18 Ноември, 2024 13:02 866 7

Юлиан Попов: Надига се енергийна тревога, но нещата обаче са малко по-различни

  • юлиан попов-
  • зелена енергия-
  • саниране-
  • топлофикации

Да поддържаме в изрядно състояние ПАВЕЦ-овете си и да изградим нови. Не го правим

Юлиан Попов: Надига се енергийна тревога, но нещата обаче са малко по-различни - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Надига се енергийна тревога. Основателна. Соларната енергия не стига в мъгливите зимни дни, не можем без въглища, ето докъде ни докара Брюксел. Добре че устояхме на натиска, отскубнахме кабелите в Парламента, спасихме България.

Нещата обаче са малко по-различни. Проблем има. Но той си е сътворен от нас.

За това предупреждава във "Фейсбук" енергийният експерт Юлиан Попов.

Поне от 10 години е ясно в каква посока върви енергетиката. На някои им е ясно и от доста по-отдавна. България упорито отказва да се подготви за енергийния преход. Какво трябваше да направим, за да нямаме енергийни притеснения (далече сме от истинска енергийната криза):

1. Да развием нормална политика на енергийна ефективност и да вкараме смислени финансови инструменти за подобряване на енергийната ефективност на сградите. Не го направихме.

2. Да развием нормална жилищна политика. А ние въобще нямаме жилищна политика.

3. Да концесионираме топлофикациите в страната, най-вече в София. Думата “концесия” у нас обаче е табу.

4. Да поддържаме в изрядно състояние ПАВЕЦ-овете си и да изградим нови. Не го правим.

5. Да стимулираме развитието на батериите на търговски принцип. Нищо.

6. Да либерализираме електроенергийния пазар (още едно антисоциално и антиикономическо табу) и да развием разумна политика за енергийна бедност. (Нито едното, нито другото)

7. Да изградим по-силна електропреносна, включително трансгранична, мрежа. Малко направихме, но далеч не достатъчно.

8. Да не се огъваме пред маниакалната опозиция срещу вятърната енергия и да изградим поне 3 ГВ (досега) офшорна вятърна енергия, която частично да балансира соларната. И това не направихме.

9. Да тласнем развитието на биогаз, включително във ВиК, така както е в София, и на използването на отпадъци за енергия. Ние обаче предпочитаме да се зарием с тях, но не да ги използваме.

10. Да развием регион Марица Изток като водещ комплекс на новата енергия, включително с натиск над така наречените американски централи, които можеха да водят инвестиционния и технологичен процес. И това не свършихме.

И много други неща можеха да се направят като CfD, NZEB, ESCO, PPA и други малко или повече специализирани абревиатури. Не се направиха.

Сега пак Брюксел ни е виновен. И тия, дето късат кабелите в парламента ще ни спасяват.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 17 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Кокошка

    18 2 Отговор
    С двата блока в АЕЦ Белене, сега изобщо нямаше да има такива вайкания. Но много енергийни "експерти" се потрудиха да нямаме втора АЕЦ.

    Коментиран от #4

  • 2 BG гражданин и данъкоплатец

    13 2 Отговор
    Нито енергиен, нито експерт! Лаладжия на процент от НПО... Едно е да говориш, друго е да свършиш заявените действия. Тежък лобизъм с прозираща корупция - много "експерти", хилава държава! Ако започна точка по точка ще ни се стъжне... Амин!
  • 3 Някой

    9 2 Отговор
    Хайде, и тоя "експертин" се е изказал. Все сме криви ние, а ЕС мислят за нашето благо.
    Хайде у лево. И да каже кое НПО му плаща да пише тези небивалици. Особено за концесиите и пазарния принцип на батерийното съхранение на енергия от фотоволтаици.
    Енергетиката би трябвало да е монополизирана от държавата. Друг е въпроса, че у нас държавата е в ръцете на далавераджии, за които националният интерес се приравнява на техния личен такъв.
  • 4 Някой

    12 2 Отговор

    До коментар #1 от "Кокошка":

    Аз помня как преди 15 и повече години, едни хора (деснобесни от кръга на Костов и потомството му) ни обясняваха, как България нямала нужда от толкова много енергия, та затова АЕЦ белене щял да бъде нерентабилен. Държавата ни вече нямала енергоемко производство, което да се нуждаело от много електроенергия. Щели сме да се занимаваме предимно с туризъм... А и щяло да е по-евтино да купуваме ток от съседите, вместо да инвестираме в собствени електроцентрали.
    Аз помня, но повечето хора у нас явно не помнят. Иначе, ако помнеха, да са награбили вилите и лопатите, и да са отишли да питат тези "експерти" що така стана?
  • 5 Сандо

    1 1 Отговор
    И да беше се реализирало всичко това,което ни предлага тоя,щяхме да сме на същия хал.Безродници и полуграмотници управляват държавата,нищо добро не може да очакваме от тях.
  • 6 един

    1 0 Отговор
    Така е,като има една посткомунистческа каста накратко наречена мафия,която се е хванала за властта като удавник за сламка нищо добро не чака България и българите,ще се свличаме все по-надолу и по-надолу докато изчезнем като нация и държава!Ще кажете черноглед,е ми вижте демографската криза и това казва всичко!
  • 7 Факт

    0 0 Отговор
    Човекът иска да се хареса на всички лобита!