно банката може да влезе в правата си, които произтичат от договора за ипотека.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА