Всяка година Архангелова задушница, най-голямата от трите задушници, се отбелязва в първата събота на ноември, предхождаща големия църковен празник Архангеловден. Тази година се пада на 4 ноември.
На този ден задължително се ходи на гробището, където се носят цветя, вино, хляб и раздавки, приготвят се така наречените общи трапези.
Последните трябва да включват 7 храни, задължително сред тях трябва да е любимата на покойника. Раздава се варено жито, както и всякакво месо (то е задължително заради наближаващи Коледни пости), десерти, плодове - всъщност можете да подадете, каквото пожелаете.
Житото символизира възкресението, хляба и виното – за спомен на Христовата жертва за нас.
Приготвените за раздаване храни и напитки се раздават на близки на покойника, на съседи, на хората, които в момента са на гробището (познати и непознати).
Посещението на гроба започва с палене на свещи, прекадяване с тамян и преливане с вино, като второто действие се извършва от мястото, където е главата на покойника в посока към краката му. В случая посоката на преливане е наляво, като се правят общо 3 повторения от един кръг всяко. Желателно е процедурата да се извърши от най-възрастната жена, според поверието, пише БЛИЦ.
Първата глътка вино задължително се излива на земята – тя не се пие. Това се отнася и за първата хапка хляб – оставя се на земята, не се консумира. В случая може да се използват питки или специално приготвени обредни погачи.
При преливането човекът, който го извършва, измолва от Бог опрощение за греховете на покойника. Процедурата се извършва първо от най-възрастната жена, а след нея може да се изредят и останалите близки на покойника, които на този ден са решили да почетат паметта му, идвайки на гробището. На гроба се оставят и цветя.
Според поверията, в които са вярвали нашите предци, ако в деня на празника човек види насекоми (мухи, пеперуди и др.) да прелитат около него, това означава, че душата на покойника е слязла на земята и ликува, че не е забравена от най-близките си.
На този ден в църквата се провеждат богослужения, по време на които се отправят молитви към Бог за опрощение греховете на покойниците и намиране на покой от душите им.
Както на повечето християнски празници, така и на Архангелова задушница са забранени домакински дейности като пране и чистене на дома. Вярва се, че денят трябва да се прекара в почит към паметта на покойника, а извършването на всякакви ежедневни дейности показва, че той е забравен от най-близките си.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ИСТИНСКИЯ ГРАД КОЗЛОДУЙ
09:23 03.11.2023
2 Мъдрият
Най-важното, което е добре да се направи на Задушница е следното:
1. Да се отиде сутринта на църква, където да се участва в Светата Литургия и след това в Панихидата(специално заупокойно Богослужение) за починалите!
2. Много е важно да се запишат имената на починалите ни близки православни християни - да ги споменат на Панихидата - това е най-действената помощ от наша страна за тях!
3. След това в храма може да се раздадат жито и други хранителни неща (предимно сладки и соленки) за помен
4. Едва след това, който иска може да отиде на гробището, да се помоли и там, и да раздаде жито и други (сладки или солени) хранителни неща за помен
5. След като се върнем в дома си - можем да раздадем(подадем) и на съседите
Това е!
09:42 03.11.2023
3 Идън
10:28 03.11.2023
4 Идън
10:53 03.11.2023
5 Идън
11:06 03.11.2023
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 🕯🕯🕯
11:48 03.11.2023