Last news in Fakti

13 Декември, 2021 06:37 10 290 16

Павлина Панова: Постъпихме принципно по делото за гражданството на Петков

  • павлина панова-
  • конституционен съд-
  • дело-
  • кирил петков

Не смятам, че бяхме употребени, заяви новият председател на Коституционния съд

Павлина Панова: Постъпихме принципно по делото за гражданството на Петков - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Поемането на ръководството на Конституционния съд след 2 успешни мандата на проф. Велчев е голяма отговорност за мен. Предполагам, с времето няма никак да бъде удобен. Прекалено е рано да се каже. Но към момента - да, чувствам се комфортно в тази си роля.

Това заяви в първото си телевизионно интервю първата жена, избрана за председател на Конституционния съд Павлина Панова. Ето какво заяви тя пред NOVA.

Проф. Велчев от години настояваше за пряка конституционна жалба. За такава положително мнение изрази и президентът. Мислите ли, че ще успеем да стигнем до там?

На мен ми се струва, че в момента имаме сериозен дефицит на доверието в Конституцията на гражданите. За тях тя продължава да бъде един луксозен документ, поставен някъде високо в лавиците на библиотеките на всички, които работят с нея. Но тя не се чувства като едно действащо право. Смятам, че гражданите усещат липсата на защитата от Конституционния съд. Всъщност те, макар и непряко, имат достъп до Конституционния съд. Въпреки това прекият достъп на гражданина до Конституционния съд не е гарантиран. Смятам, че ще се върви в такава посока или поне в посока Конституционният съд да бъде много по-отворен за гражданите. Смятам, че добре да се мисли предварително как точно да се създаде този механизъм за защита правата на гражданите. Трябва да се пипа изключително прецизно Конституцията в това отношение. Трябва да се извършват проучвания и не бива да се вадят политически интереси от това. Смятам, че като цяло политиците имат интерес от тази индивидуална конституционна жалба, защото по този начин те ще гарантират в по-голяма степен правата на гражданите, но не бива да подхождат прибързано и популистки към това.

Сега сме в ситуацията, в който всеки съд в България може да се обърне до Съда на Европейския съюз, но не всеки съд може да се обърне до Конституционния съд на собствената си държава. Считам, че това също е изключително добро поле за изява на интересите за защита правата на гражданите. Така че - да, аз съм „за” отваряне на съда, за възможността за по-бърз и лек достъп на гражданите до него. Не считам, че индивидуалната конституционна жалба е панацеята за това. И е добре политиците, в това число и президентът, когато предлагат своите промени, добре да обсъдят всички възможни канали, по които може гражданинът да има защита на основните си права до Конституционния съд.

И президентът, и политиците обаче казват, че имат проект за нов основен закон. Приемат изначално, че ни е нужен такъв. Според Вас обаче така ли е?

Аз съм застъпник на идеята, че Конституцията от 1991 година е напълно адекватна и към днешната ситуация. Това е млада Конституция, тя е само на 30 години. Тя е основен закон, тя не е редови закон, който може да се променя често. Макар че и промяната на законите не е добро явление, защото трябва да създават чувството за стабилност на гражданите. Така че приемането на нова Конституция според мен е прекалено прибързано към днешния момент. Да, вероятно могат да бъдат направени някои промени, но те трябва да се правят с изключителна задълбоченост и мъдрост. А изявлението, че някой подготвя изцяло нова Конституция, видяхме, че претърпя крах само преди известно време. Така че действително, ако се тръгва към нова Конституция, трябва да се тръгва с цялата отговорност за това да бъде променен изцяло нов приет основен закон на държавата.

Казахте преди малко - Конституционният съд трябва да е равно отдалечен от всички власти. Вие самата обаче очаквате ли опити за политическа намеса в работата?

По някой път прозират политически интереси в сезирането на Конституционния съд, най-вече тогава, когато сезирането идва от депутати, от представители в парламента. Считам, че Конституционният съд е доказал до момента в своите произнасяния, че не се води от никаква политическа конюнктура, че той защитава правото такова, каквото то е закрепено в Конституцията и пази Конституцията. Вероятно някои политически сили по различни канали ще опитат по някои път да постигнат определен резултат чрез Конституционния съд. Наше задължение и моя отговорност е да опазим Съда точно от такива политически опити за влияние.

Кандидатът за премиер Кирил Петков беше тема на Конституционния съд и има вече решение. Според мнозина обаче КС се е произнесло така, щото той спокойно да може да влезе в парламента и да гради политическа кариера. В този смисъл чувствате ли се употребени от подобни внушения и твърдения?

Не, аз не считам, че Конституционният съд е употребен по някакъв начин чрез това дело, което беше заведено и решено. Защото Конституционният съд постъпи абсолютно принципно. Конституционният съд няма срокове, в които да се произнася по своите дела. Някои дела изискват повече проучване, по-задълбочено изследване, както дори и на международното право и на опита на други конституционни съдилища. Така че понякога нашите произнасяния се бавят. В друг случай, делата са пределно ясни, още със самото си постъпване и е необходимо не толкова задълбочено произнасяне.

Едно друго много голямо дело Ви предстои, то е свързано с питането на тогавашния правосъден министър Янаки Стоилов дали може по негово настояване да се прекрати мандатът на един от тримата големи в съдебната власт. Брюксел често ни критикува за правата, които пък има обвинител номер едно. Според Вас, може и трябва ли нещо да бъде ограничено? Безконтролен ли е главният прокурор в България?

Ние в много кратки срокове назад във времето се произнесохме два пъти по въпроси, касаещи главния прокурор. И в двата случая Конституционният съд се произнесе съобразно настоящата Конституция и нейните разпоредби. Конституционният съд не може да дава указания как да бъде постигнато това, защото практиката на нашия съд е константна през всичките години, че Конституционният съд не може да бъде негативен законодателен. Тоест, произнасяйки се за противоконституционност или не на определена разпоредба, конституционните съдии не могат да дават указания на законодателя как да уреди определен статут в правото.

Иван Гешев обяви, че ще ви сезира с питането какви са му правомощията. Има ли основания за такова питане?

Без да знам подробности от това с какви мотиви главният прокурор възнамерява да отправи такова питане, аз смятам, че няма основание, поне на пръв поглед, да се отправя такова питане. Произнасянията на Конституционният съд са доста в тази посока, касаеща фигурата на главния прокурор и неговите правомощия, така че смятам, че един разумен прочит на Конституцията в контекста на нашите решения през годините, не би следвало да провокира подаването на такова искане до Конституционния съд. Но пак казвам - не мога да се произнеса предварително, без да съм видяла самото искане.

Мнозина смятат, че зеленият сертификат, който се изисква според разпоредбите на Здравно министерство, нарушава техните права. Такъв въпрос все още няма при вас, очаквате ли го?

Нямаме сигнали към момента да се зададе такъв въпрос до Конституционния съд, макар че някои представители на политическите партии в парламента сериозно го отричат като съществуващ факт в нашето законодателство. И в крайна сметка засягащ определени права на гражданите. Трябва да се знае обаче, че в ситуации, в които се поставя на карта живота и здравето на гражданите, поради такава ситуация - пандемична, в каквато се намираме в момента, дава възможност, с изискването, разбира се, за пропорционално ограничаване на правата, тези права да бъдат ограничавани. Така че, пак казвам - изключително е важно с какви мотиви ще бъде поискано евентуално такова оспорване на тези зелени сертификати, но трябва да се знае, че в такива ситуации някои права могат да бъдат ограничавани в името на живота и здравето на гражданите.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 29 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пожелание

    40 7 Отговор
    От тук насетне работете безпристрастно или изчезвайте! Защото всички разбрахме за "Братиньото"...

    Коментиран от #7

  • 2 ТРД

    34 15 Отговор
    Братиньо в затвора за нерегламентирани връзки с борисовата мафия. Тулупьт е пьтник!
  • 3 гадно

    30 13 Отговор
    Нещо за братиньо нЕма ли или гарван гарвану око не вади???
  • 4 Милев

    37 13 Отговор
    И тази е същата върти опашка като Братиньо
  • 5 Защо?

    25 17 Отговор
    Поли познавам те от 1987, отдавна мутрата Бойко те употреби за неговите интереси!
  • 6 ха ха

    32 6 Отговор
    Знаем, знаем... Всичко може "в името на народа". Всякакви права могат да се ограничат... щото вимето на народа е много привлекателно...;)
  • 7 Неграмотник...

    10 7 Отговор

    До коментар #1 от "Пожелание":

    Конституционният съд не се занимава с такива дела , като на " братиньото " . Ама всички илитерати , бързате да плещите глупости...!!!
  • 8 Механик

    20 4 Отговор
    Нарушихте конституцията и за награда сега ти си шеф на КС, а Кичо стана шеф на България! Поне целувахте ли ръка на Херо Мустафа-ефенди? Че без нея, нямаше да е на вашата.
  • 9 Не разбрах

    20 4 Отговор
    И какви по-точно са ви успехите бе г-жа ? Докато сте си разлиствали разни папки, аз работех като вол за вашата и на колегите ви заплата, но дори не знам какво сте работили, за мен сте лентяйствали
  • 10 Принцип

    3 0 Отговор
    Зависи кой и колко използва разтегливото понятие "ПРИНЦИП", след като не е дискретна стойност (примерно 100%) и е обявиено от група персони, на основа на "добра съвест" или "съвест, но с интерес и зависимост".
  • 11 Павел пенев

    6 0 Отговор
    Да постъпиш принципно не означава законосъобразно.
  • 12 А нещо умно, кога?

    5 2 Отговор
    Стрино, вместо да плещиш празнословия, "решете" делото за Гешев и кой може да иска махането му! Нещо, много време го "мислите" този тъй актуален за държавичката ни въпрос, даващ възможност на един семпъл индивид с признаци на психопатия да разиграва ежедневни милиционерски мъпет сцени! Или викаш не е толкова просто, като с гражданството на Кирчо?!
  • 13 Мижитурки

    4 0 Отговор
    А кога ще започнете да постъпвате ПРАВНО???
    От бюрократ не става конституционен съдия.
  • 14 Панагюрище

    5 0 Отговор
    Понеже сте много принципни си взимате пълния размер на пенсията и си траете за противоконституционния таван,а тези които са си плащали почтено вноските ( работещи и работодатели) кучета ги яли! Явно вие сте новите борци против фашизма и капитализма!
  • 15 Дрън дрън

    2 0 Отговор
    Овехтяла конституция, в която е заложена болшевишка съдебна система. Излишно е да има КС, хрантутници, които нищо не правят. А да не говорим за Братиньо!!!
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.