8 Ноември, 2024 11:48 958 5

Продадоха картина, нарисувана от робот, за над 1 млн. долара (ВИДЕО)

  • картина-
  • портрет-
  • робот-
  • изкуствен интелект-
  • продадена на търг-
  • алън тюринг

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Алън Тюринг

Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,32 млн. долара, съобщи ДПА, предава БТА.

Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.

Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.

При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,32 млн. долара.

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвременната компютърна наука.

За Ai-God Ай-Да избира три от 15-те предварителни портрета на Тюринг, които е направила и една нейна рисунка на шифровъчната машина Bombe, създадена от него.

Тези изображения след това били качени на компютър, където окончателното изображение е било сглобено въз основа на дискусия с Ай-Да, използвайки нейния езиков модел, за това как тя иска да изглежда крайното произведение на изкуството.

Окончателното изображение било отпечатано с принтер за 3D текстури, а Ай-Да добавила щрихи и текстура върху платното, за да завърши творбата.

Роботът Ай-Да коментира: „Ключовата стойност на моята работа е способността ѝ да служи като катализатор за диалог относно нововъзникващите технологии".

Мелър, директор на студиото, създало Ай-Да, добави: „Този търг е важен момент за визуалните изкуства, в който творбите на Ай-Да насочват вниманието към промените в света на изкуството и обществото, докато се адаптираме към настъпващата ера на изкуствения интелект. Творбата Ai-God повдига въпроси за авторството, тъй като ИИ придобива все по-важна роля.“

През 2022 г. Ай-Да нарисува портрети на изпълнителите, които бяха хедлайнери на фестивала в Гластънбъри: Били Айлиш, Даяна Рос, Кендрик Ламар и Пол Маккартни.

Същата година роботът нарисува портрет на британската кралица преди платинения ѝ юбилей и стана първият робот с ИИ, който даде показания пред парламентарна комисия, която обсъждаше въздействието на технологиите върху творческите индустрии.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 хмм

    3 0 Отговор
    Какво е това пикселизирано изображение? ИИ не рисува с ръка като художника. Освен това, всеки художник има свой стил, а машината това не може да го усвои. Талантът и личният почерк са нещо, което не може да програмирате.
  • 2 Прометей

    5 0 Отговор
    Гледайки портрета ни става ясно колко струва долара.
  • 3 Тук не става въпрос за Изкуство!

    1 0 Отговор
    Тук не става въпрос за Изкуство!

    А за Сензация.

    Коментиран от #5

  • 4 ИВАН

    2 0 Отговор
    Сбърканяци, а Ван Гог не е могъл да продаде нито една от картините си, затова и напуска този свят преждевременно.
  • 5 тогава

    0 0 Отговор

    До коментар #3 от "Тук не става въпрос за Изкуство!":

    Не сме впечатлени!