Last news in Fakti

15 Юли, 2022 15:15 909

Очаквайте неочакваното на концерта на Сергей Малов

  • виртуоз-
  • концерт-
  • фестивал алегра-
  • изненади-
  • сергей малов

Виртуозът ще участвате в цели три концерта в рамките на фестивал Алегра – на откриващия концерт, на 15 юли, и на концертите на 19 и 21 юли

Майсторът на струните – Сергей Малов обещава изненада по време на първия от общо трите си концерта в рамките на осмото издание на фестивал Алегра. По време на репетициите, музикантът, който носи София в сърцето си, и поради лични причини (ще откриете причината в краткото интервю) вдъхнови колегите си с артистичното си чувство за хумор и смелите интерпретации на музикалните произведения, които ще изпълни тази вечер.

От 19.30 виртуозът ще отведе публиката в царството на Оберон и Титания, с увертюрата към „Оберон“ на К. М. фон Вебер – един истински „сън в лятна нощ“. С малък, но искрящо цветен неаполитански карнавал ще завърши концерта: Стравински, маскиран като Перголези е церемониалмайсторът на това прелестно приключение в сюитата „Пулчинела“. Успоредно с участието си в още два концерта – „Паралели“ и „Съзвездия“, Сергей Малов е един от преподавателите в майсторските класове на академия Алегра, която ще се проведе в залите на Националното музикална училище „Любомир Пипков“.

Роденият в Санкт Петербург Сергей Малов е многостранен виртуоз: свири на цигулка, виола, барокова цигулка и виолончело да спала. Репертоарът му се простира от ранна барокова музика до Йохан Себастиан Бах, от класически и романтични концерти за цигулка до световни премиери на съвременна музика. В своите интерпретации той се фокусира върху въпросите за стила и техниките на изпълнение от съответната епоха.

Като цигулар, Сергей Малов печели награди на конкурса „Паганини“ в Генуа, Моцартовия конкурс в Залцбург, конкурса „Хайфец“ във Вилнюс и конкурса „Майкъл Хил“ в Оукланд. Виолата пък му носи отличия на конкурса ARD в Мюнхен и на конкурса в Токио. На конкурса Й.С.Бах, в Лайпциг, Сергей Малов е награден с барокова цигулка. „JumpstartJunior Foundation”- Амстердам му предоставя барокова цигулка на Джофредо Капа.

Свирил е като солист с Akademie für Alte Musik Berlin, Венецианския бароков оркестър, Севилския бароков оркестър, “Musica Viva” – Москва, Camerata Salzburg и Baroque Orchestra Halle. Записите на Сергей Малов на произведения на Й.С. Бах, Паганини и Изаи, наред с други, са издадени от DECCA, EASonus, Hänssler Profil, Alba и Pan Classics, както и от Solo Musica. През есента неговият запис на 6-те виолончелови сюити на Бах е отличен с OPUS Klassik 2021. Осъществен с личното му виолончело да спала, записът получава изключителната оценка на критиката („…CD, което е великолепно от начало до край.“ Süddeutsche Zeitung, Р.Брембек, 27.4.2020). Най- новият издаден запис (2021) е на 24 каприза оп.1 на Николо Паганини. Видеоклиповете с неговото виолончело да спала са гледани над един милион пъти в интернет.

От септември 2017 г. Сергей Малов е назначен за професор по цигулка в Университета за музика в Цюрих.

Вие сте един от водещите музиканти в осмото издание на фестивал Алегра, който сепровежда за първи път в София, след седем успешни години на русенската музикална сцена. Фестивалът се утвърди като истински музикален празник на европейската фестивална карта. Като музикант, който има освен активна сценична кариера, вие сте и преподавател в Цюрих. Как намерихте време и какво бе водещото за решението ви да се присъедините към екипа от виртуози и да участвате в цели три концерта – на откриващия концерт, на 15 юли, и на концертите на 19 и 21 юли?

Причината е Петър Найденов, много чаровен и отговорен създател и организатор на фестивал Алегра. Освен това, в сърцето ми София има много специално място като град, а и дъщеря ми се казва София. Очаквам с нетърпение срещата с българската публика.

Каква е тайната зад успешната кариера на един класически музикант?

Ха, за отговора на този въпрос, ще трябва да попитате някой, който е наистина много успял в неговата или нейната кариера. Но бих добавил, че е добре да сте фокусирани върху желанията и целите си. Като за начало е добре да имате представа къде сте се запътили и да следвате посоката. Другото е практика, практика, практика.

Какво е нужно, за да се постигне хармония между всички музиканти на сцената?

Кой е казал, че е необходимо да има такава хармония. Всъщност, е много вдъхновяващо, когато музикантите, които изпълняват едно произведение заедно на сцената, пресъздадат написаното от композиторите преминавайки през своите разбирания, предложат своя интерпретация. И дори, когато това не стане, за щастие на сцената винаги има лидер и това е първата цигулка, чиято роля е да води останалите музиканти, и така се стига до онзи момент, в който всеки един от музикантите даде най-доброто от себе си. Независимо дали е оркестър, соло музикант, който публиката следи, процесът е един и същ. Очаквам го с нетърпение в София.

Повече за предстоящите концерти, включени в програмата на фестивал Алегра, както и детайли за майсторските класове, част от Академия Алегра, на адрес:

www.allegrafestival.com/bg/, www.allegrafestival.com/bg/allegra-masterclasses/

Билети може да се закупят оттук

www.eventim.bg/bg/artist/festival-alegra-350/profile.html

Фестивал и академия Алегра се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”, Столична община програма “Култура”, Фондация “Америка за България”, Институт Лист - Унгарски културен институт и в партньорство със Софийска филхармония и Национално музикално училище “Любомир Пипков”.



Свързани новини