31 Декември, 2022 13:00 1 115 32

Васил Велев: От кризите ще ни изведат конкурентни цени на тока и преки инвестиции

  • васил велев-
  • кризи-
  • конкурентни цени-
  • ток-
  • преки инвестиции

"Това, което може да обърне каруцата е популизма, който се шири и който доведе до там, че без да увеличаваме разходите ако ги пазим на равнището, на което сме сега, ние за следващата година ще имаме дефицит от порядъка на 6% и трябва да вземем 16 млрд. лв. държавни заеми", коментира председателят на УС на АИКБ

Васил Велев: От кризите ще ни изведат конкурентни цени на тока и преки инвестиции - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„За да излезем от множеството кризи през последните години ни трябват конкурентни цени на електроенергията, трябва ни човешки ресурси, ние изпитваме огромен недостиг на човешки ресурси, в това отношение трябва да следваме най-добрите индустриални практики, като насърчим имиграцията. Това ще стане, като я облекчим, а не да я възпираме макар и пасивно. Трябва и пряка подкрепа за инвестициите”. Това заяви в интервю за БГНЕС председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

„Ако погледнем анкетите устойчиво всички сектори поставят като първи проблем несигурността. Тази несигурност започнала от Ковид-кризата и ескалирала във военния конфликт, което ускори пренареждането на веригата на доставки и затрудни до голяма степен снабдяването със суровини на българските предприятия и този рязък скок на цените на електроенергията, на природния газ, всъщност бяха сериозно изпитание и остават такова за цялата европейска и в частност българска индустрия”, заяви още икономистът. Това за България е по-опасно, защото в брутната добавена стойност индустрията заема много по-висок процент отколкото в ЕС. Затова за нас е много важно цената на енергията и на суровините. Компаниите до голяма степен успяха да се нагласят към затруднените доставки, по-дългият срок на доставка, по-големите цени, а затова помогна дефицитът, който се възстанови по време на Ковид, както за нас като купувачи на суровини, така и за нашите клиенти, като купувачи на нашите продукти. Така по-важният проблем бе дали изобщо има този продукт или суровина, отколкото колко струва”, уточни още Васил Велев. „Всъщност немалка част от тези по-високи цени на енергията и материалите компаниите успяха да прехвърлят върху клиентите до голяма степен на вътрешния пазар, отколкото на външния пазар, защото цените на производител на външния пазар са нараснали значително по-малко отколкото цените на производител на вътрешния пазар. Според нас ние минахме през най-високата точка и инфлацията ще започне да намалява, но все още ще остане с високи стойности. Програмата за компенсиране на свръхвисоките цени на електроенергията макар и с голямо закъснение и с недостатъчен размер все пак беше приемана периодично, за последната година имаме фиксация на 250 лв. и очакванията на бизнеса за следващата година са да се направи нова крачка към нормалността и този таван да бъде 200 лв. В парламента вече има такова решение, чака се то да бъде прегласувано и очакваме то да бъде прието. Това е и много важна предпоставка за минаване през кризата и през рецесията, която се задава”, подчерта още той.

Икономистът обясни и, че Европа се деиндустриализира повече от 20 години. „В началото на века имаше Лисабонска стратегия, която трябваше да ни изведе на първо място в света като икономика, като технологии до 2010 г. а вместо това ние отидохме на трето място, с тенденция да отидем на четвърто. Имаше лозунг за реиндустриализация на Европа, а вместо това се засили деиндустриализацията. Сега с тези цени на енергията, които сами си създадохме в пъти по-високи от останалия свят, няма да доведат до нищо друго освен до ускоряване на тази деиндустриализация”. Няма как базовата индустрия да остане конкурентноспособна при тези цени на енергията, виждате цените на природния газ от 120 евро за мегаватчас, в САЩ ако се види, там цената е шест пъти по-евтина. Така вместо да се прави притеглена цена на микса както е в САЩ, в Европа крайната цена за всеки час е тази, която е на най-скъпият производител в микса. По тази причина цената на електроенергията у нас е от този порядък - 5 или 6 пъти по-висока от тази, която е в САЩ”, подчерта още той.

На въпрос на БГНЕС какво трябва да направи държавата относно своите въглищни централи Велев уточни, че ние трябва да актуализираме стратегиите си за енергетика и климат и да направи модели и пътна карта на този преход към зелена икономика. „Ние много дълго чакахме това да го направи държавата, най-накрая го направихме ние като представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България, предложихме го на държавата. Други държави направиха свои разработки, но ние нямаме този план одобрен и действащ, по който да се върви. И така, въпреки че нямаме такъв план, ние записахме в ПВУ такива фантастични неща като 6 000 мегаватчаса батерии, което е няколко десетки пъти повече от най-голямо такова нещо, което го има в света. На нас няма да ни трябват повече от 1 500 мегаватчаса и то към 2035 г., а не към 2026 г.”, обясни Велев, след което уточни, че ние имаме добро наследство от миналото като атомната централа, водноелектрическите централи.

„Въглищните централи всъщност не трябва да бъдат затворени всички, трябва да бъде ограничено количеството на въглероден диоксид на мегаватчаса енергия произвеждана общо. Това е изпълнима задача до 2050 г. при добър план и неотклонното му следване, но затова трябва все пак да има план. Тук упреците са по-скоро към нас, а не към ЕС и ЕК, но фактът, че Европа се докара до това да има в пъти по-скъпа енергия от останалия свят, обрича базовата си индустрия на затваряне или на емигриране”, заяви председателят на АИКБ.

Относно възможностите пред страната ни да се справи с множеството кризи през последните две години предприемачът уточни, че има създадени добри възможности България, разполагайки с тази индустрия, с този потенциал, да отхапе по-голям дял от веригите на доставки, които се преразпределят, това е един процес, който не е приключил. „За целта ни трябват конкурентни цени на електроенергията, трябва ни човешки ресурси, ние изпитваме огромен недостиг на човешки ресурси, в това отношение трябва да следваме най-добрите индустриални практики, като насърчим имиграцията. Това ще стане, като я облекчим, а не да я възпираме макар и пасивно. Трябва и пряка подкрепа за инвестициите, а всъщност нашите предприятия не са ползвали такава от 2-3 години. Средствата, които бяха предвидени за иновации отидоха в помощи по Ковид кризата за компенсиране на предприятията, които бяха затворени с акт на държавата заради Ковид-кризата, по схемата 60/40 и т.н. Новите програми още не са отворени, ПВУ много бавно тръгва, проведе се един конкурс, който не е още финализиран, камо ли да са инвестирани финансите в предприятието”, каза Велев.

Според него трите задачи, които държавата трябва да извърши, за да подкрепи един по-бърз растеж и по-добро ситуиране на страната и възползване от това пренареждане – конкурентни цени на енергията, насърчаване на трудовата имиграция и пряка подкрепа за инвестициите в предприятията.

На въпроса какво ни очаква през 2023 г. и как ще се подобри ситуацията тогава, председателят на АИКБ подчерта, че тогава ще бъде много важна макроикономическата среда и финансовата стабилност.

„Това, което може да обърне каруцата е популизма, който се шири и който доведе до там, че без да увеличаваме разходите ако ги пазим на равнището, на което сме сега, ние за следващата година ще имаме дефицит от порядъка на 6% и трябва да вземем 16 млрд. лв. държавни заеми. Виждате, че ние 200 млн. не можем да вземем, а искаме 16 млрд. Това е трудно изпълнима и скъпа задача, което ще доведе до оскъпяване и на кредита в държавата, до влошаване на финансовата макроикономическа стабилност, което допълнително ще влоши инвестиционния климат. В това отношение обаче проблемите остават, ние насърчихме служебното правителство да не изготвя нов бюджет. Той не подобрява картината, но дава възможност при формиране на стабилно управление тя да се подобри, докато един закон, който да е на база сегашните харчове да сформира бюджета за цялата следваща година би показал точно тези огромни дефицити и дългове и би влошило кредитния рейтинг на страната, би осуетило пътя ни към еврозоната, а популизмът в НС ще допринесе за изразходване на повече пари, които не сме спечелили”, заяви още Васил Велев.

Той смята, че има възможност за влизането ни е еврозоната. „Лишени сме от суверенитета сами да водим валутна политика поради корупция и други практики от миналото, затова сме във валутен борд. Изходът от него може да бъде само влизането ни в еврозоната. Не може да е връщане назад към 1996 г, това не е по-добър изход, а продължаването по същия начин води до това, че ние инкасираме минусите, но не ползваме плюсовете, такива каквито бихме могли да имаме, ако сме в еврозоната”, подчерта Васил Велев.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Питане

    16 1 Отговор
    А некакви благодарности към тия дето ни вкараха в кризата
  • 2 Точно така, да вкараме украинки,

    9 2 Отговор
    да узаконим проституцията, хазната ще се напълни от данъци!
  • 3 1111

    19 2 Отговор
    Какви иннестиции? България имаше индустрия до към 1992 г. Вече и боклуците, които ядем, са внос.
  • 4 Аз съм тъпунгер

    9 4 Отговор
    и още не разбирам, че Европа е бита карта! Не може да устои нито на Азия, нито на Америка! Още повече с тази война, която ще продължи много години!
  • 5 Дам

    19 0 Отговор
    Велев слушам те често.В частния бизнес умишлено държите заплатите ниски а приходите са огромни.
  • 6 УРА,, Ура

    18 0 Отговор
    За какви инвестиции говори този? Той не знае ли, че всички бягат от нас заради чудовищната корупция? Докато някои хора не влязат на топло и спрат критичните доклади от ЕК нищо добро не ни чака.
  • 7 ганев

    10 2 Отговор
    ОТ КРИЗИТЕ ЩЕ НИ СПАСИ САМО Н А Ц И О Н А Л И З А Ц И Я ВЪВ ВСИЧКИ СЕКТОРИ КОИТО ЗАСТРАШАВАТ НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ НА БЪЛГАРИЯ 33Г ВСИЧКО ДРУГО Е ПРОБАНО БЕЗ АБСОЛЮТЕН РЕЗУЛТАТ ОТ КРИЗА В КРИЗА КККККОГА ЩЕ ЖИВЕЕ ЧОВЕШКИ 87 ПРОЦЕНТА ОТ ХОРАТА ВРЕМЕТО ИЗТИЧА БЕЗВЪЗВРАТНО

    Коментиран от #25

  • 8 Антонио Бандера

    9 3 Отговор
    На първо място ви трябва акъл, ама козяк го изпи. Вече и господ не може да ви помогне
  • 9 МИЛЕН ОТ ПП

    14 0 Отговор
    ГОЛИАМ ПАРАЗИТ Е ВЕЛЕВ ДА ЗНАЕТЕ ХОРА
  • 10 Васил

    13 0 Отговор
    Кви инвестиции кви пет лева бе Василев кого заблуждаваш никой няма да дойде въпреки ниските заплати за труд защото у нас производството е скъпо и нерентабилно заради високите цени на ток вода и горива.

    Коментиран от #14

  • 11 Kонкурентните цени

    10 1 Отговор
    на тока бяха до сключването на договорите за ядрено гориво с Американците и Французите. Не само, че цената е по-висока но и ще трябва да се плаща и за съхранение на отработеното ... Икономиката на България стана – теглене на заеми. Само за 2023 са планирани заеми в размер на над 12 милиарда.

    Коментиран от #18

  • 12 ГЕРБ=ДПС=ВМРО=БСП

    15 1 Отговор
    Кризите, икономически и други се предизвикват от алчните като Васил Велев. От кризата може да ни изведе само състраданието и алтруизма(щедроста).
  • 13 Коцето Фекалки

    10 0 Отговор
    Криза няма, ако сгъваш десет и нагоре бона месечно. Госодинът маже очите на плебса иначе му е през фара, той е осигурен за няколко живота
  • 14 Знайко

    10 1 Отговор

    До коментар #10 от "Васил":

    Какви инвестиции? Че то няма работни, безработицата официално е под 4%. Никой разумен инвиститор няма да построи завод там където няма работници. А работници няма, защото избягаха от мизерните заплати към царствата, където заплатите са в пъти по-високи.

    Ало бизнесмените, ало политиците... каква икономиката ще развивате с това 70-90 годишно население? Ало за са има деца и работници, първа грижа трябва да са децата, втора грижа да са работниците и чак накрая каквото остане сеэсава на пенсионерите. У нас вече 33 години първа грижа и на БСП и на ГЕРБ са пенсионерите и то най-вече тези с максималната пенсия.

    Ха да ви е честита НОВАТА РЕАЛНОСТ, над 30%-35% пенсионери и само 12% деца.
  • 15 Тоя да му напълнят устата

    12 0 Отговор
    С разтопено злато. Даже ако не плащаш ток и ти работят за 500лв на месец пак ще ревеш ,че не си конкурентноспособен. Субсидирайте го даже,едно време братя Христо и Евлоги строят университет,свга Домуса се хвали че дал 2млн. За частно парти.

    Коментиран от #20

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 некъф

    12 0 Отговор
    Спрете енергийните помощи за бизнеса! На тоя комунист и подобните нему им наляхте 10 милиарда за няколко месеца, докато народът тъне в бедност и недоимък. Тоя е един от виновниците за бедността в Бг.

    Спрете държавните пари за червените бизнесмени!
  • 18 Зевзек

    8 0 Отговор

    До коментар #11 от "Kонкурентните цени":

    АЕЦ-ове, ТЕЦ-ове, ПАВЕЦ-ове ... мисли се само как да се направи поредната далавера и да се вземат поредните милиарди от залъка на народа и внуците и правнуците чрез заеми и лихви.

    ПАВЕЦ унищожен, ТЕЦ-ове са на път да ги унищожат ... АЕЦ дано не гръмне докато го унищожават. Дано не се построяват нови ядрени реактори в България, че с тези български ченге-комунисто-бесепаро-мадридски-герберасто-брюкселци... наричащи себе си бизнесмени, експерти, депутати, министри ... не смея да си помисля какво може да стане. Чернобил и Фукушима ще ни се сторят детска беля. Малки деца малки бели, големи деца, големи бели.

    "Не е луд, който яде банищата, а който му я дава."
    баницата = пицата на държавния бюджет
  • 19 Стига глупости

    5 3 Отговор
    От 2007г. ни оправят инвестиции от ЕС... всички знаем как сме оправени!

    Коментиран от #23

  • 20 Крум Зарков

    5 0 Отговор

    До коментар #15 от "Тоя да му напълнят устата":

    "Тоя да му напълнят устата с разтопено злато."

    По-добре задната дупка, че е с "лява" СерГЕЙско-БеСеПцарска ориентация и защото задната му дупка е по-широка, разширила се е от "много работа". Както на бедните бг работници и бедните бг пенсионери с минималната пенсия са се разширили дупките на джобовете през които "изтичат" левчетата. Докато на "калинки", бг бизнесмените и бг пенсионерите с максималните пенсии, им трябват нови джобове и нови чекмеджета, защото наличните са препълнени и няма място за следващата заплата, пенсия, рушвет ...
  • 21 ши има СССР 2.0

    6 0 Отговор
    Зърното го направиха пазарно - световни цени, и животновъдството умря. АЕЦ може да доставя евтин ток, но не е социализъм, и с печалбите му субсидират бизнесът и сектори които са мъртви.
  • 22 Дедо ви

    4 0 Отговор
    Значи да напълним с гастарбайтери, а българите да държим тъпи, необразовани и без мотивация!
    Сигурен начин да унищожим "територията"!
  • 23 Зевзек

    5 0 Отговор

    До коментар #19 от "Стига глупости":

    А преди това за 45 години от 1944 до 1990 г. ни "оправиха" от МАсква. Някои помним от първо лице как свърши това "оправяне" през 1996-97 години, когото все още управляваше маскираната БКП зад фасадата на така наречената БСП и лице Жан Виденов.



    Народе!!!

    Когато ти дойде акъла и повикаш да дойде "Неволята" да те оправи, т.е. разбереш, че можеш да разчиташ само на себе си, а не на чужди колониални центрове, тогава ще се оправи България.

    Коментиран от #26, #30

  • 24 Дедо ви

    5 0 Отговор
    Унищожихте работеща АЕЦ , сега и Мариците , и ревете за ток!
  • 25 ГЕРБ=ДПС=ВМРО=БСП

    4 1 Отговор

    До коментар #7 от "ганев":

    Н А Ц И О Н А Л И З А Ц И Я Т А от края на 1940-те години унищожи българското земеделие и финанси, а комунистическата индустриализация след това унищожи българската природа. Помня 1989 г. как българските реки течаха или, сини и червени и как в тях нямаше дори жаби. "Прехода" поне излекува лолната българската природа.

    В края на 1980-те години от техникума ни водеха по стажове, едното от местата беше Кремиковци. Още тогава реално беше фалирало и там се разхищаваше в огромни мащаби. Един работеше и 5-ма началници и един партиен секретар го надзираваха с ръце в джобовете... 3-ма доносника го подслушвани, 2-милиционери записваха в пъпки какво е казал, 3-старшини и генерали му бяха армия. И 3-ма дипломат-разузновачи се грижеха да му внесат храна и разни забранени стоки от магнолия Запад.

    ганев, ти от кои добре живеещи от онова време беше? От милиционерите, от дипломат-разузнавачите или воените беше?
  • 26 Митко каратиста

    2 5 Отговор

    До коментар #23 от "Зевзек":

    Време е за Възраждане!
  • 27 дядото

    5 0 Отговор
    хайде да се засрамиш накрая,наглец такъв.конкурентни цени,но за бизнеса -минус 40 процента ,цените на произведените стоки-нагоре,а за бедния народ и домакинствата-един хубав среден пръст
  • 28 Попов

    2 0 Отговор
    Българските бизнес олигарси ( ДС и Позитано) няма да ни изведат от кризите просто защото не могат! Трябва от някъде да крадат бюджета или еврофондове.
  • 29 уви ФАКТ

    1 0 Отговор
    Икономиката играе според пръчката - заплати и данъци, цена енергия, и ако тя е ниско, икономиката ще скача ниско - ще залага на сектори които могат да съществуват с ниски заплати и данъци и енерго цени, конкурентни на световният пазар с тези условия. Иначе гледам минималната заплата при германците е 4,5 пъти се разделя БВП на зает. бг-Заети 2 128 574, бвп 80 милиарда долр;. към 700 долара трябва да е минималната заплата.
  • 30 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 31 Вирус

    2 0 Отговор
    И тоя изплю камъчето мигранти да им плащат малко и еврозоната
  • 32 социолог

    2 0 Отговор
    от кризата ще ни изведе само метлата и изчегъртването на всички милиционерски мушмороци като теб заграбили държавата