14 Ноември, 2024 14:58 463 4

44% от топловодните корали са застрашени от изчезване заради климатичните промени

  • климатични промени-
  • корали-
  • изчезване-
  • застрашени видове-
  • застрашени

Затоплянето на водите по цялата земя поставя под риск съществуването на почти половината корали

44% от топловодните корали са застрашени от изчезване заради климатичните промени - 1
Снимка: Shutterstock

Почти половината от всички топловодни видове корали са застрашени от изчезване, а главният виновник за това е изменението на климата, се казва в нов доклад от сряда.

Актуализираната оценка на риска, изготвена от Международния съюз за защита на природата (IUCN), беше обявена на срещата на високо равнище за климата COP29 в Азербайджан, която се пропуска от лидерите на много държави, които замърсяват най-много околната среда.

Океаните са абсорбирали около 90% от излишната топлина в атмосферата, дължаща се на отделянето на въглероден диоксид и други парникови газове.

Повишаването на температурата на океана предизвика масово избелване на кораловите рифове по света, което застрашава екосистемите от решаващо значение за морския живот, както и поминъка на хората, които разчитат на тях.

Актуализираната оценка на Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за защита на природата (IUCN) разглежда коралите, изграждащи рифове, които живеят в топли и плитки води в тропическите райони. Анализът установи, че 892 вида корали, изграждащи рифове, понастоящем се считат за застрашени, което представлява 44% от общия брой. Това бележи значително увеличение в сравнение с последната оценка през 2008 г., когато една трета от всички видове бяха включени в списъка на застрашените.

Организацията все още оценява риска от изчезване на студеноводните корали, които живеят в по-дълбоки и тъмни океански води, което ги прави трудни за изследване.

Международният съюз за защита на природата (IUCN) призова преговарящите на конференцията COP29 да действат бързо за намаляване на емисиите на изкопаеми горива, които нагряват планетата.

„Здравите екосистеми като кораловите рифове са от съществено значение за човешкия поминък - осигуряват храна, стабилизират крайбрежието и съхраняват въглерод“, заяви ръководителят на IUCN Гретел Агилар в изявление. „Изменението на климата остава водещата заплаха за коралите, изграждащи рифове, и опустошава природните системи, от които зависим.“

Освен глобалното затопляне, замърсяването, болестите, неустойчивият риболов и селскостопанските течове също застрашават коралите по света.

Повечето корали, изграждащи рифове, се срещат в Индо-Тихоокеанския регион, като например Големия бариерен риф в Австралия, който тази година претърпя едно от най-тежките избелвания в историята си.

Актуализираната оценка на IUCN включва резултатите от проучване за коралите, изграждащи рифове в Атлантическия океан, което беше публикувано в списание PLOS One в сряда. Това проучване установи, че почти един от всеки три - или 23 от 85 - вида атлантически корали е критично застрашен, което е повече, отколкото се смяташе досега.

Като примери за два критично застрашени вида в Карибския басейн бяха посочени стахорновият корал и елхорновият корал, които са били силно засегнати от затоплянето на водите, замърсяването и ураганите.

„Без съответни решения от страна на тези, които имат властта да променят тази траектория, ще станем свидетели на по-нататъшна загуба на рифове и постепенното изчезване на коралови видове във все по-големи мащаби“, предупреди специалистът по коралите на IUCN Дейвид Обура.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Сатана Z

    2 1 Отговор
    Човекът е оцелял след ледниковата епоха за разлика от динозаврите,които не са могли да се приспособят към топлият климат.Така и с коралите и всичко останало..
  • 3 Айде бе

    3 1 Отговор
    Земете зелените си идеи и си заврете там
  • 4 ганю

    0 1 Отговор
    ако изчезнат коралите екосистемата загива и дербните риби
    понеже е пирамида след това и всички по големи свързани с тях
    т.е катастрофа