12 Март, 2020 13:02 10 805 61

Как Москва убива петродолара

  • петрол-
  • москва-
  • опек-
  • опек+-
  • сащ-
  • нефт
Как Москва убива петродолара - 1
Снимка: EPA/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Материал от Поглед.инфо

Петък, 6 март 2020 г., ще влезе в историята като денят на разпадането на световната петродоларна система, съществуваща от 1960 г. насам. На срещата на ОПЕК+ във Виена Русия отказа по-нататъшно участие в програмата за намаляване на производството с цел стабилизиране на цената на черното злато.

По този начин съществуващите споразумения автоматично се прекратяват след изтичането на споразуменията на 31 март на текущата година. От този момент всеки производител ще се погрижи за себе си.

Защо това се случи и в какво ще стане в близко бъдеще, днес е един от основните икономически, както и геополитически въпроси. Разбирането на отговора изисква известен ретроспективен анализ на причините за възникването на съюза на ОПЕК с Русия преди три години.

Изправени пред проблема с неизбежността на отрицателния външнотърговски баланс, Съединените щати започнаха така наречената шистова революция. Поради бързото нарастване на производството на петрол от шистовите находища, Америка се надяваше да се превърне от нетен вносител във водещ нетен износител на петрол по света и да спечели пари. Трябва да се признае, в началото тя определено успя.

От почти нулевите стойности през 2007 г. Съединените щати повишиха износа на нефт до 2,3 милиона барела на ден през 2013 г. и достигнаха 3,5 милиона барела през 2014 г., като по този начин завзеха 4,3% от световния пазар. Към средата на 2018 г. скоростта на производство на шисти достигна 6,3 милиона барела.

Да, повечето добиващи компании загубиха пари, но световният пазар получи значително увеличение на предлагането и започна да реагира. За справка, ежедневното производство в Саудитска Арабия и Русия е приблизително 10 милиона барела на ден.

В резултат на това средната цена за барел марка „Брент“ падна от 111,87 през юни 2014 г. до 48,42 долара през януари 2015 г. Водещите производители имаха въпрос - какво да правят по-нататък?

Ситуацията изглеждаше проста. Пазарният елемент не би могъл сам да преодолее кризата. През септември 2015 г. барел вече струваше 47,23 долара, а през януари 2016 г. потъва до 30,8. Американският шистов пазар бе разтърсен от разрухата на добивните компании, но пазарът се задържа до около 42–49 долара с тенденция да се срине още по-дълбоко. Всички си спомниха, че през юли 1986 г. петролът изобщо се търгуваше на нивото от 9,56 долара за барел, което сега изобщо не можеше да задоволи никой от производителите.

Отрицателната перспектива обаче не изглеждаше толкова мрачна, но и не предизвикваше радост. Изчисляването на баланса между търсене и предлагане прогнозира стабилизиране на пазара някъде около 42 долара.

По-специално, за Русия това заплаши не само да спре спестяванията в резервите, но и означава директни загуби в бюджета, изчислени въз основа на граничното ниво от 40 долара за барел, ако се повиши, да речем, до 39. В сравнение с по-рано получените 1 милиард долара дневни приходи, общите загуби на руската петролна индустрия могат да достигнат 610 милиона долара на ден. Саудитска Арабия оцени загубите си по същия начин.

Ако обаче се опитаме да работим заедно с ОПЕК (34% от общото световно производство) и Русия (12,6%), за да намалим дебита, да речем, 1 милион барела на ден за всички, тогава ще изглежда възможно световната цена да се запази поне 53–55 долара.

В този случай конкретно Русия би губила само 466,5 милиона долара на ден, което е със 143,5 милиона долара по-малко от най-лошия сценарий. Освен това страната остана в състояние да продължи нормалното изпълнение на бюджета и дори поддържа приток на средства в резерви.

В резултат на това на 30 ноември 2016 г. във Виена Москва подписа споразумение с Картела за съвместни действия за преодоляване на кризата, наречено ОПЕК+. Той предвижда общ спад на производството с 1,8 милиона барела на ден, от които 300 хиляди барела се падаха на Руската федерация.

Отначало решението имаше очаквания ефект. Ако в деня на подписването барелът струва 47,97, то през януари 2017 г. нарасна до 55,98, като по този начин намалява руските загуби с почти 10 милиона долара на ден. Тактическият съюз с Картела работи дори с отказа да се намали производството от САЩ. Така през май 2017 г., когато предишното споразумение изтече, членовете на ОПЕК + го удължиха до март 2018 г., а после до края на март 2020 г.

На пръв поглед всичко вървеше добре. През ноември 2017 г. цената надхвърли отметката от 62 долара, през януари 2018 г. надхвърли 68,77, а през октомври 2018 г. достигна нивото от 80,64 долара за барел. Намалихме загубите до 194 милиона на ден, което беше категорична победа в сравнение с най-лошия сценарий от 610 милиона.

Но в детайлите въпросът вече не изглежда толкова розово. С нарастването на цените загубите на американските работници от шистовия петрол също намаляха, което доведе до увеличаване на обемите им на производство. През септември 2019 г. достигна 12,45 милиона барела на ден. Това не само оказа натиск върху цените, които отново започнаха да намаляват (63.15 към юни 2019 г.), но и започнаха да образуват общо превишение на предлагането на пазара.

По-късно дисбалансът се увеличи още повече. Например 54,7 хил. барела на ден петрол произведен в Сирия, чиито находища са под контрола на американската армия, не са отразени в официалната статистика. Никой не може да определи реално обема на износа на Иран под санкции.

Смята се, че производството там е паднало до 2,28 милиона барела на ден, но редица източници смятат, че като се вземат предвид сивите операции, той може да достигне 2,6 милиона барела. Разликата надвишава обема на намалението на руското производство.

Въпросът се усложнява от факта, че около 5 трилиона долара от така наречения оборот на хартия се отчитат със 100 милиарда долара при физическа търговия с петрол в света. Това е, когато инвеститорите инвестират във фючърсни договори изключително за спекулативни барели, без да предполагат, че всъщност са отнети.

Тези фючърси изобщо не са свързани. Те означават, че определен продавач се задължава да намери петрола някъде и да го достави на купувача на фиксирана цена до известно време. Освен това деривативите все пак съществуват при търговия с фючърси, което прави изключително трудно да се вземе предвид реалния пазарен баланс с достатъчна точност.

Например, според официалните данни, общото потребление на петрол през 2017 г. се е увеличило до 98,19 милиона барела на ден (само 1,7 милиона повече от резултатите от 2016 г.), докато официално декларираният общ обем на световната му продукция е около 52 милиона барела на ден.

Теоретично аритметиката казва, че на пазара трябва да има недостиг на предлагане и цените трябва да летят отвъд облаците, но в същото време те падат тихо, а запасите от нефт на склад само нарастват. През пролетта на 2019 г. част от флотата на танкерите обикновено стояха, заредени с петрол като временни складови помещения.

Експертите тълкуват това като пряко доказателство за свръх предлагане на ниво от 2,3-2,8%. С тенденция на растежа му до 6,5% в края на 2019 г.

И най-важното е, че всички усилия на ОПЕК + за намаляване на производството в САЩ се използват за увеличаване на пазарния му дял, плюят върху ценовите последствия в бъдеще. Те трябва спешно да коригират негативността на външнотърговския баланс, преди всичко сега. Вярно е, че мнозина сега се опитват да играят на силата на звука. Например, Бразилия, чийто производствен дял е 3,1%.

Като цяло цените отново паднаха бавно и предложението на Саудитска Арабия да намали производството още повече в рамките на ОПЕК + (за Русия трябваше да бъде намалено с 500 хиляди барела на ден) очевидно не можеше ефективно да стабилизира пазара.

Коронавирусът 9 показа, че световната икономика не просто изпада във временна криза, след която ще продължи да расте. Предстоящата рецесия на световната икономика е системна по своята същност, ще е чудесна още дълго време. Е, ако стигнете дъното, ще бъде след десетилетие.

Съсобственикът на LUKOIL при оценката на размера на загубите на Руската федерация от 100 до 150 милиона долара на ден поради отказ от споразумението ОПЕК+ е напълно математически правилен, но системно греши. Защото е необходимо да се оценява не по отношение на днешния, а да се започне от цифрите на най-лошия сценарий, който се основава на пазарната цена за следващите 3-5 години, която не определя самата оферта, а цената на продукцията.

И тук се оказва следното. Следователно, Русия може да задържи бюджетния си излишък и възможността да продължи изпълнението на плановете за икономическо развитие дори с петрол от 40 долара за барел. В този случай саудитците ще имат вътрешни проблеми, но като цяло те могат да бъдат преодолени. Но американският добив на шисти на това ниво няма да може да издържи точно, особено като се има предвид надвисналия над него „Демоклеев меч“.

Така общото предлагане ще бъде намалено с американския дял от 12,45 милиона барела на ден, което е повече от цялото производство на Руската федерация. Освен това доставките от Канада, Венецуела и няколко други страни неминуемо ще намалеят.

Като цяло тази стъпка в рамките на два или три месеца успява да премахне от пазара до 9-10% от общото му предлагане, което точно стабилизира цените в региона, което е доста удобно за нас 42–44 долара за барел, ако не и по-високо.

Да, това ще доведе до намаляване на приходите от износ от сегашните 600-650 милиона долара на ден до 430 милиона, но ще защити цената от американското влияние и дори ще даде възможност на Русия да увеличи производството с 2-3% спрямо текущите стойности.

Да, рублата ще потъне сега и много експерти ще прехвърлят на обществото всичките си измислици за „необходимо е да се срине тази страна“. Но в стратегическа перспектива това решение означава достъп на Русия до съвсем ново ниво на световно влияние сега, не само политически, но и икономически.

Докато Съединените щати ще загубят петролната си и газова промишленост, носейки 1,3 трилиона долара годишно и генерирайки 7,6% от БВП на САЩ. Е, и накрая, крахът на ОПЕК, който послужи за основа на световната система на американските петродолари - саудитците и тяхната сделка ОПЕК + - беше само част от американската игра, ние също ще имаме полза. Това ще бъде новият ОПЕК +, с нови, руски правила на играта, а не с американски.

Превод: В. Сергеев, "Поглед.инфо"


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 40 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 елийо

    11 4 Отговор
    имам перални, пера петродолари, наркодолари и др. подобни, дайте ги насам .......

    Коментиран от #7

  • 2 Божинов

    73 10 Отговор
    Статията е много интересна, но щом няма писано нищо за КОРОНАТА, катастрофи, пожари, поне 5-6 умрели... не важи.
    Поздрави за авторите, които не са бездарниците от ФАКТИ!
  • 3 айдук

    46 15 Отговор
    Потреблението ще намалява. Тези изчисления са за тригодишни периоди. Някакво задържане има сега, но всичко плавно ще намалява. Електроенергията е бъдещето. Тесла го е доказал. Планетата го изисква. Тя ни дава всичко. Ние само се борим със себе си.
  • 4 Емил

    27 67 Отговор
    В крайна сметка САЩ убива петродоларите, а Русия се бори със САЩ! Само, че пак преписвате от руски, защото ви е майчин, а английски не знаете! Прочетете някой наистина точен анализ, а не руско бръщолевене!
  • 5 NikNay

    34 7 Отговор
    Не можеше ли това всичкото да го кажете в 10 реда ?
  • 6 ти да видиш

    58 14 Отговор
    Преди време на въпрос на журналист какво ще стане с американския шистов газ при такова развитие на нещата Путин се усмихна загадъчно и каза:" Ще почакаме съвсем да станат неефективни/шистодобивните технологии / и ....ще ги изкупим на занижена цена.....!!!!така,че не е само крах на петродолара и на саудитите/ОПЕК/. Това значи руска инвазия в шистодобивната американска промишленост. Естествено няма да купува "Лукойл",а някакви офшорки-проксита,но......това е положението!!!!! Браво на В.В.
  • 7 Рошко

    17 1 Отговор

    До коментар #1 от "елийо":

    Аз, очаквам да ги предлагат скоро на ролка и на промоция, за бърсане
  • 8 Стоян

    22 52 Отговор
    Светът ще свърши,идиотите в Русия не.

    Коментиран от #46

  • 9 Сесесере

    18 44 Отговор
    Мечтата на каскетите е да станат фактор в света, единствено им се получава да са донор на суровини . Рублата им само за тоалетната става, голяма, омачкана, мека и евтина! Даже собственото им население държи мижавите си спестявания в долари!

    Коментиран от #10

  • 10 Не нося каскет

    34 2 Отговор

    До коментар #9 от "Сесесере":

    Той каскета вече стана важен фактор в България, а подава заявка да стане и най висшия фактор

    Коментиран от #29

  • 11 Равноденствие

    11 14 Отговор
    Поглед инфо = Поглед кремъл
  • 12 Мойсеи

    24 3 Отговор
    Не е справедливо 10 държави производителки на петрол да извиват ръцете на всички останали.
  • 13 другарят

    74 14 Отговор
    Добива на американски шистов нефт, е рентабилно при цена на петрола не по.малко от 60 долара. С това решение Русия иска да унищожи американският нефто-добив. Проблема тук е в това, че ще фалират не само американските нефтени компании, но и много пенсионни и застрахователни фондове в САЩ, които наляха огромни пари през последните години в нефтените компании. Същото се отнася и за Канада, където също голяма част от петрола е шистов. Истината е че другарят Путин нанесе страшен удар по фашистка Америка!

    Коментиран от #17, #26

  • 14 Истината

    16 38 Отговор
    Колкото и да квичат хибридници те от Поглед инфо, фактите са си факти. Не долара а рублата девалвира и ще продължава още повече да пада. И затварянето и пускането на един шистов кладенец струва в пъти по евтино от същата процедура за руските кладенци.

    Коментиран от #54, #57

  • 15 Начо

    12 34 Отговор
    Е бре кремълски милиционери,па ви излезе грешна сметката.Кой ви излъга че разбирате от бизнес и производство.
  • 16 Руските свине

    14 30 Отговор
    Така и не разбраха, че каменният век е свършил не защото са се свършили камъните. Така и краят на петролната ера приключва. И то не защото петрола е свършил а защото вече света използва все повече алтернативни източници на енергия.

    Коментиран от #58

  • 17 Шистаците

    10 34 Отговор

    До коментар #13 от "другарят":

    Са ОК и на 35 долара барел.Падне,спират,дигне се цената,заработват.Спират,пускат,нямат проблем.
    Саудитите могат и на 15 долара.
    Рублата у киреча,една рубла,2 бг стинки

    Коментиран от #24

  • 18 Ха...ха..ха..хаааааа

    10 19 Отговор
    Тези "Инфо"ли какви бяха, пак се появиха, наистина ме разсмяха...хи..хи, голям майтап, явно добре им плащат рашките. Леле колко глупости може да напише човек в една статия..незнам? Като гледам тая, безброй. Няма да тази уникална глупост. Хи..хи..Москва щяла да убие долара...хи..хи..сериозно ли? Да си купуваме рубли и Венецуелски боливари тогава. Абе авторче Тръмп знае ли че ще убивате долара бе? Вестник "СТЪРШЕЛ" ряпа да яде пред вас.
  • 19 Дельо хайдутин

    7 1 Отговор
    Абе тия по големи хайдуци и от мене. ХА ХА ХА ХА ХА ХА!
  • 20 Стоян

    10 27 Отговор
    На един кратък коментар за идиотите в Русия/номер 8/имам 9 минуса. Значи в този форум списват или руснаци или български идиоти

    Коментиран от #32, #52

  • 21 Онзи

    15 2 Отговор
    Балъците къде сега си получават прехраната да пишат глупости,след ден два ще минат на копейки и ще продължат да си пишат дивотите само,че с нови никове и нов потрет на стената.
  • 22 Ха-ха-ха

    11 22 Отговор
    Москва убива петродолара като се прострелва в крака!
  • 23 Просто е

    16 8 Отговор
    Петролът съвсем скоро ТРЯБВА да бъде заменен с алтернативно гориво. Най вероятно това ще бъде на основата на електролизата на водада, за което ОГРОМЕН ПОКЛОН ДЪЛЖИМ НА БЪЛГАРИНА ЮЛ БРАУН ОТ ВАРНА.

    Коментиран от #39

  • 24 другарят

    31 9 Отговор

    До коментар #17 от "Шистаците":

    Пишеш пълни глупости! Себестойноста на шистовият нефт е около 50 долара + обслужване на финансовите инвестиции, което става близо 60 по мнение на експерти. Себестойноста на Саудитският петрол е около 8-10 долара, на руският около 15 долара. В Русия бюджета е формиран при средна цена за барел 40 долара /около тази цена ще се задържи сега петрола/, а в Саудитска арабия при средна цена от 75 долара за барел. Познай кой бюджет ще рухне? Русия има огромни резерви и даже цената да падне под 20 долара /което едва ли ще стане/, пак може да издържи.
  • 25 Ами дали

    11 20 Отговор
    Руснаците просто нямат друг изход, защото това е основният им източник на приходи.

    Коментиран от #33, #59

  • 26 Ейй товарищ...

    10 17 Отговор

    До коментар #13 от "другарят":

    Значи цяла Америка ще фалира? И Вовата ще играе казачок в Кремъл. Я стига си се излагал, то бива, бива глупости дето си ги писал, ако децатати ги прочитат ще ти се смеят. Виж когато тези от Поглед Инфо ли бяха...напишат такава уникална глупост ти нея коментирай, затрай си, да не се излагаш. Остави някой друг глупак да клъвне.
  • 27 Кирил

    9 23 Отговор
    Саудитските резерви са по големи при 10 пъти по малко население.
    Шистаците отдавна са рентабилни на 35 долара.
    Себестойността на руския нефт расте защото лесните находища са пред изчерпване.
    Няма да спорим.
    Милиционерските пръчки пак я вапцаха.
  • 28 Перевод

    14 4 Отговор
    Преводът от руски е меко казано ужасяващ! На моменти дори се губи здравият смисъл на изложението. Оставям настрана откровени издънки като напр. "Демоклеев" меч, след като на всички е известно, че на български се казва "Дамоклев" меч.... Зле, зле, а и ще става още по-зле...

    Коментиран от #30

  • 29 Не чистя риба

    5 3 Отговор

    До коментар #10 от "Не нося каскет":

    Антонио Ресио
  • 30 Рубладжийче

    4 12 Отговор

    До коментар #28 от "Перевод":

    Толкова могат русофилите от Поглед инфо а на переводчика само името му е руско. Май ползва Гугъл преводачката.
  • 31 Справка

    8 12 Отговор
    Който гроб другиму копае сам в гроба пада. Справка СССР.
  • 32 Баба Ванга

    3 12 Отговор

    До коментар #20 от "Стоян":

    Скоро рубладжиите, ке си монтират копейки по дупетата, до еден два лета
  • 33 FOMC

    0 2 Отговор

    До коментар #25 от "Ами дали":

    Да го смятат минус 100 млрд. годишно. Сега
    А при 10 долара барела още минус 100
  • 34 Чичо Тони

    7 2 Отговор
    От тази излишно дълга статия разбрах, че който продава нефт е на загуба стотици милиони на ден?! А може би превода е лош?
  • 35 одъртял комсомолец

    36 4 Отговор
    Странно! Да словославиш страна, която паразитира върху целият останал свят! Това може да хрумне единствено на булгаристански соросоид, грантоедец. С една дума калинка. През последните години Путин многократно, публично е заявявал намерения да действа в посока намаляване ролята на долара като световно платежно средство. Точно за това руските енергийни проекти в Европа са толкова опасни за краварите. На германците им е в пъти по изгодно да купуват газ и нефт в националната си валута- еврото, а пък Путин очевидно няма против. Путин всъщност е максимално откровен, когато казва, че предпочита силен и независим от външни фактори ЕС. Тръмп разбира се също беше откровен, когато поздравяваше Тереза Мей за Брекзита. Родните соросоиди никак не могат да разберат, че ЕС и САЩ са две съвсем различни направления. Да не говорим,че в чисто исторически план, евентуален икономически и политически съюз между Германия и Русия е всъщност най- страшния сън на англосаксонския шовинизъм. Огромна индустриална култура плюс необятни ресурси. Дето се вика, нема кой да ги спре.

    Коментиран от #37

  • 36 САЩ пак изкъртени хъ хъ хъ

    16 4 Отговор
    Не могат да се мерят с велика Русия.
  • 37 Ракета Пейтриът

    20 3 Отговор

    До коментар #35 от "одъртял комсомолец":

    Браво! Има мислещи хора. САЩ нямали да фалират? Че техният фалит е факт от десетилетия! Я им вижте външният дълг колко е. С взетите пари правят самолетоносачи и викат я елате си ги поискайте парите. Но това ще е до време. А после? Да се молим само да не думне Йелоустоун, щото го отнася целият свят.
  • 38 оня с коня

    6 16 Отговор
    Пак "Поглед Инфо"и пак Хвалби на "Ширака страна мая радная".Пише Руската Медия че Русия "Убила" Петродолара,но и Зъб не обелва че на ПЕТРОРУБЛАТА вече й е отпечатан Некролога?!Колкото до Икономическата политика на Америка - тя е Желязна и се ръководи от Провилото "Когато е евтино- КУПУВАЙ,когато е скъпо - ПРОДАВАЙ"!Затова и САЩ купуват все по-големи количества Нефт от Русия щото си е Жива далавера,а Руските Медии всячески се стремят да изкарат че Русия увеличава Износа щото е "Юнак",а не ЩОТО Е НА ЗОР и в Хазната й има само Паяджини!:)
  • 39 Чичо Тони

    7 2 Отговор

    До коментар #23 от "Просто е":

    А енергията за електролизата на водата от къде ще дойде?
  • 40 С две думи

    17 3 Отговор
    Значи се получава следното...Путин играе по принципа -да дадеш кокошка за гъска...Има логика в написаното.Само дето превода е калпав.Има и още предположения защо руснаците отказаха съкращаване на добива.1. За да не "товарят" Китай във ситуация която и без това е тежка с този вирус и ръста на икономиката им.2. Да не притискат силно Европа с цени за да отпадне американският натиск за продажба на шиистов газ.3. Смъквайки цените се обезсмислят превозите с танкери-на петрол и газ-а превозите ги държът основно американски и английски корпорации...Нявярно има и други причини-но в едно съм сигурен-Путин си е направил сметката и играе остро"напред с бутоните" като е сигурен в картите си...Ще видим как ще тръгне св икономика-но неминуемо ще има фалити...
  • 41 гост

    6 9 Отговор
    С две думи Путин го играе Нане:"Че си запалим къщата,та да изгори на Вуте плевнята."
  • 42 Мъни Мъни

    8 9 Отговор
    Преди няколко дни слушах интервю на проф. Тасев по Хоризонт. И той каза, че петрола на СА струва 2$, руският 20$, а шистовият в УСА 16$. Много се изненадах. Ако това е истина сметките на Вова може да са грешни. Все пак разликата е, че мужиците могат да живеят и без пари.
  • 43 Много приказки за нищо

    4 5 Отговор
    Задава се поредното стягане на коланите в русия. Тука се мъчат да убедят руснаците, че те като гладуват, на американците им е зле.
  • 44 Мдааа

    1 6 Отговор
    Естествено, петрола вече става излишен. Америка от години разпродава държавния си резерв. Нали се сещате, че ако някой бърза да продаде нещо, явно има информация, че скоро нищо няма да струва.
  • 45 Минавам набързо..

    3 7 Отговор
    Ко стана погребахте ли долара? Аа не сте още, що? А Русията ли се гътна, икономиката ли, на тях не им пука, те винаги са живели зле. Да живее Вова Путин и Гундяев..тоже.
  • 46 Благо

    10 0 Отговор

    До коментар #8 от "Стоян":

    Стоене , що така името ти ми звучи като от кравеферма ?
  • 47 Факти

    1 11 Отговор
    Имам усещането, че статията е съшита с бели конци.Взето от тук и от там.95% фактите им опират не къде да е, а в миналото.Ние говорим тук и сега.В настоящето и трябва да имаме поглед и от другата страна на призмата.След отказа на Русия,Саудитска Арабия нанесе двоен удар.Увеличаване на производство 2 милиона барела дневно и спад в цените за Китай.Разходите за петрол в рафинериите на Арамко са 17 долара за барел най-ниски на планетата,докато в Русия варира 42-44 в зависимост как се извършва сондирането,сухопътно или офшорно.В Русия се субсидират и има данъчни облекчения за нефтените кладенци,но те не са модернизирани и не отговарят на изискванията на международната конкуренция.

    Коментиран от #48, #50

  • 48 падналия ангел

    14 2 Отговор

    До коментар #47 от "Факти":

    Не е точно така, смучиш си от пръстите: Saudi Aramco може да преживее дълго с падащи цени на петрола: нито един друг производител на петрол няма толкова ниски производствени разходи - 2,80 долара за барел - като петролният гигант, който беше частично приватизиран през декември. ExxonMobil, най-големият западен частен производител на петрол, има производствена цена от 16 долара за барел, а при „Роснефт“ тя възлиза на 20 долара. Да му мислят тези с шистовия добив-Само американските компании, специализирани в шистовия нефт и газ, бяха засегнати по-силно: книжа като на Marathon и Chesepeake се сринаха в понеделник с над 30 процента.

    Коментиран от #56

  • 49 САЩ ФАЛИТ.... БАНКРУТ, ДОЛАРА Е

    14 2 Отговор
    Фалшива валута, винаги е била фалшива. САЩ под дъното УРААА...
  • 50 Бай хой

    18 1 Отговор

    До коментар #47 от "Факти":

    Фактите са че докато опек и Русия ограничиха производството за да повишат цените наглеците сащ увеличаваха производството си и се правеха на тарикати. Както виждаме тарикатлъка им изяде главите. Другите спазваха ограничения а сащисаните се правеха на световен лидер в производството. Нека сейчас да произвеждат при тия цени. Ние искаме евтини горива.
  • 51 ТОЧКАТА

    12 1 Отговор
    ...ТОВА е изпълнение и на препоръките...БАЗЕЛ/3!!!!!!!Основно-детрониране на петродолара и връщане към златното покритие на парите.Пък и още доста любопитни неща!
  • 52 Хахото

    6 0 Отговор

    До коментар #20 от "Стоян":

    Абе Стоенчо, ти това за идиотите чак сега ли го разбра?Ами нали и ти си от тях и още един двама с повечко ник-нейма, ха, ха.
  • 53 КУРнинов

    2 19 Отговор
    Долара си е долар и след 100г. ще е долар докато рублата и за в кенефа нестава!
  • 54 Хорхе

    16 1 Отговор

    До коментар #14 от "Истината":

    Тя рублата ме я мислете. След една парична реформа и е готова. А суровина винаги ще трябва било то петролна, дървена или някаква друга. Така че Русия не я мислете . Само за справка всеки 3-ти квадратен метър на земята е руски ;)
  • 55 Русофил))))

    5 9 Отговор
    Русия щяла да унищожи шистовия нефт и газ в САЩ и да наложи своите правила на ОПЕК? Поглед инфо че сте на руската хранилка е ясно, и по принцип не чета простотиите с които заливате нета. Путин ще докара Русия до просешка тояга и погром като през 1991. Само, че сега няма съюзни републики и васалите в източна Европа да поемат удара! Русия ще се изтърси от високо върху голия си задник с всички произтичащи от това последици!
  • 56 Факти

    2 5 Отговор

    До коментар #48 от "падналия ангел":

    Булгаргаз вече е подписал споразумение с терминал 20% от Александропулис и ще бъзе транспортиран оттам по българо-гръцкият тръбопровод за взаимно свързване IGB който вече се изгражда от гръцки компании.В момента се провежда пазарен тест за улавяне на капацитета при терминала.Крайната дата на офертите е 20 март.Виж по-добре ще ти го обясни Боко тия неща, които ги върши зад гърба на хората...За какво бяха тия военни учения именно там с американците..Ей затова.Всичко е навързано.
  • 57 Тъпан

    4 0 Отговор

    До коментар #14 от "Истината":

    Шистов кладенец ти е празната глава...ти изобщо наясно ли си как се добива шистов петрол?
  • 58 Свинчо

    5 0 Отговор

    До коментар #16 от "Руските свине":

    Петролът не се използва само като източник на енергия...клавиатурата ти да не е дървена случайно?
  • 59 Калбо

    0 0 Отговор

    До коментар #25 от "Ами дали":

    Не е вярно някъде около 28/ 30% от проходите на петрола око наистина стане така няма да бъде зле ще караме с по евтин бензин
  • 60 Оня

    0 0 Отговор
    Ех, поглед ,поглед ,.за пореден път показахте , че си нямате идея как стоят нещата в действителност :) :) :) . Но пък трябва да има и такива неудачници , за да може да си сверяваме часовника
  • 61 Радко

    1 0 Отговор
    Интересни коментари, но повечето лишени от здрав разум. Статията може и да не е написана добре, но ни кара да се замислим. Нещо се случва, когато големите колела се завъртят малките ускоряват хода си също. Не ме интересуват САЩ и Русия- империи, няма да са вечни... Ще ми се някой да прогнозира, че в следствие на тяхното надлъгване цената на горивата в близките няколко години ще се задържи под 2 лв. за литър на дребно. Парното и торовете ще поевтинеят, въобще всичко в което се влагат петролни продукти.