12 Февруари, 2022 13:00 4 191 14

Развод по френски

  • развод по френски

Когато през януари т.г. Франция наложи на европейската комисия да обяви атомната енергия за „чиста“, защото не излъчва въглеродни емисии, стана ясно, че напускането на политическата сцена на Ангела Меркел развързва ръцете на Еманюел Макрон

Развод по френски  - 1
Снимка: EPA/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Има разводи, които се точат с години, които взимат жертви и които оставят следи. Този, които настъпи между Франция и Германия, относно начина по който двете страни ще реализират енергийния преход е толкова неочакван и бърз, че дежурните еколози ще останат дълго време с широко отворени уста, преди да го коментират.

Когато през януари т.г. Франция наложи на европейската комисия да обяви атомната енергия за „чиста“, защото не излъчва въглеродни емисии, стана ясно, че напускането на политическата сцена на Ангела Меркел развързва ръцете на Еманюел Макрон. Само един месец по-късно, френският президент оповести началото на строежа на 6 нови реактора и планификацията на още 8! Цената на програмата за сега е предполагаема: 30, 40 и повече милиарди. Тя се простира напред във времето, може би до половин век. Класифицирането на атомната енергия за „Зелена“ е гаранция за инвеститорите, че никакви въртоглави еколози няма да попречат на проекта.

Политическата цел на Еманюел Макрон е безспорна. Обявата, която той направи само два месеца преди президентските избори ще се отрази на вота, защото няма французин, който е безразличен към енергийната независимост на страната. Украинската криза показва ясно, че Байдън и Путин никога няма да запалят „лулата на мира“. След Украйна ще дойде ред на Грузия, а поляците и естонците едва ли някога ще мирясат. Има обаче и други фактори, които накараха Франция да „изневери“ на Германия.

„Зелените“ в Бундестага са част от управлението на страната. В Страсбург разобличаването на „въглеродните емисии“ замърсяващи въздуха, от ползването на изкопаемите горива са тема без начало и без край. Масивното немско лобиране се превърна в идеология, която храни много хора. Успоредно с парламентарната дейност на „зелените активисти“ се правят документални филми, издават се книги, раздават се субсидии – европейски и държавни за да бъде убедена европейската общност, че няма друго разрешение за човечеството освен възобновяемите източници на енергия.

Кои са те по принцип? Слънцето и вятъра. Производството на „Слънчевите пана“ е в ръцете на китайците, а на Вятърните турбини, от производството до експлоатацията, са в ръцете на германците. По този начин от Бундестага до Европарламента, с помоща на десетки, а може би стотици НПО-та, в края на краищата, милиони влизат в джоба на немските индустриалци. Тази схема можеше да продължава още дълго, ако настоящата енергийна криза не бе разобличила утопията, разпространявана от платените или "купени" защитници на природата.

По същество „вятърът и слънцето“ са непостоянни величини, на които не може да се разчита. Енергийният микс на Германия, който почива върху 20-30% производство от топлоелектрически централи и 60-70% от възобновяеми източници се оказа неосъществим. Ангела Меркел спря атомните централи, но първата европейска индустрия се нуждае от енергия. Мините с въглища спасиха положението, вместо вятърните турбини. В резултат, немските въглеродни емисии се увеличиха неколкократно и съотношението им с Франция достигна 10:1! От своя страна немската сметна палата публикува разликата на цените в двете страни, а те са 31 сантима Kwч в Германия и 18 сантима Kwч във Франция.

Друг важен проблем е демонтирането и рециклирането на вятърните турбини. Продължителността на техния живот е 20-25 години. Той зависи изцяло от държавни субсидии и цени. Ако те спрат, компанийте, които ги експлоатират и поддържат – фалират. Вече има подобни случаи в Калифорния, където паркове с ръждясали мачти на турбини загрозяват пейзажа. Оказа се, че перките на турбините съдържат фибростъкло и въглерод, които не се рециклират. За сега единственото разрешение е дълбокото им заряване. Кой ще плаща демонтирането и заравянето? Данъкоплатците разбира се.

Прозорливостта и далновидността са изключително важни качества в съвременната геополитическа ситуация. Възстановяването на икономиката след Ковид кризата, ще започне в условия на скъпа енергия и изяждаща социалния мир – инфлация. Единственото средство за успех е икономическия растеж. Растежа е свързан с потреблението на ток. От електромобилите до четките за зъби, екраните, телефоните и батерийте, всичко зависи от производството на електроенергия. Никаква илюзия не може да замести тази реалност. Като се прибавят суверенитета и независимостта от външни фактори става ясно защо Франция избра път „за възстановяване“ различен от Германия.


Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 52 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 🇧🇬БАЙ Х@Й‼

    12 4 Отговор
    планификацията 🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 С две думи

    61 2 Отговор
    Това че "зелените идеи" граничат със самоубийство е ясно на всички...или поне на всички хора.Глупостта и откровенните лъжи на зелените отдавна омръзнаха на европейци и американци.Когато стана проблема в Тексас и замръзнаха,в нета след това най-гледано беше изказването на Путин-"С какво ще се греете..затваряте атомни централи,газ не искате ...-с дърва? Ама за дърва пак в Сибир трябва да се ходи..." Излезна мем в американският нет-" Чуйте Путин-единственият адекватен глас"....Явно и зелените европейци ще го разберат-но по най-трудният начин.
  • 5 ха ха

    39 0 Отговор
    Бааавно се събуждаме от глобалистката утопия! Хайл Шваб! И Въглищата ще пуснем... Още малко Давоски изроди начело и ще запушат комините.
  • 6 ха ха

    35 1 Отговор
    Колкото по-рано спрем перките и панелките, толкова повече природа ще спасим. Имате ли представа, че всичките ядрени отпадъци на всички атомни електроцентрали на САЩ за всичките години, през които са работили се събират на едно футболно игрище с височина един метър?
    - Знаете ли, че съвременните технологии употребяват под 5% от урана при работа на електроцентралите? Представяте ли си, ако така горим въглища какви купища отпадък ще се търкалят наоколо?
    - Знаете ли, че има 50 годишни атомни технологии, които работят с високо обогатен уран и остатъкът след пълното изгаряне е един практически нерадиоактивен стъклен диск, който можете да държите в ръка?
    - Знаете ли, че тези разработката на тези технологии е спряна през 70-те години по времето Джими Картър поради опасения за разпространение на ядрено оръжие - използват обогатен уран.
    - Знаете ли, че съвремените атомни електроцентрали използват вода за охлаждане?
    - Знаете ли, че има атомни централи, които използват разтопени соли за охлаждане и са далеч по-ефективни от водните? Технологията е от 40-те години на миналия век. Изоставена е, просто защото тогава хората са имали опит с водата от термо-електроцентралите.
  • 7 Съвет

    14 3 Отговор
    Пишете грамотно. Вижте кога се пише Й, и кога не
  • 8 ха ха

    34 0 Отговор
    Още малко да ви светна за зеленясалата утопия, която идеолозите от Давос проповядват. И като всички идеологии накрая ще фалираме и ще измрем от глад и студ.
    - Знаете ли, че още не сме открили толкова редки метали на земята за да можем да подменим всичките леки автомобили с електромобили? При някои от металите са нужни 10 пъти повече отколкото са доказаните залежи. Ще кажете, ами ще намерим. Знаете ли, че от търсенето до започване на работа на една мина са нужни 20 и повече години? До 2050 остават само 28 години...
    - Знаете ли, че от въглища се прави кокс, необходим за леене стомана. Германците се докараха дотам с отказа от въглищата, че го внасят от Русия, САЩ и Канада... за Полша не знам. Самокастрират се.
    - Знаете ли как се получава бензин? А, дизел? А, самолетно гориво? А, пластмаса? От петрол ще кажете, ама как? Е, процесът е такъв, че ако направите пластмаса ще получите всички останали. Някога са горили по-леките въглеводороди, защото е нямало какво да ги правят. Какво ще правим толкова бензин и дизел? Сигурно ще се намери какво да го правим, ама иска енергия. Иска също и тотална реорганизация на огромно количество индустрии. Вероятно трябва няколко поколения да се занимават със структурни реформи.
    - И последно знаете ли кой ще плаща?... Аааа, не непознахте! Или бързо забравяте? Ние данъкоплатците вече сме умрели от студ и глад по време на зелената утопия.
  • 9 плевен

    12 6 Отговор
    Има ли нещо от написаното, което да не знаем? И изведнъж идва Чеков /или Макрон/, и ни казва, че царят е гол. Разликата от приказката е, че царят няма да си признае голия г..з, а ще ни принуди и ние да обуем същите гащи. Евро- парламент, комисия, директиви , всичко това си остава в сила. Време е да се махнем от помиината яма.
    И г-н Чеков, когато казваш А, продължавай с Б. Много деликатно заобикаляш темата със зеления водород. Там лудостта е още по- очевидна. Или още не е дошло времето?

    Коментиран от #10

  • 10 Госあ

    7 3 Отговор

    До коментар #9 от "плевен":

    Плевен, водорода е син. Вече се получава от охлаждането на реакторите, паралелно с производството на ток. И няма нищо по добро от това.

    Коментиран от #12

  • 11 Минувач

    14 0 Отговор
    Зелените твърдо минаха към графа терористи. Това най-вече докато има управници да им се вързват!
  • 12 плевен

    5 1 Отговор

    До коментар #10 от "Госあ":

    Не говоря за лабораторните количества водород, получен като страничен продукт от охлаждането. Става дума за промишленото производство, за което предвиждат строителството на нови АЕЦ, разработването на нови находища от пр. газ, нова инфраструктора за доставяне, нови технологии в областта на металознанието. Не Ви знам възрастта. По- скоро ще видиш фалита на ЕС, отколкото да доживееш водородна икономика. А, и в зависимост от начина на производство, брюкселските еколози "боядисват" водорода в различни цветове.

    Коментиран от #13

  • 13 Госあ

    1 3 Отговор

    До коментар #12 от "плевен":

    Първият промишлен такъв реактор работи от 1998г в Япония. Китай построи 3 такива, а французите ще строят във Великобритания. Не се интересувате от нищо друго, освен от руска пропаганда.

    Коментиран от #14

  • 14 плевен

    0 0 Отговор

    До коментар #13 от "Госあ":

    Казваш 1998-ма? Ще помогнеш ли да пресметна колко години са минали от тогава, защото на мен не ми стигат пръстите? Нещо да се е променило в Япония за въпросните години. И докато от вятърно-слънчевата енергия на моменти има полза, то водородната е само на хартия и се характерезира с думата Няма.