Психолозите смятат, че всеки човек е срамежлив в известна степен. Често това състояние пречи на постигането на благополучие и хармонично развитие на личността. Ако сте решени да го преборите, използвайте предложените препоръки.
Срамежливите хора често са нещастни. Те не могат адекватно да общуват с околната среда, да поискат съвет или помощ и страдат от собственото си състояние, потъвайки в депресия. Силната срамежливост, според психолозите, разкрива недоволство от себе си и подценяване. Такива хора имат нужда от помощ и работа върху себе си. Предложените методи ще ви помогнат да преодолеете собствените си страхове и да започнете продуктивен живот, който ще ви доведе до успех.
1. Започнете, като идентифицирате собствената си срамежливост. След като откриете източника на проблема, ще ви бъде много по-лесно да коригирате поведението си и да се промените към по-добро. Ако той не може да бъде разрешен самостоятелно, свържете се с компетентни специалисти.
2. Освободете се от наложените стереотипи, благодарение на които се чувствате пренебрегнати и напрегнати. Сравнете поведението си с този стандарт и разберете дали наистина трябва да преследвате стереотипите, защото вашата личност е уникална и многостранна. Не губете време за постигане на въображаеми идеали. Вложете ги в самообразование, възпитание и дисциплина и се научете да се обичате такива, каквито сте в действителност.
3. Опишете вашите недостатъци. За по-лесно възприемане можете да ги напишете на лист хартия. Отговорете си на един прост въпрос: „Защо не обичам себе си? Приемането на собствените ви недостатъци е важна стъпка в борбата срещу срамежливостта. С тази техника можете да подчертаете слабостите си и постепенно да ги подобрите. Ако се притеснявате от наднорменото тегло, това не е причина да се разстройвате, а страхотна мотивация да започнете физически упражнения. Превърнете недостатъците си в добродетели и вече няма да чувате подигравки по свой адрес, защото волевите и самоуверени хора са над хорските клюки.
4. Научете се да разсъждавате обективно и да виждате голямата картина, а не нейните отделни фрагменти. Погледнете се отстрани и оценете поведението си от гледна точка на външен човек. Ако не можете, потърсете някой, на когото имате пълно доверие, за да ви помогне. Така ще ви бъде по-лесно да работите върху своята срамежливост и плахост.
5. Използвайте хумор, той ще ви помогне да изградите характера си. Така че ще се научите спокойно да възприемате неприятните неща и да отговаряте на тези, които са ви засегнали, в техния дух.
6. Погледнете в миналото си и си припомнете всички победи и успехи. Обърнете специално внимание на това как се чувствате, докато правите това. Вашата увереност и желание да бъдете на върха ще бъде отлична мотивация за по-нататъшна работа върху характеристиките на поведението.
7. Използвайте медитация, за да разберете проблемите си по-дълбоко и да се отървете от енергийните блокове. Те не ви позволяват да се развивате и трябва да се разтворят в съзнанието, като се има предвид опитът от минали грешки. Постоянното „самоподкопаване“ ще ви помогне да подредите правилно приоритетите и да започнете да живеете уверено.
8. Вземете пример от освободените хора. Ако сред близкия ви кръг има волеви и целенасочени хора, помолете ги за съвет. Погледнете по-отблизо тяхното поведение, за да разберете къде сте направили грешки. Започнете курс от упражнения пред огледалото: разказвайте истории на отражението си, рецитирайте поезия... Тази психологическа техника премахва вътрешните блокове и страха от обществото и често се използва от начинаещи актьори.
9. Следващата стъпка е упражнение за устойчивост на стреса. Освободете се от страховете си, почувствайте вътрешната свобода. Правете това постепенно, за да не се появи емоционално пренапрежение. След като сте готови, излезте навън и говорете на глас. Можете да пеете или да четете поезия. Не се страхувайте да минете за ексцентрик, защото това упражнение се използва навсякъде за освобождаване и придобиване на вътрешна увереност. Ако не сте готови, тогава изберете доверени приятели и говорете с тях.
10. Използвайте молитви към Висшите сили. Вярата ще ви стопли и тласне по правия път. Отворете сърцето и душата си пред Бога и не се стеснявайте в молбите си, защото никой няма да чуе вашия диалог. Укрепете вярата си и това ще ви помогне да възпитате в себе си постоянство и решителност.
11. Хората често изпитват мускулни спазми, когато са срамежливи. Започнете курс от упражнения , които ще ви позволят да почувствате тялото си, да го направите по-гъвкаво и отпуснато. Наблюдавайте се по време на такива прояви на срамежливост и тренирайте тези мускулни групи, които страдат най-много.
12. Използвайте метода на психологическия щит. Визуализирайте бариерата в отговор на атаките на вашите опоненти, подхранвайки го с увереност. Това ще ви помогне да се съсредоточите не върху обидните думи, а върху собственото си желание да устоите на трудностите в живота.
Автор: Лора Костова, happy-woman.bg
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Вие българките
Коментиран от #6
19:39 23.03.2024
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Четете ли
20:11 23.03.2024
4 и още един съвет
22:24 23.03.2024
5 ганю
после всичко е в реда на нещата
09:18 24.03.2024
6 тролдоктор
До коментар #1 от "Вие българките":
Головодниците ви познавам по коментарите.14:58 24.03.2024
7 Този коментар е премахнат от модератор.