Американският театър в Москва се оказа със спрени средства и подкрепа от страна на своя основен спонсор – холивудския режисьор Стивън Спилбърг, съобщиха руски медии, цитирани от в. Сега.
От седмица създателят на „Извънземното“, „Джурасик парк“ и „Списъкът на Шиндлер“ спрял комуникация с ръководството на театъра и с него не било възможно да се установи връзка, разказва главният продуцент Александър Н. По думите му положението е тежко и по-нататъшната съдба на проекта е под въпрос. „Репетициите продължават, но без финансиране“, посочва той, добавяйки, че плаща всички разходи на театъра за своя сметка.
Ръководството се е обърнало към юристи за разрешаване на ситуацията, като един от разглежданите варианти е и съд. В същото време продуцентът уточнява, че Спилбърг не е подписвал никакви договори с тях. Те не са получили писмени или устни обяснения и от представителя му Ричард Ловет. „Подобно поведение е немислимо за продуцент със световно име. От месеци работим заедно, вложени са финанси и огромно количество човешки труд в спектаклите. Сега те просто се отдръпват от нашите уговорки, без да смятат за необходимо да обяснят причините на партньорите си“, коментира Александър Н.
Американският театър в Москва работи от ноември 2021 г. с целта да популяризира световната култура и да даде на руснаците автентични американски театрални преживявания. В репертоара му са предвидени постановки по класически и съвременни пиеси, както и по мотиви на популярни мюзикъли и филми. Представленията са на английски език с руски субтитри.
Първата премиера на институцията бе „Ла Ла Ленд“ по романтичния екранен мюзикъл на Деймиън Шазел. Неин режисьор е Кей Ромел, родена в Кливланд, бакалавър по актьорско майсторство от университета „Отърбейн“ и магистър от московския ГИТИС. Това все още е единственото заглавие в афиша на театъра. Според информация от официалния му сайт в момента се репетира романтичната комедия „Закуска в Тифани“ по книгата на Труман Капоти и филма на Блейк Едуардс с Одри Хепбърн (1961), но премиерна дата засега не е обявена.
Александър Н. подчертава, че актьорите, режисьорите и останалите служители на театъра – както руски, така и американски граждани, живеещи в Москва, остават предани на мисията си и продължават да работят, въпреки че нямат информационна, организационна и финансова яснота какво се случва. Създателите на проекта са убедени, че подкрепата за културния обмен между Русия и САЩ би трябвало да помогне за диалога между страните и че изкуството днес, повече от когато и да било, трябва да бъде инструмент за обединение.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Иван
13:20 30.08.2022
2 Рашавия
Я веднага го заплашете със сърмати, пълнени чушки и айран.
Може сонце... Чушкопеци.
😀
Коментиран от #3, #4
10:57 01.10.2022
3 Перо
До коментар #2 от "Рашавия":
Чифутска работа!17:23 01.10.2022
4 Бачо Киро
До коментар #2 от "Рашавия":
Ми всъщност излага се Спилбърг. Какво общо има театърът с решенията на Путин? Реално западните елементи с всички сили притискат всеки, за да наложат мнението си. Понеже не могат да притиснат Путин, затова извиват ръцете на когото докопат, нищо, че въпросните нямат нищо общо със ситуацията в Украйна. Това си е чист тероризъм. Въобще не е повод за гордост. Спилбърг пък го е направил, защото иначе ще натиснат него. Параванът от "добри намерения" не променя изнудването. Нали знаеш кой път е покрит с добри намерения....11:02 03.10.2022