Да останем гъвкави е много по-лесно и по-важно, отколкото си мислим

4 Декември, 2024 14:58 1 491 2

  • гъвкави-
  • гъвкавост-
  • разтягане-
  • остаряване-
  • здраве-
  • стави

Гъвкавостта, придобита благодарение на разтягането е ключова за здравословното остаряване

Да останем гъвкави е много по-лесно и по-важно, отколкото си мислим - 1
Снимка: Shutterstock

Можете ли да се наведете и докоснете пръстите на краката си, без да сгъвате коленете? А да вдигнете двете си ръце над главата? Ако тези движения ви затрудняват, е възможно да имате ограничена гъвкавост.

Гъвкавостта е способността да движите ставите си в пълния им обхват. Тя е важна не само за спортните дейности, но и за предотвратяване на мускулни травми. Освен това, тъй като много ежедневни задачи изискват известна степен на гъвкавост (като навеждане или усукване), тя помага за поддържане на функционална независимост с напредването на възрастта.

Какво представлява статичното разтягане?

Един от най-често срещаните методи за подобряване на гъвкавостта е статичното разтягане. То включва заемане на позиция, която удължава даден мускул, и задържане в нея за определено време – обикновено между 15 и 60 секунди. Например, можете да застанете пред стол, да поставите единия си крак върху него и да изправите коляното си, за да разтегнете задната част на бедрото.

Статичното разтягане се използва широко за подобряване на гъвкавостта, но досега не съществуваха ясни препоръки за това колко често и колко дълго трябва да го практикуваме.

Колко дълго трябва да се разтягаме?

Изследователски екип анализира данни от над 189 проучвания, обхващащи повече от 6 500 възрастни от различни страни. Учените установиха, че разтягането за около четири минути (общо за една сесия) е оптимално за моментално подобрение на гъвкавостта. По-дълго разтягане не води до значителни допълнителни ползи.

За дълготрайни подобрения обаче е необходимо да разтягате даден мускул за около десет минути седмично. Тези десет минути не трябва да се изпълняват наведнъж – можете да ги разпределите в няколко сесии.

Колко интензивно?

Интензивността на разтягането също беше изследвана. Добрата новина е, че не е нужно да се разтягате до болка. Независимо дали разтягането е леко или предизвиква дискомфорт, и двата подхода водят до подобрение на гъвкавостта.

Колко често?

Честотата на разтягане също няма толкова голямо значение, стига да отделяте около десет минути седмично за всеки мускул. Това може да означава малко повече от минута дневно или пет минути два пъти седмично. Ако имате повече "стегнати" мускули, вероятно ще трябва да отделите повече време за разтягане.

За кого е необходимо да подобри своята гъвкавост?

Независимо от възрастта, пола или физическата активност – всеки може да подобри своята гъвкавост. Това важи както за хора с по-заседнал начин на живот, така и за елитни спортисти. Статичното разтягане може да се практикува навсякъде и по всяко време – у дома, в офиса или дори докато гледате телевизия.

Популярни упражнения за разтягане

Някои от най-разпространените упражнения за разтягане включват:

  • Разтягане на задната част на бедрото: Поставете единия крак на пейка или стол и се наведете напред, като изправите коляното.
  • Разтягане на четириглавия бедрен мускул (квадрицепс): Сгънете едното коляно и издърпайте глезена си към седалището.
  • Разтягане на трицепса: Вдигнете едната си ръка нагоре, сгънете лакътя и натиснете леко с другата ръка.

За най-добри резултати е препоръчително да се консултирате с квалифициран специалист, като физиотерапевт или кинезитерапевт, който може да изготви индивидуална програма според вашите нужди.

Подобряването на гъвкавостта не е толкова трудно, колкото изглежда. С малко усилия и правилен подход, разтягането може да се превърне в неразделна част от здравословния ви начин на живот. Независимо дали искате да се движите по-лесно, да предотвратите травми или просто да се чувствате по-комфортно в ежедневието, гъвкавостта е ключът към успеха.


Поставете оценка:
Оценка 4.9 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.