5-те най-разрушителни земетресения в човешката история

13 Януари, 2025 16:45 1 239 4

  • земетресения-
  • природни бедствия-
  • най-разрушителни

Земетресението, взело най-много жертви в историята, е в Китай през 1556 г.

5-те най-разрушителни земетресения в човешката история  - 1
Снимка: Shutterstock

Земетресенията са сред най-мощните природни бедствия, които могат да причинят огромни разрушения и да отнемат хиляди животи. Историята на човечеството помни множество случаи, в които тези катаклизми са променяли хода на събитията, разрушавали градове и оставяли трайни белези.

Земетресението в Алепо, 1138 г., Сирия

На 11 октомври 1138 г. земетресение с магнитуд 8.5 удря град Алепо, като причинява смъртта на над 230 000 души. Разрушенията обхващат териториите на днешна северна Сирия и югозападна Турция, което прави това земетресение едно от най-разрушителните през Средновековието.

Повечето жертви загиват поради срутване на сгради и липсата на възможности за спешна помощ заради повредената инфраструктура. Дори днес в района се намират следи от древни селища, свидетелстващи за мащаба на трагедията. Археолози продължават да изследват тези места, за да разберат как подобни бедствия са повлияли върху развитието на средновековните цивилизации.

Сирия и Турция остават сеизмично активни зони, което подчертава значимостта на превенцията и готовността при бъдещи бедствия.

Голямото китайско земетресение, 1556 г., Китай

На 23 януари 1556 г. в провинция Шаанси земетресение с магнитуд 8.0 причинява смъртта на над 830 000 души. Епицентърът се намира в долината на река Вейхъ, а разрушенията обхващат до 500 км от него.

Повечето жертви загиват вследствие на срутването на сгради, много от които са били построени в меки почви, предразположени към разрушение. Това земетресение остава най-смъртоносното в историята на човечеството.

Въпреки значителния напредък на Китай в изграждането на системи за безопасност, това бедствие продължава да бъде дълбоко запечатано в колективната памет.

Земетресението в Калкута, 1737 г., Индия

На 12 октомври 1737 г. земетресение с магнитуд 7.5 удря Калкута, като отнема живота на около 300 000 души. Разрушенията са мащабни – множество сгради се сриват, а земята се разцепва, образувайки пукнатини и свлачища.

Земетресението предизвиква и вълни от вторични трусове, които усложняват допълнително ситуацията за пострадалите. Калкута, важен търговски и административен център по онова време, не успява напълно да се възстанови от бедствието.

След това бедствие Индия започва да обръща повече внимание на сеизмичната активност и да предприема мерки за намаляване на рисковете. Трагедията оставя дълбоки социални и икономически последици за местните жители.

Земетресението в Таншан, 1976 г., Китай

На 28 юли 1976 г. град Таншан е ударен от земетресение с магнитуд 7.8, което разрушава 90% от сградите в града. Официално над 242 000 души загиват, но според неофициални данни броят на жертвите достига до 655 000.

Трусът удря през нощта, когато повечето жители спят, което увеличава броя на жертвите. Това земетресение е сред най-разрушителните през 20-ти век.

Трагедията превръща Таншан в символ на китайската устойчивост, като възстановяването на града започва почти веднага след бедствието. Освен това събитието подчертава значението на прогнозите и мониторинга на сеизмичната активност за предотвратяване на загуби.

Земетресението в Тохоку, 2011 г., Япония

На 11 март 2011 г. земетресение с магнитуд 9.1 удря региона Тохоку, предизвиквайки мощно цунами. Загиват над 15 000 души, а повече от 2 500 се водят за изчезнали.

Въпреки че Япония разполага с една от най-развитите системи за ранно предупреждение в света, разрушенията са огромни. Земетресението причинява и инцидента в ядрената централа „Фукушима“, което води до една от най-тежките ядрени катастрофи в историята.

Това бедствие служи като урок за целия свят относно важността на модернизацията на инфраструктурата и развитието на системи за предупреждение с цел минимизиране на последствията от подобни трагедии.

Източник: newsukraine.rbc.ua


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Владетел

    1 6 Отговор
    Децата да му умрат на росен йорданов доормекс измамника , амин ☦️✡️🇺🇲
  • 2 Хммм

    4 1 Отговор
    Затова ли в Сибир и Якутия такива земетресения не стават? Там може и три дни да вървиш без да срещнеш жив човек. Едно такова земетресение никакви жертви не би причинило, че там повечето живеят в шатри или бараки сглобени от дълги и цели дървени трупи.
  • 3 Мисит

    8 0 Отговор
    В 1138г,,,,с какво го измериха ,че е 8,5? И по коя,,скала,,,,

    Коментиран от #4

  • 4 Разсъждаваш точно като европримат

    0 0 Отговор

    До коментар #3 от "Мисит":

    По това време Европа е тънела в средновековен християнски мрак и обитателите му са припкали по дърветата. В същото време в изтокът е процъфтявала цивилизация с развита наука, култура и изкуство. Ако си дадеш малко зор да разбереш как се определя магнитудът на едно земетресение, ще разбереш, че той може да се разбере и без апаратура.