Учени откриха отново отдавна невиждан вид бозайник с бодли на таралеж, муцуна на мравояд и крака на къртица в индонезийската планинска верига Циклопи, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. Учените се натъкнали на животното шестдесет години след като видът бил последно регистриран.
Дългоклюна ехидна на Атънбъро, на името на британския природозащитник Дейвид Атънбъро, е заснета за пръв път от следова камера в последния ден от четириседмична експедиция под ръководството на изследователи от Оксфордския университет.
В края на пътуването, след като слязъл от планината, биологът Джеймс Кемптън открил сред заснетото изображение на малко създание, което прекосява гората.
WATCH: Having been scientifically recorded only once before in 1961, Attenborough's long-beaked echidna, a long-lost species of mammal, was rediscovered in Indonesia https://t.co/RfYy2T2KqI pic.twitter.com/gdJtxq3w9t
— Reuters Asia (@ReutersAsia) November 10, 2023
"Имаше голяма еуфория и в същото време облекчение след прекараното безплодно дълго време на терен до последния ден", описа той момента, когато видял записа заедно с колегите си от индонезийската консервационна организация YAPPENDA. "Извиках на колегите "открихме я", изтичах от бюрото си и ги прегърнах", каза той.
Учените от екипа описват ехидните като срамежливи животни, известни с това, че са трудно откриваеми. Причината, поради която са толкова различни от другите бозайници, е, че са част от еднопроходните бозайници, те са яйценосни и са отделят от останалите бозайници преди около двеста милиона години, каза биологът.
First-ever images prove 'lost echidna' not extincthttps://t.co/ODuN1FgRNZ
— BBC Scotland News (@BBCScotlandNews) November 10, 2023
Видът е научно регистриран и описан досега само веднъж, през 1961 г. от ботаник от Нидерландия. Друг вид ехидна е открит в Австралия и в Нова Гвинея.
Изследователите от Оксфордския университет са изследвали отдалечен терен в североизточна Папуа, където ехидната е част от местната култура. Там има традиция конфликтите да се решават, като едната страна отиде в гората да търси ехидна, а другата - в океана да открие марлин. И двете животни са трудни за откриване и често минават десетилетия и се сменят поколения, докато бъдат открити. Когато това се случи, животните стават символ на края на конфликта и връщането към нормални взаимоотношения.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 По лоши
16:59 11.11.2023
2 ха ха, ох още чудеса ...
17:16 11.11.2023
3 Последния Софиянец
17:42 11.11.2023
4 Група ехидни британски учени
17:43 11.11.2023
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Само питам
22:02 09.06.2024