Вече не са ми интересни филмите. Просто техните сюжети бледнеят на фона на всекидневния трилър, в който живеем. Не само ние, целият свят. Преди години съм си мечтаел някой ден България да има институции като САЩ. Но никога не ми е хрумвало, че вместо ние да се въздигнем до техните институции - те ще заприличат на нашите само за 100 дни. По много сходен playbook. Това коментира във "Фейсбук" Евгений Кънев.
Какви са четирите основни цели на Тръмп дотук:
(1) Да ореже пари от здравеопазване, социално осигуряване и услуги и образование - това са трите стълба на модерната демокрация, които правят разликата между развита и развиваща се държава - всичко за сметка на най-бедните и средната класа. Това е връщане към точно т.н. Gilded age, по-известна обаче в американската история със своите robber barons (барони-бандити).
(2) Да насочи парите за ниски данъци и печалби на своето бизнес обкръжение (под формата на корупционни поръчки) и своята фамилия - в най-голямата в историята търговия с влияние (само през миналата седмица поне 2 млрд долара отидоха във фамилната касичка на Тръмп под формата на дарение за фондацията му от ОА Емирства, а още същият ден бе вдигната забраната на Байдън към Nvidia за износ към ОАЕ на последно поколение чипове). И за … собствена сигурност и разгул: милиони долари отиват за охрана на ежеседмичните игри на голф, а готвеният военен парад за 79ия рожден ден на крал Тръмп се оценява на близо 300 млн долара.
(3) Да направи чрез тарифите мизерен живота на американски фирми и чужди държави, за да дойдат да заслужат доверието му по известния начин
(4) Война, блокада и смачкване на всичко, което му пречи на произвола: съдии, правни кантори, университети, дори Конституцията.
Не ни ли звучи до болка познато - макар членството в ЕС да удължи у нас този процес с години.
Споменете си обаче само тази година:
(1) Орязване на разходите, които ни доближиха до Европа:
Мощната кампания по медиите на ГЕРБ за дупката от 18 млрд лв - пилеене на бюджетни и средства и нуждата от вкарване в ред на публичните финанси. Резултат: орязване на социалните разходи, замразяване на заплати и помощи
(2) Къде отива спестеното - в “инвестиции” в ББР, държавни дружества и пътни фирми за благото на крал Пеевски. И с неизвестен дълг от 7 млрд лв.
(3) Да се изкара Пеевски през медийните му глашатаи като единствения, който “решава” проблеми в държавата и всички да отидат за просия при него. Ако не - прокуратурата или службите може да го навестят;
(4) Бой по всички, които пречат: дела срещу лидерите на Промяната и ДБ; бой по хората на Доган; преследване на неудобни съдии; смачкване на всичко читаво по медиите
Всяка диктатура измисля разказ за себе си - колкото по-достоверен е той, толкова по-витална е тя.
Тръмп казва, че прави това, за което са го избрали - но години наред с дезинформация и фалшиви новини (“постистината) изграждаше наративи за лесни решения на трудни проблеми с помощта на социалните мрежи - с ключова руска помощ.
Е, същото прави вече и Пеевски - той изгради медийна империя за неговите наративи, а руските - изцяло го обслужват. Сега дори обръща разказа: пуснал е филм как за всичко е виновна ДС, чиито рожби са Доган, Радев и лидерите на ППДБ. А сайтът се казва :”Фронт срещу корупцията”.
Разликата с Тръмп: Пеевски говори все за хората, но още не може да каже - управлявам, защото хората поискаха така.
Все още.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Долен Соросоид
13:18 07.05.2025
2 Тръмп
13:24 07.05.2025
3 ЛЕЛИИИИИ
АМА МНООО СИ УМЕН ВА ГЕНЧО
БОЖЕ ГОСПОДИ
ОТ КЪДЕ СЕ НАМИРАТ ТАКИВА ДАУ....НИ С ТАКОВА ОГРОМНО САМОЧУВСТВИЕ
ТОА БЕШЕ РАЗГАДАЛ ПЛАНОВЕТЕ НА ПУТИН А СЕГА И НА ТРЪМП
ЗАВЪРШЕН СЕЛСКИ ЕДЕ......ОТ
13:37 07.05.2025
4 Време е и при нас!
Умен президент мислещ за народа си!
13:45 07.05.2025
5 наблюдател
Че американските работодатели са добавили нови 177 000 места в частния сектор. Че DOGE на Мъск разкара 9000 федерални чиновници, много от които продължаваха все още да работят от къщи заради ковида?
Че нареди на на ФБР да излязат от офисите и тръгнат по места да се грижат за сигурността на обикновения американец ?
Че от Социалното отпаднаха няколко милиона , получаващи помощи неправомерно , при това хора на 120 и повече години ?
Че пресече политиката на чичо Джо : харчене , харчене , увеличаване на послушните държавни чиновнически места и провеждане на политиката на инклузивност , равнопоставеност и прочие глобалистки мантри .
Че провежда външна политика в интерес на произвеждащия американец ?
Че изряза поне USA грантовете на обикалящите едни и същи НПО -шници по медиите ?
Гледа интереса на Америка . Разбира се и на семейството си.
Дай, Боже , на всяка нация такъв президент.
13:47 07.05.2025
6 име
14:51 07.05.2025
7 Ха ха ха а така
15:02 07.05.2025
8 Шаран БГ
19:06 07.05.2025
9 Всъщност
00:10 08.05.2025
10 Ххххххххххххх
12:20 08.05.2025