„Трябват реални инвестиции в култура, а не само помпозност. Хората на изкуството имат нужда най-вече от нормални условия на труд и инвестиция в творчество, не само сега по време на домакинството, и не само в Пловдив. Развитието на културата, а и запазаването ѝ, са дълги и сложни процеси и наш дълг като членове на тази комисия е да направим така, че да увеличим инвестицията и бюджета за култура включително и на национално ниво - в държавите членки. През 2015 г. белгийският град Монс беше европейска столица на културата и за всяко инвестирано евро се върнало 5 или 6. Вместо на скандали Пловдив трябва да наблегне на добрите примери“.
Това каза Момчил Неков по време на пресконференция във връзка с посещението на делегация от Европейския парламент по случай домакинството на инициативата „Европейска столица на културата“ в Пловдив, цитиран от собствения си пресофис.
„Безспорно градът е един от най-красивите и древни в България. Щастлив съм, че български град е домакин на подобно събитие, но това не изключва да имаме реален поглед и оценка към начина, по който се правят нещата. Напротив, затова още повече трябва да обръщаме внимание какво точно се случва с инвестираните пари в този проект“, добави още евродепутатът.
Всички присъстващи членове се обединиха в тезата, че е необходима много работа и увеличаване на общоевропейския бюджет за култура и образование, както и е необходимо по-голямо финансиране на успешните програми, една от които е „Еразъм +".
Момчил Неков използва повода, че е 1 март и празникът на Баба Марта и закичи колегите си с мартенички. „Това е един чудесен пример да покажем какво значи българска традиция и култура. Радвам се, че сте тук точно на този празник, както и в навечерието на Трети март.“.
Делегатите Хелга Трюпел от Германия, Джули Уорд от Великобритания, Силвия Коста от Италия, Мария Тереса Хименес Брабат от Испания, Мирча Диакону от Румъния и единствен от България - Момчил Неков присъстваха на организиран от Бюрото на ЕП в България обяд, както и на презентация на специалната изложба в бившите тютюневи складове, които в момента са превърнати в зона за култура и в своеобразен музей на тютюна. След това програмата им продължи с разходка из културните забележителности на Пловдив.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Киро
15:03 02.03.2019
2 асддса
15:35 02.03.2019
3 Хаха
22:11 02.03.2019
4 Бати Злати
Операта близка ли е до българската култура? Всеки ще каже: -Ооо...ДА.
Ача като чу кажеш: -Дай пари за операта...ке избега 😃
02:32 05.03.2019