11 Юли, 2023 10:00 981 1

Нигерийският президент Бола Тинубу беше избран начело на западноафриканска организация

  • нигерия-
  • бола тинубу

Страната, придобила независимост от Великобритания през 1960 г., в продължение на десетилетия бе управлявана от военните

Нигерийският президент Бола Тинубу беше избран начело на западноафриканска организация - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Нигерийският президент Бола Тинубу бе избран начело на западноафриканска организация - признание за регионалната ролята на най-многолюдната държава и най-голяма икономика на континента.

Това стана вчера на среща в столицата на Гвинея-Бисау, която прие среща на върха на Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС). 71-годишният Тинубу встъпи в длъжност като президент на Нигерия в края на май.

"Демокрацията е най-добрата форма на управление", макар да е "много трудна за прилагане", каза Тинубу в речта си в Бисау, след като бе избран за ротационен председател на ЕКОВАС през следващата година, перифразирайки известния афоризъм на Уинстън Чърчил.

"Нуждаем се от (демокрация), за да бъдем пример за останалата част от Африка и света", изтъкна Тинубу, цитиран от Франс прес. "Няма да позволим в Западна Африка да стават преврат след преврат", добави той.

В три държави от 16-членната ЕКОВАС - Мали, Гвинея и Буркина Фасо - от 2020 г. бяха извършени общо шест успешни военни преврата - тенденция, отразяваща отстъплението на демокрацията в региона, отбелязва Ройтерс.

Бола Тинубу ще има за задача да помогне на Западна Африка да се отърве от прякора си "Пояса на превратите". Той оглави ЕКОВАС в труден период на задълбочащава се несигурност, включително на пучове и тероризъм, в региона, посочва Ройтерс.

Нигерийският президент е съвсем наясно с тези предизвикателства, като заяви, че проблемите с военните преврати и тероризма в Западна Африка са се влошили до "тревожни равнища".

"В областта на мира и сигурността, заплахата достигна обезпокоително ниво и са необходими спешни действия в отговор на тези предизвикателства. В това отношение ние трябва да останем ангажирани с използването на всички регионални рамки, които са на наше разположение, за да се справим със заплахата от несигурност", каза Тинубу в публикувано днес изявление. Той изреди като свои приоритети начело на ЕКОВАС политическата стабилност, мира и сигурността, както и регионалната икономическа интеграция.

Самата Нигерия може да бъде смятана за успешен пример в това отношение. Страната, придобила независимост от Великобритания през 1960 г., в продължение на десетилетия бе управлявана от военните. Тя обаче се върна към демокрацията през 1999 г. и въпреки обвиненията в политическа корупция и изборни измами преходът във властта се спазва.

На изборите през 2015 г. кандидатът на опозиционната тогава партия Конгрес на всички прогресивни сили Мухамаду Бухари победи президента Гудлък Джонатан от Народната демократична партия. Последва мирен преход във властта - безспорно положителни развития за една млада демокрация.

В събота ЕКОВАС реши да върне в своите редици Мали.

Членството на страната бе замразено през януари миналата година в отговор на плановете на управляващата военна хунта да забави демократичния преход и да остане на власт още няколко години. ЕКОВАС вече отмени санкциите си срещу Мали, след като превратаджиите обявиха, че преходът все пак ще се състои през март догодина, припомня АФП.

Западноафриканската държава е обхваната от несигурност от 2012 година. Джихадистки и сепаратистки групировки вилнеят в Северно Мали, а насилието междувременно се разпространи в две съседни страни от ЕКОВАС - Нигер и Буркина Фасо.

Впрочем това, което обединява Мали, Буркина Фасо и Гвинея - трите държави от регионалната организация, станали сцена на преврати през последните години - е намесата на Русия. Тя помогна на превратаджиите, които не крият враждебността си към някогашния колониален господар Франция.

Китай също засилва своето влияние в Африка. Азиатският гигант, който вече е стъпил здраво на континента икономически, задълбочава и политическите си връзки.

В този контекст китайски военни кораби бяха на "приятелско посещение" в Нигерия миналата седмица.

Съединените щати, които наблюдават с безпокойство в Западна Африка не само джихадистката заплаха, но и активизирането на Русия и Китай, съответно засилват сътрудничеството си с държавите от региона в областта на сигурността. По-рано тази година САЩ обявиха помощ в тази сфера в размер на 100 милиона долара за Гана и още четири страни от ЕКОВАС.

Но предвид колониалното минало, заради което антизападните настроения в Африка все още са силни, Съединените щати и техните съюзници обаче ще трябва да се примирят с влиянието на Китай и Русия на континента, поне в обозримо бъдеще.

"Трябва да предупредим експлоататорите, че нашият народ страда достатъчно. Аз съм с вас... Нигерия се завръща", заяви многозначително вчера Бола Тинубу, цитиран от Франс прес.

Нигерийският президент обяви, че докато той е ротационен председател на ЕКОВАС през следващата година, "всеобхватната икономическа интеграция" на страните от организацията ще продължи.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 да бе

    1 0 Отговор
    да вземе да се грижи за аристокрацията си, че сума нигерийски принцове измреха и се чудят на кой да оставят богатствата си