Указът за руското гражданство на жителите от Донбас показва отношението на Москва към новата власт в Киев, пише във водеща статия руският вестник „Независимая газета“, която Агенция „Фокус“ представи без редакторска намеса.
Президентът Владимир Путин подписа указ "За определяне с хуманитарни цели на категории лица, които имат право да кандидатстват за получаване на гражданство на Руската федерация по опростен начин". Той определя, че жителите на Донецката народна република (ДНР) и Луганската народна република (ЛНР) получават безусловно право да получават руски паспорти. Украинските власти недвусмислено оцениха решението на Кремъл като сигнал за „началото на нов етап на агресията” и вече поискаха спешно свикване на Съвета за сигурност на ООН. Представители на избрания президент на Украйна Владимир Зеленски се въздържаха да коментират. Очевидно обаче декретът на Путин е предназначен и за него - това е отговор на искането Кремъл да признае изборите и да започне нови преговори на Донбас и дори за Крим.
Последните дни в руските телевизионни канали и в интернет се проведе дискусия между "партията на мира" и "военната партия". Лоялните на властта експерти, сенатори и депутати от Държавната дума, макар и не проправителствени, но подкрепящи Кремъл по „украинския въпрос“, внезапно се разделиха на два лагера. Едните поискаха да се признае победата на Зеленски - и на тази основа да се опита да се възобновят отношенията си с Украйна, а другите настояха, че намеренията на победителя на президентските избори, казват те, не се различава много от това, което показва победеният Петър Порошенко.
Очевидно острите спорове вече са приключили. Общественото мнение за появата на президентски декрет беше адекватно подготвено и затова и самият указ се появи. Както заяви Путин на срещата със Съвета на законодателите на Руската федерация, документът е от чисто хуманитарен характер. „Нямаме желание да създаваме проблеми на новото украинско правителство. Но за да се толерира ситуация, в която хората, пребиваващи на територията на Донецката и Луганската републики, са напълно лишени от граждански права излиза извън всички граници от гледна точка на човешките права, ”самият руски президент очерта всички подробности за решението си.
Изданието припомня, че указът гласи, че лицата, постоянно пребиваващи на територията на някои региони от Донецка и Луганска област в Украйна, имат право да кандидатстват за получаване на руско гражданство по опростен начин. Всеки от тях ще трябва да получи паспорт не по-късно от три месеца след такова заявление. Повечето от формалностите: постоянно пребиваване, отказ от предишното гражданство, средства за издръжка, изпит по руски език - всичко това се отменя за гражданите на ДНР / ЛНР. Вярно е, че те все още ще трябва да положат клетва към Русия, но сега така е уредена процедурата за предоставяне на гражданство.
Трябва да се отбележи, че времето на публикуване на указа е избрано именно за да изглежда като елемент от определена специална операция. В края на краищата, именно тези дни екипът на Зеленски започва офанзива срещу предишните власти и започна борба - особено във Върховната Рада. След появата на указа за гражданството на жителите на Донбас е много вероятно да се предскаже, че в украинските власти ще започнат консолидация след изборите. А тенденцията на реципрочно затягане срещу Русия най-вероятно ще спечели. Например, екипът на Зеленски вече заявява, че Русия е потвърдила пред целия свят статута си на държава-агресор, която "води война срещу Украйна".
Веднага след като се появи информация за указа, официалните представители на Киев в ЕС и ООН обявиха, че са получили инструкции от Порошенко да повдигнат въпроса на всички нива. Преговорите в рамките на контактната група в Минск за евентуално „великденско примирие“ на линията за контакт в Донбас веднага бяха замразени. Във Върховната Рада започна вълна от възмущение срещу „новия етап на руската агресия” и исканията да се отговори точно от екипа на Зеленски. „Путин създава правни условия за официалното използване на въоръжените сили на Руската федерация срещу Украйна. Това се дължи на факта, че руското законодателство позволява използването на въоръжените сили за защита на руските граждани извън територията на Русия ”, заяви пресслужбата на Националния съвет за отбрана и сигурност на Украйна.
Експертите, интервюирани от изданието, естествено реагираха на декрета на Путин в съответствие с „партията“, на която принадлежат. Например член на Президентския съвет по правата на човека (СПЧ) Иля Шаблински обясни на вестника, че със сигурност подкрепя хуманитарния аспект на декрета. „От друга страна, най-вероятно тази стъпка е пряко свързана с изборите в Украйна. Нашите власти очевидно искат незабавно да демонстрират позицията на Москва по този начин ”, отбеляза той. Според него тази позиция „се състои в намеренията за интегриране на Донбас в близко бъдеще и желанието да се отреже друга част от Украйна със сигурност ще влоши отношенията с нея”. Властите на Руската федерация разбират последствията от подобна стъпка, но очевидно са безразлични, подчерта Шаблински: "Така че този указ е прелюдия за нов кръг на конфронтация."
Първият заместник-председател на Комисията в Държавната Дума за отношенията със сънародниците си Константин Затулин каза пред изданието, че президентският указ е подписан преди много време, но бяха изчакани изборите в Украйна. „За да няма масова истерия, същите упреци на Порошенко, който ще започне да изкривява всички наши мотиви. За да не се дават допълнителни основания да се обвинява Руската федерация и да се спекулира - каза заместникът. Според него това е доста разумна стъпка, въпреки че той изисква няколко месеца търпение. „Този указ няма нищо общо с победата на Зеленски. Той се отнася до стотици хиляди хора, които може да искат да се възползват от тази прерогатива. Ние не посягаме към гражданството на Украйна, а в бъдеще би било хубаво да разширим тази възможност за всички нейни жители ”, каза Затулин. Според депутата, "този декрет не означава никаква анексия, въпреки че много невежи хора ще спорят, но ако Украйна започне да присъединява насилствено Донбас, в този случай ще можем да признаем ДНР и ЛНР".
Друг член на СПЧ Александър Брод смята, че "този указ е предизвикан от самия живот, от драматични реалности, в които жителите на Донецката и Луганската области се оказват не по тяхна воля." Той припомни, че "Украйна е поставила тези територии на ръба на живота и смъртта, излагайки цивилни граждани и социални обекти на ежедневно обстрелване и унищожаване, икономическа блокада, и са отнети избирателните права на хиляди граждани по време на изборите". В същото време Брод признава, че указът ще създаде допълнителна тежест за бюджета, като например изплащане на пенсии и обезщетения за нововъзникналите руснаци, нови работни места и места за обучение и подготовка на паспортни услуги.
Първият вицепрезидент на Центъра за политически технологии Алексей Макаркин обясни пред вестника: "Този указ е сигнал от руските власти, че към Зеленски има предпазливо отношение, но никой няма да му даде аванс". Според експерта, "Русия вече дава ясно да се разбере, че ще следва политиката си, независимо от вътрешната ситуация в Украйна, и ако Зеленски иска да нормализира отношенията, то той сам трябва да направи стъпка, защото от гледна точка на руските власти вече сме дали толкова много, че няма никъде. " В същото време Макаркин посочи, че при определени обстоятелства е възможно да се направи паралел със ситуацията по отношение на раздаването на руските паспорти в Абхазия и Южна Осетия. До 2008 г., Руската федерация признава тези територии за част от Грузия, но след това започна да защитава своите граждани там, и след това ги признава за независими държави. "Следователно това може да се разглежда като сигнал, че в случай на влошаване на отношенията с Украйна ситуацията с Абхазия и Южна Осетия може да се повтори", отбеляза експертът. Съдейки по приемането на „паспортния указ“, според Макаркин, позицията на "ястребите" в руското правителство е по-силна.
Превод: Юлиян Марков
Източник: "ФОКУС"
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Яшко
16:02 25.04.2019
2 Справедлив
Коментиран от #5, #6
17:18 25.04.2019
3 Борисов Йотова и тн
18:10 25.04.2019
4 Зайко Байко многознайко
04:02 26.04.2019
5 Русонефил
До коментар #2 от "Справедлив":
Разликата би трябвало да е очевидна дори и за русофил. Путин раздава паспорти и прибира земите на които живеят тези с паспортите. Полша и Унгария не го правят.10:02 26.04.2019
6 Винету
До коментар #2 от "Справедлив":
Какво ли жалко пищяне щеше да произлезе от"Справедливия" ако джуджака от Кремъл направи същото в България в комбинация с анексиране на района от Дуранкулак до Варна! Както винаги въпросът е риторичен.16:59 02.05.2019