17 Ноември, 2024 17:36 2 497 14

Учени: Открихме "ахилесовата пета" на бактериите, устойчиви на антибиотици

  • бактерии-
  • антибиотици-
  • учени-
  • резистентност-
  • лекарства-
  • здраве

През следващия четвърт век броят на смъртоносните инфекции, устойчиви на антибиотици, бързо ще се увеличи, показват прогнозни данни

Учени: Открихме "ахилесовата пета" на бактериите, устойчиви на антибиотици - 1
Снимка: Shutterstock

Учени твърдят, че са открили ахилесовата пета на бактерии, устойчиви на антибиотици, съобщи електронното издание Юрикалърт, цитирано от БТА.

През следващия четвърт век броят на смъртоносните инфекции, устойчиви на антибиотици, бързо ще се увеличи, показват прогнозни данни. Според неотдавнашно проучване от 1990 г. до 2021 г. над един милион души са починали заради резистентност към лекарства за инфекции всяка година, а новите прогнози сочат, че до 2050 г. случаи с фатален изход ще достигнат почти два милиона годишно.

В стремежа си да противодействат на тази криза в общественото здраве изследователи търсят нови решения. Проучване, ръководено от специалисти от Калифорнийския университет в Сан Диего, откри уязвимост на щамове на бактериите, които са устойчиви на антибиотици.

В сътрудничество с лаборатории в Аризонския щатски университет и висшето училище "Помпеу Фабра" от Испания професор Гюрол Сюел и колегите му от Факултета по биологични науки в Калифорнийския университет в Сан Диего изследват антибиотичната устойчивост на бактерията Bacillus subtilis. Те искат да установят защо мутиралите варианти не се размножават и не завладяват популацията, след като са развили антибиотично резистентно предимство. С предимство пред други бактерии, които нямат подобна антибиотична резистентност, тези екзепмляри би трябвало да станат доминиращи. Това обаче не се случва. Защо?

Отговорът, описан в публикация в изданието Science Advances, е, че антибиотичната резистентност има своята цена. Макар че осигурява някои предимства на бактериите за оцеляване, екипът открива, че е свързана и с физиологично ограничение, което възпрепятства потенциалното доминиране. Този факт потенциално може да се използва за спиране на разпространението на антибиотичната резистентност, смятат изследователите.

"Открихме ахилесовата пета на бактериите, устойчиви на антибиотици", казва Гюрол Сюел от Калифорнийския университет в Сан Диего. "Можем да се възползваме, за да потиснем антибиотична резистентност без лекарства или вредни химикали".

Според него чрез по-добро разбиране на молекулярните и физиологичните свойства на бактериите, устойчиви на антибиотици, могат да бъдат намерени нови начини за контрол без използването на лекарства.

"Ефективните антибиотици са на изчерпване, а безразборната употреба през десетилетията е довела до разпространението им по целия свят - от Арктика до океаните и подпочвените води", казва Сюел. "Необходими са безлекарствени алтернативи за лечение на бактериални инфекции и наши проучвания показват как наистина можем да постигнем безлекарствен контрол над бактериите, устойчиви на антибиотици", допълва той.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Бай Пешо

    7 6 Отговор
    Е аз у тая лаборатория бачкам, викат и крематориум. Никви бактерии не остават. 🤣😂🤣
  • 2 Ханя е открито

    0 2 Отговор
    БРТ!
  • 3 незнайко

    5 5 Отговор
    ( наши проучвания показват как наистина можем да постигнем безлекарствен контрол над бактериите, устойчиви на антибиотици )
    Племената в джунглите а и не само отдавна знаят този КОНТРОЛ с билки !!!
  • 4 ВСИКО КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ

    2 8 Отговор
    От седмици кашля, до повръщане. От вчера си самоназначих лечение с два антибиотика които бяха вкъщи. Редувам ги, след закуска единият, след обядване другият. Доста ефикасно. Иначе освен мъки, ще има и разпространяване на вируси със седмици, от кашляне и хрема, и хремата намаля направа я няма, ни кашлянето. Така не взимането на антибиотик, допринася за купуване на много продукти за хрема и кашлица, възпаление, вадят ви зъб, пробиват ви зъб, и нямате зъби, и разни други медицински процедури печелят ако не взимате антибиотик. РАЗПРОСТРАНЯВАТЕ ДЪЛГО И УСПЕШНО ГРИПЪТ, КОВИДЪТ. Да знам, че антибиотикът не лекува вирус, ако изобщо има вируси, но наранените тъкани се инфектират от бактерии. Може би, три вида антибиотик, тиамин, гинко билоба, неуропан, трибестан. аспирин.. И добросъвестен лекар ще ви каже това. Може пенсиониран лекар или ветиринар да питате.

    Коментиран от #9

  • 5 Някой

    5 3 Отговор
    Разбрах! Открили са, че бактериите имат пети! А колена имат ли?
  • 6 Еди,кой си!

    7 3 Отговор
    Няма такова нещо като, бактерии,устойчиви на антибиотици!!! Нещото е,че в антибиотиците, максимално са намалени лечебните вещества!!! В този случай, патогенните бактерии не умират и си се размножават по естествен път.Кой разбрал,разбрал!?
  • 7 661

    3 2 Отговор
    Има 3 неща , които "лекуват" всичко живо на тоя свет - температура, йонизираща радиация и налягане. Ракията за съжаление не е сред тях.
  • 8 и кво казаха

    2 0 Отговор
    сега без лекарства, а с баене и муска ли ще борят бактериите?
  • 9 КАРТЕЛИРАНЕ ИМПЕРИЯ

    4 0 Отговор

    До коментар #4 от "ВСИКО КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ":

    Тиамин е силен адаптоген, енергитик. Неуропан, гинко, трибестан, аспирин, за да има оросяване - за да стигне антибиотикът до тъканите. Да, без антибиотици, бизнесът от лекарства и болници печели 100 пъти повече. Вместо 100 милиарда, само, с антибиотици, без антибиотици печели 10 трилиона, ефективно нали. Печалба от усложнения.
  • 10 Мхм

    2 0 Отговор
    Супер, но ние сме скъсани. Ако искате да ви ползваме откритията, то вместо да ги патентовате, пуснете ги безплатно
  • 11 7373738272

    3 0 Отговор
    Демек нищо не са открили !
  • 12 Идън

    2 0 Отговор
    Честата употреба на антибиотици води до това те да спрат да действат. Отделно пораженията от антибиотиците могат да са по- продължителни или изобщо невъзстановяеми. Има и естествени антибиотици- чесън- канела- куркума- мед- джинджифил- карамфил- мащерка- лайка и мн. др. Синтетичен антибиотик само при установена от лекар бактериална инфекция и точно определен бактериален агент за нея. Концентрацията и времето на употреба на антибиотика е от голямо значение- защото както убиват патогенните микроорганизми- така убиват и полезните заедно с тях.
  • 13 Селянина с колелото

    0 0 Отговор
    И това какво означава ... да очакваме новия "Ковид 25", след като догодина приключи войната в Украйна ???
  • 14 ВСИКО КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ

    0 0 Отговор
    Това, че антибиотиците не вършат работа, е конспирация, и се разбира логически. Те не казват кои антибиотици колко са ефективни в това отношение. А всички антибиотици са различно силни и различно ефективни. Може даден вид бактерия да промени генетиката си, дали е възможно, НО БАКТЕРИИТЕ СА РАЗЛИЧНИ. Нито изследват какво кара бактерия да е нечувствителна към антибижтик, ни казват че бактериите няма как да са еднакви - ни антибиотиците. Създават нови формули, патенти, да печелят много, но те са неефективни, и хоп, измислиха оправдание. И ако човек кашля три дни и му мине с антибиотик - това огнище от бактерии - причинено от вируси, но ако няма антибиотично лечение ще се кашля един месец и ще се се е вирусът. да антибиотикът не лекува вируси, но лекува огнището на вируси - възпаляващо тъканите увредени от вирусът.. МНОГО ВИДА БАКТЕРИИ, МНОГО ВИДА АНТИБИОТИЦИ, А ГИ ВОДЯТ ПОД ОБЩ ЗНАМЕНАТЕЛ. В истинската наука не е така, има статистика, конкретна, и дискреция — От лат. discretio отделяне. И какъв е механизмът за да са устоичиви бактериите? и с радио вълни, или с генетика си предават механизмът? колко милиона години ще трябват за да се изравни генетиката на бактериите на цялата планета? те изобщо чифтосват ли се?