През цялата история на човечеството жените са се борили гласът им да бъде чут и да се докажат. Затова не е никак изненадващо, че значителен брой жени учени в историята са били пренебрегвани просто заради техния пол. От ранните кодове на компютърното програмиране до монопола и създаването на безжичния интернет, жените изобретатели не успяха да получат признанията, които заслужаваха, защото обществото не ги взе на сериозно, пише novini.bg.
1. Менструални превръзки - Мери Беатрис Дейвидсън Кенър
Мери Кенър получава 5 патента през живота си. Тя е не само забележителен изобретател от 20-ти век, но и човек, който държи рекорда за най-много патенти, присъдени на афроамериканка. През 1957 г. Кенер спестява достатъчно пари за първия си и най-известен патент за санитарен колан. Това се случва много преди появата на превръзките и тампоните за еднократна употреба, когато жените все още използват платнени превръзки и парцали по време на цикъла си. Кенър предлага регулируем колан с вграден, устойчив на влага джоб за салфетки, което прави по-малко вероятно менструалната кръв да изтече и да оцвети дрехите.
„Един ден с мен се свърза компания, която прояви интерес към маркетинга на идеята ми. Толкова ликувах“, казва Мери. „Видях къщи, коли и всичко, което предстои да дойде пред мен.“
Представител на компанията посещава дома на Кенър, за да се срещне с бъдещия им клиент. Но след срещата внезапно развалят сделката. Кенър се сблъсква със същата расова дискриминация, където и да се обърне за инвестиция. В крайна сметка, без финансова подкрепа, патентът на Кенър изтича. След това други компании могат законно да създават и продават нейната идея, а тя така и не реализира печалба.
2. Еднократни пелени — Марион Донован
Марион Донован е една от най-успешните жени изобретатели на своята епоха, като получава общо 20 патента. През 40-те години жените имат много малко възможности за повиване на бебетата си. Ползвали са се предимно платнени пелени и гумени "панталони", които причиняват болезнени обриви на пеленачетата. Донован е млада майка по това време, на която ѝ е писнало да сменя мокри пелени и да пере непрекъснато. Тя дръпва завесата си за баня, нарязва я на парчета и я превръща във водоустойчива покривка за пелена с щипки вместо безопасни игли и я нарича Boater. Но производителите не проявяват интерес към нейната идея. Донован казва на Барбара Уолтърс през 1975 г., „Отидох при всички големи имена, за които можете да се сетите, и те казаха: „Не го искаме. Нито една жена не ни е искала това. Те са много щастливи и купуват всичките ни бебешки панталони.“ И така, аз се захванах с производството.“
През 1949 г. тя започва да продава „The Boater“ на Saks Fifth Avenue, където моментално става хит. Две години по-късно тя продава компанията и патентите си за милион долара.
3. Пулсари - Джоселин Бел Бърнел
Джоселин Бел Бърнел открива нередовни радиоимпулси през 1967 г., докато работи като научен сътрудник в Кеймбридж. Това се превърна в едно от най-невероятните астрономически открития на 20 век. Джоселин показа откритието си на своя съветник и екипът започна да работи заедно, за да проучи този феномен.
Бърнел обаче не получи нищо за откритието си. Вместо това нейните съветници, Антъни Хюиш и Мартин Райл, получават Нобелова награда за физика през 1974 г. Бърнел по-късно призна: „Може да не съм получила Нобеловата награда, но съм спечелила безброй други награди, включително „Най-вдъхновяващата жива жена учен.”
4. Двойна спирала на ДНК — Розалинд Франклин
Розалинд Франклин има решаващ принос в науката. Нейните рентгенови снимки на ДНК разкриват истинската структура на молекулата като двойна спирала и поставят основата на предположението на Джеймс Уотсън и Франсис Крик, че структурата на ДНК е полимер с двойна спирала. В крайна сметка те получават Нобелова награда за своите изследвания заедно с Морис Уилкинс, колега на Розалинд.
Участието на Франклин в изследването на ДНК е спряно от преждевременната ѝ смърт от рак през 1958 г. Но нейният колега Аарон Клуг продължава изследванията си и в крайна сметка печели Нобеловата награда за химия през 1982 г. По-късно в интервю той каза за Франклин: „Е, тя беше абсолютно първокласен експериментатор. Тя всъщност — тя имаше енергия и ентусиазъм и огромни умения и проницателност.
5. Тъмна материя — Вера Рубин
Вера Рубин е астрофизик, който потвърждава съществуването на тъмната материя. Нейното откритие е сред най-важните открития в астрономията, обяснявайки много наблюдения, които озадачават учените от десетилетия. Тя е работила с астронома Кент Форд през 60-те и 70-те години, когато откриват причините за движението на звездите извън галактиката. Наричана е „национално съкровище“, но Рубин така и не е получавала Нобелова награда заради пола си.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 честен ционист
12:39 22.05.2023
2 Мачо с АЗЛК 412
Останалите са били просто асистентки става ясно от написаното.
Това ми е любимият абзац:
"Участието на Франклин в изследването на ДНК е спряно от преждевременната ѝ смърт от рак през 1958 г. Но нейният колега Аарон Клуг продължава изследванията си и в крайна сметка печели Нобеловата награда за химия през 1982 г. "
Коментиран от #4
12:47 22.05.2023
3 Жерар Дьожарден
13:14 22.05.2023
4 Украински стенвестник
До коментар #2 от "Мачо с АЗЛК 412":
Май не разбираш защо либерастите реват, че "тези жени не получават признание за тях, поне не и приживе". Съвсем случайно (!?) всички те са от богоизбраният етнос, който е любим на целият свят!21:21 22.05.2023
5 плевен
07:24 23.05.2023