• английска висша лига

Или по-точно - и "шпорите" го направиха след Ливърпул в сряда

Тотнъм си го изкара на Лийдс - 1
Снимка: Facebook/Tottenham

Отборът на Лийдс Юнайтед допусна ново тежка загуба, след като отстъпи у дома с 0:4 от тима на Тотнъм в отриващия двубой от 27-ия кръг в английската Висша лига. Мат Дохърти откри в 10-ата, а Деян Кулушевски удвои в 15-ата минута. Хари Кейн направи резултата класически в 27-ата минута. Хюн-Мин Сон пък оформи крайния резултат в 85-ата минута.

Срещата стартира с добър шанс за домакините, след като в третата минута Стюарт Далас центрира от свободен удар, а Паскал Струйк засече с глава от границата на наказателното поле, но топката премина покрай лявата греда на вратаря Юго Лорис.

Тотнъм обаче успя да открие резултата с първата си опасна възможност. Хари Уинкс пое топката на центъра и даде отличен пас на левия фланг за Райън Сесеньон, който напредна и центрира в наказателното поле, където Мат Дохърти бе изпуснат и засече във вратата - 0:1.

Само пет минути по-късно "шпорите" вече имаха два гола аванс. Деян Кулушевски и Дохърти направиха двойно отдясно, след което шведът влезе в наказателното поле, освободи си място за стрелба и със силен удар в близкия ъгъл наказа Илан Мелие за втори път - 0:2.

Лийдс обаче можеше много бързо да върне едно попадение в 17-ата минута. Робин Кох и Рафиня направиха двойно в наказателното поле, след което германецът нанесе удар, който обаче се отби от лявата греда на Лорис.

Тотнъм контролираше събитията на терена и вкара трети гол в 27-ата минута. Пиер-Емил Хойберг даде отличен пас за Хари Кейн отляво в наказателното, а нападателят изпревари Диего Йоренте и с чудесен удар от малък ъгъл намери далечната част на вратата на Мелие - 0:3.

В следващите минути домакините притиснаха съперника си в неговата половина, но чисти ситуации пред Лорис липсваха. Минута преди края на първата част Рафиня получи отляво в наказателното поле и центрира към далечната гледа, където Люк Ейлинг бе оставен непокрит и нанесе удар с глава, но в аут.

През втората част Тотнъм продължи да контролира повече топката, но чисти положения пред вратата на Лийдс липсваха.

Малко след час игра "шпорите" пропуснаха възможност за четвърти гол. Дохърти беше изведен отдясно в наказателното поле и опита да прехвърли Мелие, но френският страж блокира. Топката обаче попадна в Хюн-Мин Сон, който стреля, но отново Мелие спаси.

В 67-ата минута дейният Кулушевски получи отдясно в половината на домакините, напредна към наказателното поле, залъга Кох и стреля в близкия ъгъл, но Мелие изби в корнер.

Лийдс имаше невероятен шанс за почетно попадение в 76-ата минута, когато Стюарт Далас беше изведен отляво в половината на Тотнъм, след което преодоля излезлия извън наказателното си поле Лорис. Далас напредна в наказателното поле, но се забави с удара и Бен Дейвис притича и блокира изстрела на северноирландеца.

Домакините имаха нова възможност в 82-ата минута, когато Рафиня проби отдясно и намери непокрития Дан Джеймс в наказателното поле, но уелсецът стреля покрай дясната греда на Лорис.

Три минути след това обаче Тотнъм отбеляза четвърто попадение след страхотна комбинация. Кейн даде прекрасен извеждащ пас по въздуха от своята половина за Сон, който избяга от двама защитници на Лийдс, влезе в наказателното поле и с премерен удар прати топката във вратата на Мелие - 0:4.