12 Октомври, 2023 10:19 1 551 7

Представиха документален филм за проф. Христо Пимпирев

  • проф. христо пимпирев-
  • премиера-
  • документален филм-
  • книга

Премиерата на филма е свързана и с представянето на последната ми книга "Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия"

Представиха документален филм за проф. Христо Пимпирев - 1
Снимкa: БГНЕС

Проф. Христо Пимпирев е не само изследовател и лидер на българските антарктически експедиции до Ледения континент, но е и визионер, каза за БТА журналистката Мария Чернева от Българската национална телевизия (БНТ) по повод премиерата на документалния филм "Да бъдеш Христо Пимпирев", на който тя е сценарист.

Премиерната прожекция на филма "Да бъдеш Христо Пимпирев" беше снощи в кино "Одеон".

Във филма проследяваме не само пътя на проф. Христо Пимпирев като изследовател, но и като политик, защото мога така да го нарека, тъй като неговата дейност е свързана с много целенасочени усилия, които не са свързани само с науката, но с организацията и с убеждаването на различни хора и институции, че научните изследвания на Антарктида са важни. Първите наши експедиции са били организирани чрез спонсори, а след това е имало и държавна подкрепа, отбеляза Мария Чернева.

"Проф. Христо Пимпирев е изключителен визионер, защото идеята му да се отиде на Антарктида е още от времето, в което е бил студент и е свързана също със стогодишнината на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Визионерство е да настояваш и да се отдадеш на тази идея - да се организират български антарктически експедиции", заяви Чернева.

Тя подчерта, че проф. Христо Пимпирев също е и лидер на участниците в антарктическите ни експедиции, защото ги увлича след себе си и те му вярват. "Говорила съм също с негови приятели от детството му, които продължават да му вярват и това означава, че има лоялност. Във филма се опитваме да разберем какво го прави по-различен, защото проф. Пимпирев е много добър човек, мека душа е и това противоречи изцяло на идеята, че един лидер трябва да "тропа по масата", коментира Мария Чернева.

Премиерата на филма е свързана и с представянето на последната ми книга "Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия", която е в съавторство с Иглика Трифонова, обясни за БТА проф. Христо Пимпирев в интервю за БТА, публикувано вчера.

Авторите на филма “Да бъдеш Христо Пимпирев“ (2023) успяват да стигнат до непознати и много любопитни истории от детството и юношеството на бъдещия изследовател. Те търсят отговор на въпроса: Какво движи един истински учен и откривател да следва своите мечти?

В мисията зрителят да разбере какво е да бъдеш Христо Пимпирев, помагат негови близки приятели, колеги и антарктици. Филмът допълва и образа му, като баща - с разказите на неговата дъщеря. За първите научни експедиции на българските геолози и за предизвикателствата по пътя към Антарктида - говори самият проф. Пимпирев. Сценарист на филма е журналистката Мария Чернева. Режисьор е Ара Хугасян, а оператор е Анна Андреева. Филмът "Да бъдеш Христо Пимпирев" е продукция на Българската национална телевизия.

"Във филма има много моменти от моето детство и от миналото ми, които са описани в тази книга. Много архивни кадри, още от началото на антарктическите проучвания, са включени във филма. От тях се вижда как сме започнали нашите антарктически проучвания, практически без финансиране от държавата, както са започнали проучванията на Антарктида век по-рано от държавите, които са покорявали първи Ледения континент. "Сред тях са Великобритания, с Шакълтън и Скот, Норвегия, с Амундсен, и те по същия начин са започнали щурма на своите държави към Антарктида, а сега са уважавани полярни страни, но и България са присъедини към тях с полярните си експедиции", каза за БТА проф. Христо Пимпирев.

Той отново отбеляза, че предстои 32-рата българска антарктическа експедиция, като припомни, че са започнали с шестима учени. "Ние построихме преди години две сглобяеми бараки, а сега имаме полярен кораб, който тръгва от Варна и достига до Антарктида. За всичко това се разказва във филма, както и за българския научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", подчерта ученият.

"Филмът надгражда също много от моментите, които са от живота ми и са описани в книгата. Във филма има кадри още от 1987-1988 г., когато беше първата експедиция с англичаните и с тогавашния съветски Институт за изследване на Арктика и Антарктика. Тогава бях с камера и от това време е първият ми документален филм, който беше излъчен в предаването "Атлас" на Българската национална телевизия", разказа проф. Христо Пимпирев.

В интервюто за БТА от днес изследователят говори и за предстоящата 32-ра българска антарктическа експедиция. "Планирано е българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" да отплава от Варна за Антарктида в първите дни на ноември, за да участва в предстоящата 32-ра българска полярна експедиция на Ледения континент. Очаква се корабът ни след 45 дни да достигне до остров Ливингстън и както през миналата година, първата му спирка ще бъде в Картахена, в Испания. Там е и испанският полярен кораб "Есперидес", който е флагман на полярните изследвания на Испания", каза в интервюто за БТА проф. Христо Пимпирев.

"След това българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще пресече Атлантическия океан, без спиране, това е около двайсетина дни, и след това може би ще спре в най-южното пристанище на Бразилия - Рио Гранди до Сул. След това задължително ще спре и в Мар дел Плата, като отново ще имаме подкрепа от аржентинците при преминаването на пролива Дрейк - чрез техен навигатор, защото там са най-бурните води на Земята. Очаква се нашият кораб в средата на декември до достигне до българската база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън, но преди пролива на Дрейк ще спре в Ушуая, което е най-южното пристанище на Аржентина, на Огнена земя. Там на кораба ще се качат строителите и учените ни, както и логистичният екип на българската антарктическа експедиция. Те ще пристигнат със самолет в Ушуая", обясни проф. Пимпирев.

Той каза, че се очаква в средата на декември българската полярна база на остров Ливингстън да бъде открита за новия сезон. "След това, на различни групи, ще идват учени, които ще се сменят. Ще започне и строителството на научната лаборатория, като ще бъде докарана и една подемна машина "Маниту", която ще вдига панелите и металните конструкции за строежа. И българската полярна експедиция ще продължи до края на март 2024 г., нашият кораб ще отплава в средата на февруари от Ливингстън към България, но строителите ще останат да си свършат работата", поясни ръководителят на полярните ни експедиции.

През миналата година първото плаване до Антарктида на българския полярен кораб започна на 27 декември 2022 г. от Варна и той се завърна отново там на 2 май 2023 г., припомни проф. Христо Пимпирев.

Репортерът на БТА Константин Карагьозов беше единственият представител на медиите, който пътува с кораба "Св. св. Кирил и Методий" и в двете посоки, като придружава българската експедиция по време на целия ѝ престой на Антарктида. Всички медии можеха да ползват със свободен достъп рубриката "България - Антарктида - корабният дневник на БТА".


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 честен ционист

    8 2 Отговор
    Филмът ще да е бил някой пиянски запой с неприлично количестов водочка и млади засукани изследователки.
  • 2 Име

    9 2 Отговор
    А дали може да се сметне колко ракия и вино е изпил професора по време на експедициите.

    Коментиран от #7

  • 3 "Христо Пимпирев.

    8 2 Отговор
    Антарктическият стопаджия"!? Не, антрактическият алкохолик! От изследвания, носът му станал като камба. Това само от алкохол се получава!
  • 4 факуса

    3 2 Отговор
    учен пияница паразит
  • 5 Вечният турист

    0 2 Отговор
    и все на държавната баница. А и освен това "Вярвам в науката, вярвам във ваксините". Тоя колкото бутилки "ваксини" в е изпил, толкова и Шмайзера не могат да произведат.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Наздраве, пингвини!

    3 2 Отговор

    До коментар #2 от "Име":

    А колко ли пингвини е превърнал в алкохолици старият изследовател? Представям си ги наредени на една маса с него и "Хайде наздраве, юнаци!". "Наздраве, шефе, дай малко рибка!"