Появата на нови съюзи в рамките на Европейския съюз може да промени политическия пейзаж в Европа, пише Strategic Culture.
Гръцкият министър-председател Алексис Ципрас покани лидерите на шест страни на конференция в Атина на 9 септември. Форумът, който ще включва Франция, Италия, Испания, Португалия, Кипър и Малта, ще е фокусиран върху „общите“ предизвикателства, пред които е изправена европейската общност.
Те са както от политическо, така и от икономическо естество. Бежанската криза също ще бъде основна тема на разговорите. Идеята за обединен фронт на южните европейски страни за първи път бе спомената от Сириза през януари 2015 година.
Алексис Ципрас и италианският му колега Матео Ренци се обединиха около тезата, че южните страни трябва да създадат свой собствен дневен ред, фокусиран върху растежа и общите проблеми.
Франция, Италия, Гърция, Испания и Португалия са изправени пред сходни предизвикателства: миграцията, сигурността, близостта до нестабилен съсед – въпроси, които изискват сътрудничество между тях.
Френският президент Франсоа Оланд и португалският премиер Антонио Коста изглежда подкрепят идеята – особено след проведения референдум във Великобритания и решението на британците да излязат от Европейския съюз. Участието на Франция тук е интригуващо, имайки предвид традиционните опити на Париж да намери баланс между средиземноморските страни и стратегическите интереси на север.
Гърция и Италия са разочаровани от позицията на своите северни партньори в ЕС по отношение бежанската криза. Италианското правителство е под напрежение и след победите на популисткото „Движение 5 звезди“ на кметските избори в ключови градове като Рим и Торино.
В някои страни се заговори и за „мини Шенген“ - проверки на паспортите в няколко западноевропейски държави, които да контролират наплива на мигранти и бежанци. Тази идея е в противовес с договора за свободно движение.
Съюз вътре в съюза е възможен не само заради бежанската криза, но и заради икономическите различия между севера и юга. Ако се разпадне еврозоната, то би имало смисъл сходните икономики да създадат собствен валутен съюз.
Brexit и бежанската криза възроди Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Чехия и Словакия), която работи заедно по много въпроси и проблеми.
Появата на съюзи вътре в Европейския съюз е в ход. Различията по финансовите политики и бежанската криза стават все по-дълбоки. Европейски лидери мислят за алтернативи – на фона на икономическите затруднения и нестабилност по отношения на сигурността на Стария континент.
Дали това са първите стъпки към разделението?
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 onq s konq
Коментиран от #2, #4
10:16 10.08.2016
2 Бай хой
До коментар #1 от "onq s konq":
Типичен евро ромски манталитет.11:30 10.08.2016
3 konqizbega
не разбра ли оная овца Меркел, че се възползват хамериканците от това свободно движение и , че законите се променят с оглед на създалата се ситуация!!! ние може да си се движим свободно да , но не знам пришълците резаци какво общо имат със законите на евросъюза които и без това не спазват????
12:07 10.08.2016
4 Goro Lafchi
До коментар #1 от "onq s konq":
Явно е възможно индивид да достигне най-нисша степен на деградация.14:46 10.08.2016
5 onq s konq
Коментиран от #6, #7
15:52 10.08.2016
6 Монго
До коментар #5 от "onq s konq":
Русофил и комунист си ти, защото подкрепяш Б.Б.-бивш партиец и Плевньо-бивш комсомолец! Е как чудодейко ще обвиняваш другите в твоите грехове. Това е характерно за слабите хора. В твоя случай за куците коне.17:15 10.08.2016
7 Монго
До коментар #5 от "onq s konq":
И споко за БнВ-то ти. След някой друг месец идва зима и го зазимяваш в гаража с мокета . Щото без снегорин отпред във вашия край не смееш да го караш.П.П. И си чакам отворко уискито, и да пострелям с арбалета ти, обещал си ми го! Смешкоооо...
17:18 10.08.2016