5 Март, 2024 12:58 1 473 1

Учени развенчаха тайната на образуването на звездните дюни

  • дюни-
  • звездни дюни-
  • мистерия-
  • образуване-
  • пясък-
  • пустиня

Образуването на една дюна изненадващо отнема по-малко от предполаганото до този момент

Учени развенчаха тайната на образуването на звездните дюни - 1
Снимка: Shutterstock

Учени представиха първото задълбочено изследване на звездна дюна, като разкриха вътрешната структура на тези геоложки обекти и показаха колко време е било необходимо, за да се образува една от тях - по-бързо от очакваното, но все пак в продължение на много векове, съобщи Ройтерс.

Звездните дюни са сред чудесата на пустините. Приличат на пирамиди, с височина до 300 м, като наподобяват звезди, защото от централния връх се спускат хребети в различни посоки.

Изследването на учени от уелския университет в Абъристуит е съсредоточено върху звездна дюна в Източно Мароко, наречена Лала Лалия, което преведено от местния берберски език означава "най-високата свещена точка". Тя е в пустинята Сахара, на около 5 км от град Мерзуга, близо до границата с Алжир.

Лала Лалия се издига на около 100 м над околните дюни и е широка около 700 м, като съдържа около 5,5 т пясък. Изследователите са използвали радар, за да надникнат във вътрешността на дюната, както и луминесцентно датиране, за да определят колко време е отнело формирането на Лала Лалия. Методът се основава на количеството енергия, уловена в песъчинките. Отговорът е около 900 години, като са натрупвани приблизително 6400 метрични тона годишно, тъй като вятърът непрекъснато разнася пясък из пустинята.

Звездните дюни съставляват малко под 10% от дюните в пустините на Земята и са най-високите, като превъзхождат други видове като тези с форма на полумесец и правите и дълги линейни дюни. Те са забелязани и на Марс, и на голямата луна Титан на Сатурн, отбелязва БТА.

Звездните дюни се образуват в райони със сложен ветрови режим, в който вятърът духа от различни посоки.

Учените установиха също, че Лала Лалия се движи на запад със скорост около 0,5 м годишно.

Въпреки че сега съществуват много звездни дюни, от миналото е запазена само една в пясъчник на 250 милиона години в Шотландия. След като вече е известна вътрешната им структура, изследователите се надяват да бъдат идентифицирани повече варовикови останки от древни звездни дюни.

В изследването са участвали и специалисти от университета Бърбек в Лондон.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 препис

    1 0 Отговор
    Ла-ла Лилия, което преведено от местния берберски език означава "най-високата ,светеща точка".