Замърсяването с въглероден диоксид нараства със застрашителни темпове

20 Януари, 2025 10:31 647 11

  • въглероден диоксид-
  • замърсяване-
  • мръсен въздух-
  • замърсен въздух

Въглеродният диоксид в земната атмосфера продължава да нараства с темпове, несъвместими със стремежа за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий

Замърсяването с въглероден диоксид нараства със застрашителни темпове - 1
Снимка: Shutterstock

Ново изследване на Националната метеорологична служба на Великобритания (Met Office) предупреждава, че въглеродният диоксид (CO₂) в земната атмосфера продължава да нараства с темпове, несъвместими със стремежа за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий. Данните, цитирани от Пи Ей Медия/ДПА, подчертават сериозните последици от тази тенденция за климата и човешката дейност.

Изследването разкрива, че през 2024 г. концентрациите на въглероден диоксид са се увеличили с най-големи годишни стойности от 1958 г. насам, когато започват измерванията в обсерваторията на Мауна Лоа в Хаваите. Според регистрираните данни, покачването е 3,58 части на милион (ppm), което надхвърля предварителната прогноза на метеоролозите за 2,84 ppm и бележи рекордно висок темп на растеж. Подобни сериозни повишения са отчетени и от сателитни наблюдения в световен мащаб.

Специалистите свързват този скок с три основни фактора:

рекордно високите емисии от изгаряне на изкопаеми горива, намаления капацитет на естествените поглътители на въглерод (като тропическите гори) и интензивни горски пожари. Тези пожари и отслабената способност на горите да абсорбират въглерода, от своя страна, се дължат на рекордните горещини, подкрепени от климатичния модел Ел Ниньо в Тихия океан, както и на допълнителния натиск от изменението на климата.

Националната метеорологична служба на Великобритания, която дава редовни прогнози за глобалните емисии на CO₂ от 2016 г. насам, предвижда, че през периода 2024–2025 г. годишното увеличение на въглеродния диоксид ще достигне около 2,26 ppm – по-малко екстремно от сегашния скок, но все пак над безопасните нива, препоръчани за постигане на климатичните цели.

Това по-бавно, но все още високо увеличение остава несъвместимо с препоръките на Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC), според които глобалните температури не бива да надхвърлят 1,5°C спрямо прединдустриалните нива. Сценарии на IPCC допускат временно повишение над тази граница за няколко десетилетия, последвано от връщане под критичния праг до края на века, но това изисква прилагането на мащабни технологии за поглъщане на CO₂ или значително увеличаване на залесените територии.

Ограничаването на затоплянето до 1,5°C е водещ приоритет на страните, подписали Парижкото споразумение през 2015 г. Тази граница се смята за критична, за да се избегнат най-опасните последици от климатичните промени, като покачване на морското равнище, засилени суши, бури, наводнения и загуба на биологично разнообразие.

Научните изчисления показват, че за постигане на целта от 1,5°C средногодишното повишение на концентрациите на CO₂ трябва да спадне до 1,8 ppm през това десетилетие и след това да започне да намалява. Въпреки това, по думи на професор Ричард Бетс, ръководител на екипа, изготвил прогнозата, досегашните данни за настоящия период сочат средно увеличение от около 2,5 ppm – далеч над необходимото за избягване на критичния праг от 1,5°C.

Заключенията от проучването на Met Office подчертават спешната необходимост от по-амбициозни политики и технологични решения за намаляване на въглеродните емисии и подобряване на способността на природата да ги абсорбира. В противен случай, предупреждават учените, рискът от преминаване на опасни климатични прагове ще продължи да расте, застрашавайки устойчивото развитие и сигурността на бъдещите поколения.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 провинциалист

    17 3 Отговор
    Съвсем закономерно. Производството на електромобили има въглероден отпечатък, превишаваш този от ползването на автомобили с ДВГ.

    Коментиран от #2

  • 2 честен ционист

    12 18 Отговор

    До коментар #1 от "провинциалист":

    Електрическите автомобили ще увеличават бройката си в геонетрична прогресия. Целта на статията е да ти каже, че нови композиции западен боклук ще идват в България за горене по родните ТЕЦ.
  • 3 Някой

    13 1 Отговор
    Без въглероден диоксид няма да има растения, които го "дишат" и изпускат кислород. А без тях няма да има и човека. Така че е въпрос на мярка. Не на определение отровен. А например когато изискваха да се носят маски, кой знае колко въглероден диоксид са се надишали от задържаният издишан такъв. Може да е 10 на Н-та степен пъти повече от това за което реват сега.
  • 4 Ггхххххх

    4 1 Отговор
    Супер
  • 5 И ква стана тя...?!

    9 0 Отговор
    С музика и фанфари и с лека ръка затворихте ТЕЦ-Марица -Изток-3...!
    Че сега зимата ,като видяхме зор,не можете да сварите да се молите на обучените с години специалисти да се връщат,та спешно пуснахте Трети и Четвърти блок...!
  • 6 Когато се разтопят ледовете на

    3 1 Отговор
    Полюсите нищо няма да е така както сега
    Гледайте филма Воден свят и 2012
  • 7 Огромна климатична ЛЪЖА

    7 0 Отговор
     Цялата измама с изменението на климата е ДОКАЗАНА ЛЪЖА
    Думите на един некупен учен“
     - "Като инженер, обучен по атмосферни газове, и като бизнес мениджър, бях отговорен за живота на 100 души въз основа на познанията си за атмосферните газове. Слушам учените, разпитвам учените и обсъждам науката.
    Никога не съм намерил някой с логични научни точки, основани на емпирични научни доказателства, които да показват, че изобщо има за какво да се тревожим. Основното е, че когато изгаряте въглеводородно гориво, изгаряте молекули, съдържащи въглерод и водород. С кислорода те образуват C02, въглероден диоксид и H2O, водна пара.

    Това е. Въглеродният диоксид е от съществено значение за целия живот. Но нека отидем отвъд науката и да погледнем естествения експеримент. Имахме 2 естествени експеримента, глобални експеримента през последните 14 години:
    Първият беше през 2009 г., когато използването на въглеводородни горива в рецесията, последвала световната финансова криза, намаля. Имаше по-малко въглероден диоксид, произведен от употребата на въглеводороди от човека. И какво се е случило с нивото на въглероден диоксид в атмосферата? Продължаваше да се увеличава.

    И какво се случи през 2020 г., когато имахме голяма рецесия, почти депресия по целия свят в резултат на ограниченията на COVID, наложени от правителствата? Видяхме същото намаление на въглеводородното гориво, използвано от хората, същото намаление на отделяния въглероден диоксид от хората и въпреки това

    Коментиран от #8

  • 8 Огромна климатична ЛЪЖА

    8 0 Отговор

    До коментар #7 от "Огромна климатична ЛЪЖА":

    .. същото намаление на отделяния въглероден диоксид от хората и въпреки това въглеродният диоксид в атмосферата продължи да се увеличава.

    И тези, които разбират науката, разбират, че тя е фундаментална. Хората не могат и не могат да повлияят на нивото на въглероден диоксид в атмосферата. То се контролира изцяло от природата.“
  • 9 Били Геев

    6 0 Отговор
    А кислородното замърсяване кога?
  • 10 Огромна климатична ЛЪЖА

    7 0 Отговор
    "В миналото въглеродният диоксид е бил много, много по-висок от сега. В момента сме на 0,04%. През по-голямата част от геологичното време той е бил около 20%."

     И през това геологично време, когато е имало високо съдържание на въглероден диоксид, сме имали три от шестте големи ледникови периода. Така че очевидно въглеродният диоксид не е бил двигател на бясното глобално затопляне.
    Всъщност сме на опасно ниско ниво. И ако продължим да следваме тази дългосрочна геологична тенденция, ще установим, че растенията ще загинат... В момента сме на ниво малко над 0,04 % въглероден диоксид. Това не е достатъчно, за да могат растенията да се развиват. Те обичат около два или три пъти повече."
  • 11 Здрасти

    1 0 Отговор
    Да садят дървета и проблема е решен. Не само да режат.