Ултрапреработените храни, като зърнени закуски и газирани напитки, са свързани с 32 вредни за здравето ефекта, според най-мащабното изследване до момента.
Смята се, че в световен мащаб всеки пети смъртен случай се дължи на неправилно хранене, а ролята на ултрапреработените храни или УПХ привлича голямо внимание в много изследвания през последните години.
УПФ са дефинирани за първи път преди около 15 години, за да позволят на изследователите да проучат ефекта от обработката на храните върху здравето. В това ново проучване са анализирани много други скорошни проучвания, в които са участвали почти 10 милиона души, за да бъдат събрани голяма част от наличните данни и да се даде цялостна представа за това как ултрапреработените храни влияят на нашето здраве.
Резултатите сочат, че консумацията на големи количества от тях е свързана с влошаване на здравословното състояние и ранна смъртност от редица заболявания, включително сърдечни болести, диабет тип 2, затлъстяване и влошено психично здраве.
Диетата, съдържаща високи пропорции на УПХ, несъмнено е вредна за здравето, а новото проучване потвърждава връзките с широк спектър от заболявания. Остават обаче въпроси относно специфичните механизми, по които тези храни ни разболяват, пише ScienceAlert.
През годините изследователите предполагат за няколко механизма. Сред тях са лошото хранително качество, тъй като някои УПХ могат да бъдат с високо съдържание на мазнини, захар и сол, с ниско съдържание на фибри и с недостиг на основни витамини, минерали и антиоксиданти.
Други механизми включват липса на структура и текстура, което ускорява храненето, повишава нивата на кръвната захар и е по-малко ефективно за намаляване на апетита. Голямо внимание се обръща и на хранителните добавки и други химикали, добавени към храната или като замърсители от опаковките или околната среда.
Интересен аспект на настоящата работа е фактът, че силата на резултатите между изследванията е различна, а някои от корелациите са слаби. Това вероятно се дължи отчасти на широкия спектър от храни, съдържащи се в категорията УПХ.
Определението идентифицира храни, които могат да съдържат добавки и химикали и са интензивно преработени, като се използват рафинирани и възстановени съставки, които потребителите може да не познават. Това обхваща толкова разнообразни храни като сладолед, снаксове, пълнозърнест хляб, преработени меса и нискомаслени пасти за мазане. Тези много различни храни, съдържащи много различни съставки и хранителни вещества, вероятно ще имат много различни ефекти върху нашето здраве.
Друг важен фактор, който трябва да се вземе под внимание, е, че тези проучвания са големи проучвания на популационно ниво, при които хиляди хора записват обичайния си хранителен прием и здравословното си състояние. Анализът отчита различни фактори, като възраст, пол и начин на живот, които могат да изкривят данните.
Въпреки това резултатите могат да покажат само връзката между хранителния прием и здравословното състояние. Те не предоставят преки доказателства за съответните механизми. Спешно се нуждаем от нови изследвания, за да разберем как и защо определени храни могат да причинят влошаване на здравето.
Въпреки че са възможни някои преки изследвания, дългосрочните последици за здравето, например при консумация на високи нива на хранителни добавки, биха могли да бъдат трудни и етично съмнителни. Но тук има възможност за по-подробно изследване на тези ефекти, като се използват съществуващите данни. Тъй като се публикуват повече проучвания, количеството данни със сигурност би трябвало да ни позволи да се съсредоточим върху различните форми на УПХ, за да определим най-добрите и най-лошите.
Освен огромното количество данни в обзорното изследване, би било интересно да се извлекат някои по-точни данни, които да ни помогнат да определим кои храни трябва да избягваме.
В категорията на УПХ се съдържа огромен набор от храни със също толкова разнообразно съдържание на хранителни вещества. Търговският пълнозърнест хляб се класифицира като УПХ, както и сладоледът, поничките и пържените закуски. Затова е много вероятно различните ултрапреработени храни да имат широк спектър от ефекти върху здравето.
Така че механичните изследвания, при които хора се хранят с конкретни храни или съставки по контролиран начин, както и по-подробният статистически анализ на съществуващите изследвания, трябва да ни помогнат да определим кои УПХ да избягваме, кои са безопасни и кои дори могат да бъдат полезни като част от здравословна, балансирана диета.
Едно нещо е сигурно - тези проучвания трябва да помогнат за изготвянето на съвети за ограничаване на консумацията на УПФ, които очевидно вредят на здравето. От друга страна, трябва да се стремим да установим кои аспекти на тези храни са най-опасни, така че производителите на храни да могат да ги елиминират от диетата ни, както това е постигнато с вредни съставки като трансмазнини и някои изкуствени оцветители.
Много хора разчитат в голяма степен на преработени хранителни продукти от търговската мрежа и трябва да гарантираме, че в бъдеще тези храни ще бъдат безопасни и питателни, особено за бедните и уязвимите групи.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Шаро
15:05 05.03.2024
2 АБВ
15:09 05.03.2024
3 леле какви убиици
15:14 05.03.2024
4 Ха ха ха
15:32 05.03.2024
5 УПФ ?
16:27 05.03.2024