Листата на морковите, които обикновено изхвърляме или изобщо не виждаме, ако купуваме кореноплодния зеленчук от супермаркета, могат да направят чудеса със здравето ни.
Те крият неподозирани ползи за организма ни и могат да бъдат чудесно допълнение към здравословното хранене, твърдят експерти.
Все пак има уловка, за да бъдат наистина полезни морковените листа, те не трябва да са третирани с химикали. За съжаление, забързаният, динамичен и напрегнат живот, който водим (особено в големия град) и консуматорското общество, в което сме се превърнали, се оказват пречка при намирането на екологично чисти биозеленчуци. Все пак има надежда. За да сте сигурни в полезните свойства на морковите и да разберете дали са били пръскани с химикали, трябва да ги купувате директно от производителя им.
Зелената част на моркова е полезна за бъбреците, защото веществата в нея подпомагат правилното им функциониране. Те са добър източник на витамин К, който отсъства от състава на самия корен, както и на хлорофил, който пък помага за пречистването на кръвта и надбъбречните жлези.
Освен това в листата на морковите се съдържа калий, който понижава кръвното налягане и помага в борбата с остеопорозата.
Морковените листа са ценен източник и на желязо, фосфор, калций, кобалт, цинк, бор, сяра, натрий, никел, мед, манган, йод, силиций. Също така съдържат витамини С, В2 и фолиева киселина.
Но по какъв начин да ги включите в менюто си? Те могат да се добавят заедно с магданоза към супите и ястията, но е най-добре да се консумират сурови в салати, фрешове и смутита.
Морковените листа се комбинират чудесно със зелена салата, спанак, киноа и други кореноплодни зеленчуци.
В миналото са били използвани като антисептично средство. Нашите баби и дядовци са ги дъвчели, за да се справят с досадните и болезнени афти, с кървенето на венците и с лошия дъх.
Трябва да отбележим, че листенцата на морковите увяхват бързо, за това трябва да се използват бързо. Ако обаче, имате екологично чисти моркови, ето ви една свежа идея как сами да си отгледате листенца от непотребната горна част на оранжевия корен:
Отрежете моркова на около 2 см от края в горната му част (останалата част използвайте за салати и ястия).
Поставете "пънчетата" в подходящ съд.
Добавете вода, която да покрие около половин сантиметър от тях.
Сложете ги до прозореца или до друг източник на дневна светлина. Ако забележете, че водата е намаляла, доливайте, колкото е необходимо.
След около седмица ще имате ваши собствени свежи листенца.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гост
07:49 05.11.2017
2 моркова
може би е по-добре да си ги берем в градината, в противен случай ще ядем само трева
08:10 05.11.2017
3 Vasik Atanasova
бабите и дядовците лъжеха на пазара че продават копър
00:48 06.11.2017
4 дедо Шишарко
16:31 06.11.2017
5 Кака Гинка
02:37 07.11.2017
6 Камелия
20:19 13.06.2019
7 Ана Хаджиянева
Благодаря Ви, за ценната информация!
Моята дъщеря, ги използва към ястията, които готви. Но исках да науча и повече...,къде могат още да се добавят.И най-вече научих, че може да направим опит, да си отгледаме в домашната градинка.
Бъдете здрави и благословени!
16:22 26.04.2021