Огромен монумент бе открит погребан под пясъците край древния йордански град Петра, съобщи Би Би Си.
Археолозите за използвали сателитни изображения, снимки от безпилотни самолети и наземни изследвания, за да локализират находката, се казва в проучване, публикувано в бюлетина на организацията "Американски училища за близкоизточни изследвания" (ASOR).
Голямата платформа е дълга колкото плувен басейн с олимпийски размери и два пъти по-широка. Според изследователите находката не прилича на никоя друга структура в древния град.
Проучването, направено от Сара Парчак от университета в Бирмингам и Кристофър Тътъл, изпълнителен директор на Съвета на американските отвъдморски изследователски центрове, описва откритието като "скрито за невъоръженото около".
Град Петра датира от четвърти век преди новата ера, когато е построен от цивилизацията на набатеите, който са населявали части от днешните Йордания, Ирак, Сирия и Ливан.
Керамика, намерена по повърхността на платформата, сочи, че тя е бил изградена в средата на 2-ри век преди Новата ера, когато Петра е в разцвета си. Смята се, че конструкцията може би е използвана за церемониални цели.
Древният град е включен Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО на 6 декември 1985 г.
Проучването разкрива и по-малка платформа, вътре в голямата, която е била обградена с колони от едната страна и огромно стълбище от другата.
Според двамата изследователи, натъкнали се на фундаменталното откритие, за тази структура не се споменава никъде.
"Аз съм работил в Петра в продължение на 20 години, и знаех, че там има нещо, но сега с основание можем да наречем това откритие "находка", заяви Тътъл.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА