Last news in Fakti

30 Декември, 2022 12:57 1 445 6

Северните елени и императорските пингвини са застрашени от изчезване

  • елен-
  • северни елени-
  • императорски пингвин-
  • пингвин-
  • застрашени видове-
  • изчезване-
  • популация

Климатичните промени и човешката намеса са едни от основните причини за намаляване на популациите на застрашените животни

Северните елени и императорските пингвини са застрашени от изчезване - 1
Снимка: Shutterstock

Северните елени и императорските пингвини са сред видовете, към които Световният фонд за дивата природа (WWF) насочва вниманието тази година, за да илюстрира заплахите за хиляди животни по света, предаде ДПА и БТА.

Хиляди видове се борят с намаляването на популациите им и нарастващия брой заплахи, сочи годишният отчет на екологичната организация. "Международният червен списък понастоящем включва като застрашени повече от 42 100 животински и растителни вида", посочват от организацията.

През 2000 г. най-голямата в света популация от диви северни елени в Таймирския регион в руската Арктика е наброявала 1 милион животни. Днес са останали само една четвърт от тях, алармират от Световният фонд за дивата природа, като посочва климатичните промени и бракониерството като основни причини за намаляването им.

Организацията насочва вниманието и към тежкото положение на императорските пингвини, отбелязвайки, че тази година не е направено нищо за по-добрата защита на вида. WWF предупреждава, че до 80 години може да не е останал нито един императорски пингвин.

"При сегашните нива на емисиите на парникови газове между 80 и 100 процента от всички известни колонии на императорски пингвини са застрашени от изчезване до 2100 г.", казват от Световния фонд за дивата природа.

Междувременно масовото измиране на риба това лято в река Одер, която тече между Германия и Полша, се оказа пречка за повторното въвеждане на балтийска есетра, тъй като хиляди млади риби загинаха, казват още от фонда. През август хиляди риби бяха открити мъртви в Одер. Експертите смятат, че причината за масовото им измиране е внезапно повишаване на солеността на водата, довело до масовото размножаване на токсичен вид водорасли (Prymnesium parvum).

Световният фонд за дивата природа посочва и положителни примери за опазване на видовете, включително възстановяващата се популация на тигри в Непал, както и на гърбати китове в Австралия. Животните бяха извадени от списъка на застрашените видове в резултат на значително увеличаване на популацията им. Въпреки това са необходими повече мерки за защита на китовете от заплахи като риболов, трафик на кораби и замърсяване, казват от организацията.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 веднага

    3 2 Отговор
    да пращат гретчето с гегата да гледа еленчета
  • 2 тиририрам

    3 1 Отговор
    Тулупите не са, имаме 600 000 екземпляра от тях!
  • 3 __!__

    2 1 Отговор
    Всичко е от бракониерството ,животните са оцелели хиляди години като се приспособяват.Само не могат да се приспособят да оцеляват след патрони в тялото.Става въпрос и за пари,там е по страшното безразборно трепване на животни.
  • 4 ??==??==??

    2 2 Отговор
    Що за дебилна статия, някви елеи, пингвини били застрашени от изчезване.. то цялата земя е застрашена от изчезване, да седнем да ревем ли сега...???

    Коментиран от #5

  • 5 Не бе,

    4 1 Отговор

    До коментар #4 от "??==??==??":

    Седнете се наплюскайте! Мисленето не ви е силната страна.

    Коментиран от #6

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.