26 Август, 2024 10:32 1 086 9

Нова "жива пластмаса" ще има способността да се самоунищожава

  • пластмаса-
  • биоразградими-
  • екология-
  • бактерии

Биоразградима пластмаса ще съдържа семена, водещи до собственото ѝ самоунищожение

Нова "жива пластмаса" ще има способността да се самоунищожава - 1
Снимка: Shutterstock

Когато изпитват затруднения, определени бактерии образуват спори, които могат да издържат на най-суровата среда. Сега учени са използвали тази тяхна способност, за да създадат "жива пластмаса", която е биоразградима, но само при определени условия, пише сайтът Ню атлас, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър кемикъл байолъджи".

Спорите са спяща форма, която някои видове бактерии приемат, обикновено при недостиг на хранителни вещества. Те са защитени от здраво външно покритие, което им позволява да оцелеят при високи температури и налягане, изсушаване и разяждащи химикали. Това ги прави едни от най-устойчивите сред всички форми на живот. Спорите са в състояние да останат в неактивно състояние в продължение на години или дори векове, като се активират отново само когато бъдат задействани от точните сигнали от околната среда, информира БТА.

Известно е също, че някои бактерии разграждат пластмасови отпадъци, като не им позволяват да се задържат в околната среда. Сега учени от Китайската академия на науките са използвали спори от подобни бактерии и са ги вградили в твърда пластмаса, която остава здрава и непокътната, докато те не бъдат съживени.

Изследователите са създали форма на бактерията Bacillus subtilis, която е била генетично модифицирана да отделя разграждащ пластмасата ензим, известен като липаза BC. След като са били подложени на стрес чрез излагане на йони на тежки метали, тези микроби са образували спори. След това те са били смесени с перли от пластмаса PCL (поликапролактон), след което сместа е била разтопена и екструдирана, за да образува парчета твърда пластмаса.

Направените тестове са показали, че получената "жива пластмаса" се държи подобно на обикновения PCL при всекидневна употреба. Когато обаче върху повърхността на пластмасата се приложи определен ензим, той разяжда повърхността на материала и съживява затворените в него спори. Съживените бактерии са започнали отново да отделят липаза BC, като напълно са разградили пластмасата в рамките на шест до седем дни.

Спорите могат да бъдат съживени и чрез компостиране на пластмасата. Образци от материала, поставени в почвата, са се разградили напълно за 25-30 дни.

Учените отбелязват, че дори обикновеният PCL се биоразгражда, въпреки че за това е необходимо много повече време. Авторите на настоящото изследване са успели да интегрират спорите в небиоразградими пластмаси като полиетилен, след което да ги съживят отново до състоянието да секретират разграждащия пластмасата ензим.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Геноцид

    3 2 Отговор
    Не бе хората са го измислили преди 1000 години ползва се стъкло за многократна употреба.Не заради измислените заблуди ,че използването на пластмаса е по евтино и удобно.
  • 3 Паисий е жив

    2 1 Отговор
    Браво, сега вече гарантирано новите европейски коли ще си изкарват само гаранцията....
  • 4 Руснаков

    0 0 Отговор
    Някой да разбра това откритие на Московският или на Питерският институт е...
  • 5 ей ся

    1 2 Отговор
    опаковката ще е мега-хипер-ултра био и на цената на съдържанието. Мечтата на капиталиста - купуваш едно, плащаш две.

    Коментиран от #8

  • 6 Буха ха

    1 0 Отговор
    Събче, какво се случи че така напълня? Имаж ли нужда от персонален тренер?
  • 7 Мишел

    1 0 Отговор
    Преди половин век е излязъл научнофантастичен роман за събитията, последвали ползването на биоразтворими пластмаси. Накратко, океанът се е превърнал в мъртвило, бульон от продуктите на разграждането, в който не могат да живеят сегашните организми - от бактерии до китове.
  • 8 О. Ч. З

    2 0 Отговор

    До коментар #5 от "ей ся":

    Тук е въпросът при какви условия се активират тия споро като една пластмасова бутилка може да седи по складове и магазини със месеци
    И какъв ще е ефекта от тия спори ако пропаднат във човека или някое животно

    Коментиран от #9

  • 9 Умен по цялата глава

    0 0 Отговор

    До коментар #8 от "О. Ч. З":

    Във всички случаи Омекотителите ,които се използват,за да може пластмасата да има някаква форма се отделят Интензивно в атмосферата или в храната и напитките ,които са затворени в нея и попадат в хората и животните.А те са Канцерогенни и Отровни ,омекотителите....Китайски пластмасови глобуси излъчвали интензивно Живак и били забранени,уж....Ориентирайте се към продукти в Стъклен амбалаж,ако е възможно!!!!