Борба за свобода, обединение, независимост – това са думите, които описват най-точно житейския път и творчеството на Иван Вазов през съдбовните за България събития – времето преди и по време на Освобождението. Вазов увековечава мъките и страданията на народа си и оставя най-съкровените стихове за Родината. Затова заслужено Гео Милев го нарича „Патриарх на българската литература”.
По случай 170 годишния юбилей на Вазов, в столицата ще се проведат редица събития.
В Столична библиотека ще бъде отбелязан с откриването на документална изложба „Из бележника на поета” на 8 юли (сряда) 2020 г. от 13 часа и слово на носителката на престижни наши и чужди литературни награди и най четен автор на Столична библиотека за 2019 г. ,председателя на Българския ПЕН-клуб Здравка Евтимова.
Малките читатели на Детския център на библиотеката, участници в онлайн конкурса #сУмиРазумНадариме, посветен на Вазовия юбилей, ще рецитират любими стихове на класика.
Документалната изложба „Из бележника на поета” включва уникални първи издания на Вазов , биографични книги за него, редки екземпляри с негови автографи, ценни грамофонни плочи с Вазови творби в изпълнение на бележити български артисти.
Великият писател не е оставил цялостен мемоарен труд. Изпод перото му излизат две къси автобиографии – от 1895 г. и 1920 г., и малката, но много интересна книжка, изпълнена с мемоарни откъси „Из бележника на поета” (1920). Благодарение на упоритостта на неговия биограф Иван Д. Шишманов финалът на творческия път на Гения се маркира от впечатляващата по своята пълнота проникновена изповед, записана и включена под надслов „Животът на поета, както ми го разказа той сам” (1916) в дълго подготвяната, но излязла посмъртно книга „Иван Вазов. Спомени и документи” (1930) в редакцията на Михаил Арнаудов. Освен тези две заглавия в изложбата са включени великата книга на България - „Под игото” първото българско и английското издание на романа , който излиза само няколко месеца преди българското - през 1894 г., както и първата обширна критическа студия, посветена на романа, от 1896 г. на д-р В. Балджиев.
Представени са и трите първи стихосбирки:
· Първата стихосбирка на Вазов „Пряпорец и гусла“, издадена под псевдонима му Пейчин в Румъния през 1876 г.
· Тъгите на България" - стихосбирка, издадена в Букурещ през 1877 г. и подписана с истинското име на автора
· „Избавление“ - 1878 г .
За първи път ще бъде изложен нов четвърти автограф на Поета от колекцията „Кирил Христов” и музикалния сборник „Училищни песни“ 1904 г. с песни на Панайот Пипков по текстове Вазов.
Посетителите ще видят юбилейните книги от честванията на Вазов през 1920 г., сборника на СБП, посветен на поета, книгата „Българският народ за Вазов” 1920 г., както и документалния сборник за траурните чествания „Помен за Вазов” 1921 г.
В изложбата са включени и фотокопия на илюстрации към романите на Вазов – от Йозеф Обербауер, Иван Мърквичка, Антон Митов, Антони Пиотровски, както и на портрети на Вазов, скицирани от Иван Шишманов, Чакъров, Харалампи Тачев, Никола Тузсузов.
Интерес представляват и грамофонните плочи с изпълнения на стиховете на класика и драматизацията на „Чичовци“ с участието на Апостол Карамитев, Стефан Гецов, Славка Славова, Йордан Матев, Маргарита Дупаринова , Николай Бинев и други големи наши артисти от близкото минало.
Откриването на изложбата може да се следи онлайн на ФБ страницата на библиотеката.
В деня, в който България ще отбележи 170 години от рождението на ИВАН ВАЗОВ, Народният театър ще връчи за първи път годишната награда за духовен принос на името на Патриарха на българската литература.
Културният, духовен и политически елит на страната ще се събере на тържествена церемония в сградата на театъра на 9 юли – рождения ден на Вазов, на която ще станат известни имената на номинираните и носителят на престижния приз, който се учредява за първи път.
"С оглед на това, което преживяваме сега – този вирус, възстановяването в духа на човека е най-важното. Изключително важно е. Самият Вазов е казал, че театърът е най-бързият и най-лесният способ да внедриш една идея сред народните маси, които могат да предизвикат самопожертвованието“, казва директорът на Народния театър Мариус Донкин.
Събитието ще се състои на Голяма сцена с начален час 18:00 ч. Патрон на честванията е кметът на София Йорданка Фандъкова. Партньори са Столична община, БАН, БНТ и БНР. Водещ на тържествената церемония е актьорът от Народния театър Дарин Ангелов.
Знаковият Вазовед чл. кор. Милена Цанева, която през май навърши 90 години, ще произнесе от сцената на Народния театър кратко и вълнуващо слово, посветено на създателя на българския Космос.
Публиката ще чуе думи от кмета на София Йорданка Фандъкова, директора на театъра Мариус Донкин, както и от председателя на Фондация „Основа-та“ акад. Дамян Дамянов.
Веднага след това ще бъде прожектиран документалния филм „Театър по време на пандемия“ на режисьора Борис Радев. Филмът, който показва лицето на културната институция в извънредната ситуация и в светлината на историческия дух на Вазов, който обитава величествената сграда, е продуциран от театъра. Сценарист е Аделина Радева, оператор – Румен Ганев. В кадрите, които показват възстановки на ключови събития от историята на театъра, участват актьори от трупата, а в образа на Иван Вазов се превъплъщава актьорът Валентин Танев. Филмът ще бъде излъчен и по БНТ 1 същата вечер от 22:30 ч.
След края на прожекцията зрителите ще могат да видят и премиерния спектакъл „О, ти, която и да си...“, който въвежда в лиричния любовен свят на народния поет. Режисьор е Бойка Велкова, а в ролите са Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Ева Тепавичарова, Радина Боршош и Ненчо Костов.
Програмата на целия ден на 9 юли ще бъде посветена на честването на забележителната годишнина.
В 10:30 ч. пред сградата на театъра ще бъде открита изложба, посветена на Иван Вазов. След това към дома на народния поет ще потегли шествие, а на балкона на сградата ще са момче и момиче, които ще произнесат стихотворенията „Аз съм българче“ и „Молитва“.
Крайната точка на шествието ще бъде паметникът на Вазов в градинката на ул. „“Раковски“, където ще бъдат положени цветя и ще бъде произнесено слово от драматурга в Народния театър Мирела Иванова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Алфа Вълкът
Коментиран от #2
13:30 08.07.2020
2 Абе,то това врчва е като...
До коментар #1 от "Алфа Вълкът":
...фърст е първи,а фръст е пръви!13:44 08.07.2020