"В нашето общество пожелавам – да търсим талантливия човек, да покажем ценното у него, но да го освободим от терора на натрапените формули и личните предпочитания." – Сирак Скитник.
Тази година е юбилейна за Панайот Тодоров Христов, наричан от близки и приятели Сирак Скитник: на 22 октомври се навършват 140 години от рождението му, на 5 март – 80 години от смъртта. Приживе той е arbiter elegantiarum на българския културен живот, човекът, задавал неговия тон и определял неговите постижения, предават от БНР.
Художник, критик, поет, той е първият директор на Българското национално радио и в деня на празника на БНР - 25 януари, когато се раздават престижните награди "Сирак Скитник", Аделина Филева, директор на СГХГ, Пламен В. Петров, директор на ХГ-Казанлък, Красимир Илиев, куратор и художествен критик, и доц. Вяра Ангелова, преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски" говорят за живота и дейността на Сирак Скитник, за неговите постижения в областта на културата, изкуството и радиото.
"За първи път открих Сирак Скитник като критик. Харесвам неговите текстове, защото в тях независимо към кого или към какво е отправена критика, препоръка, те са много добронамерени, подкрепящи, дори насочващи в каква насока да се върви – много светли текстове с желание да има напредък за всички.", каза Аделина Филева пред радиото.
"За мен най-близък е по линия на радиото. Освен критик, първо го открих като теоретик. Той е и драматург – има постановъчни текстове за радиотеатъра, това тънко усещане е впечатляващо. Общественик с голяма тежест за времето си. Една енциклопедична личност." – допълни доц. Вяра Ангелова.
Красимир Илиев: "За мен е странно, че още не оценен, като художник, не е поставен на мястото което трябва да бъде."
"Онова, което същински ме изуми, е това, което прави за изграждането на визията на Българското национално радио. Струва ми се, че през последните 10 години от живота си той безспорно се посвещава на каузата радио. И както казва Петър Увалиев, "Без да знае какво е радио, той знаеше какво трябва да бъде. Той изгражда едно радио, което продължава и до ден-днешен да отстоява именно каузите, които той залага – на първо място – независимост." – Пламен В. Петров.
Наградите "Сирак Скитник"
В присъствието на генералния директор на БНР Милен Митев, вицепрепрезидента на България Илиана Йотова и на столичния кмет Йорданка Фандъкова БНР даде годишните си награди.
Носител на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2022 година е Емил Янев за предаването "Трамвай по желание", предава радиото.
В останалите категории победители станаха:
Годишна награда за радиожурналистика:
Информационният екип на Радио Пловдив, Кремена Данева и Евелина Стоянова от програма "Хоризонт" за отразяването на наводненията в Пловдивска област;
Награда за радиопредаване:
Екип на радио БНР "Бургас";
Награда "Златен глас":
Юлия Гатдерова.
Голямата награда "Сирак Скитник" бе връчена на Емил Янев от вицепрезидента Илияна Йотова, която благодари, че за пореден път има привилегията да присъства и да е участник в церемонията по награждаването.
В словото си тя отбеляза, че обществената медията се е превърнала в стожер на истината, защото "ако нещо е казано по радиото, то от никого не се подлага на съмнение".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 бобо
12:26 26.01.2023
2 Соваж бейби
12:51 26.01.2023
3 Кольо,
Явно ти си от тъпото поколение след 1989 година, сега има интернет и чичко Гугъл прочети...
В Сливен Художествената галерия носи неговото име със псевдонима "Сирак Скитник "!
Коментиран от #4, #5
13:19 26.01.2023
4 Соваж бейби
До коментар #3 от "Кольо,":
Шефе аз колкото книги съм чела ти толкова косми нямаш на главата си даже и по тялото взети заедно !Обаче за бг.книги и писатели си спести рекламата,изключение само за Бай Ганьо ,много истина и реалният анализ за манталитета на почти 85% българи.Другото е загуба на време ,буквално насилствено съм ги чела от няма и избор в училище ,това са и последствията за ученици с пищови на матура или класно няма как да напишеш тема ,анализ на нещо което не ти е интересно.Новото поколене имб ци ли както казваш е в последствие чели са нещо бг. , станало е скучно и си мисли че цялата световна класика е така =стрес от четене и еволюция ,без да си направи труд да опознае света извън България.Коментиран от #8
13:41 26.01.2023
5 село
До коментар #3 от "Кольо,":
Старото бейби ти говори за гасенето на тока от началото на 80-те. Значи е на около 60 г.. И защо я наричаш тъпа, щом дори това не можеш да сметнеш?Коментиран от #6
13:43 26.01.2023
6 Соваж бейби
До коментар #5 от "село":
А не е вярно в прехода на целият екшън 1978 г.На 60 и малко е майка и тате ,имам спомени още децка градина при всеки човек е различно от кога започва да помни.Целият преход се отрази и на моето а за новото е плачевно ,някой родители дадоха свободията която нямахме като малки в пубертета едва се усети .Мога да напиша и есе с две изречения за българската литература ,къс анализ но точен .14:14 26.01.2023
7 ГРАД КОЗЛОДУЙ
18:27 26.01.2023
8 Госあ
До коментар #4 от "Соваж бейби":
Доста задръстено парче излезе 😄 Разказите на Йовков, Хайтов, че даже и на Елин Пелин по нищо не отстъпват на Мопасан или даже на Хемингуей. Да си призная, романите на Вазов не са ми по вкуса, но пък са признати и във Франция. Явно си фен на булевардните романчета, А ?Коментиран от #9
22:19 26.01.2023
9 Соваж бейби
До коментар #8 от "Госあ":
Чакай бе защо трябва да ми харесват ?Доста скучни тематиката е война ,насилие ,която внушава на българина от малки по история ,литература как да мразиш хората които не са българи и желание за вендета едно и също религиозна основа, партизани,хайдути,кланета,комсомолски идеи и комунистически идеали ода за някой си написана от подмазвач да заеме по горен слой в живота в каймака както се казва.Дори и в приказките се описва тесто,питка ,магаре ,Боб ,сиренце и бухча с хляб,баба Цоцолана реклама на едрата българка ....Смела реклама направи по умно парче излезе от мен уеш!Всичко е еднотипно .Всеки има право на избор ,хубаво е да си знаеш историята ама в час по история научиш го и монаваш на друга държава .Просто ме задушава всичко това .
Коментиран от #10
11:43 27.01.2023
10 Госあ
До коментар #9 от "Соваж бейби":
Чети си булавардните романи и не давай оценки за българските писатели. Изкуството е в поезията и разказите. Юго пише и хубави романи, но повечето романи са боза. Не ми разпраай14:32 27.01.2023