Швейцарски изследователи стигнаха до заключението, че една почти неизследвана река в джунглата в Африка е вероятно най-тъмната т.нар. черноводна река в света - и предупреждават, че тя е застрашена от човешките дейности в региона, съобщава ДПА, предава БТА.
„Черноводна“ е тип река с бавно движещ се канал, протичащ през залесени блата или влажни зони.
🌍 Uncover the Mysteries of the Ruki River 🌊 | Join us as we delve into the world's darkest river, hidden in the heart of the Congo Basin.
📖 Explore its secrets, unique ecosystem, and environmental significance. 🌿🌏 #RukiRiver #CongoBasin #RiverMysteries #earthinformant pic.twitter.com/4HCyQIKyyh— Earth Informant (@EarthInformant) October 19, 2023
Изследователският екип от Федералния технологичен институт в Цюрих си е поставил за цел да проучи въглеродния цикъл в басейна на река Конго. В процеса на работа учените установили, че река Руки в Демократична република Конго е една от най-тъмните реки в света.
„Бяхме поразени от цвета на реката“, казва съавторът на изследването Травис Дрейк, като добавя, че водата е толкова тъмна, че не можеш да видиш ръката си пред лицето си.
Определени органични вещества във водата са отговорни за цвета на черноводните реки. В Руки те са значително повече, отколкото в най-известната черноводна река в света Рио Негро (Черната река) в Амазонка.
ETH researchers investigate the blackness of the Ruki River in Congo. ⬛https://t.co/y22LO8DBmk
— ETH Zurich (@ETH_en) October 18, 2023
„По същество Руки е чай от джунглата“, казва Дрейк на уебсайта на Федералния технологичен институт в Цюрих.
Разтворените органични вещества в широката река произхождат от мъртвата растителност на джунглата в околността и се отмиват в потока от дъждовната вода. Руки, приток на река Конго, няма почти никакъв наклон.
Авторите предупреждават, че компаниите са започнали да се интересуват от природните ресурси на басейна на река Руки и че промените в земеползването могат да доведат до обезлесяване. Това може да доведе до изсъхване на торфените блата и до бактериално разлагане. Това от своя страна ще доведе до освобождаване на огромни количества въглероден диоксид.
„Торфените блата в басейна на Конго съхраняват около 29 милиарда тона въглерод“, казва съавторът на изследването Мати Бартел. „Би било по-добре за климата, ако те останат влажни“, предупреждава ученият.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА