Шведският производител на камиони Scania провери здравината на акумулаторите на новия си електрически влекач, като блъсна в тях Volkswagen Golf. Краш тестът е трябвало да потвърди резултатите от компютърна симулация.
За изпитанието е използвана истинска батерия, а не макет, обяснява шефът на отдела за тестове на Scania Микаел Литман. Имитирана е ситуация, която се среща най-често в катастрофите между автомобил и камион в реалността и освен това позволява акумулаторният блок да бъде подложен на възможно най-големи натоварвания.
Също както при автомобилите батериите на електрическата Scania са проектирани така, че енергията от удара да се поглъща от целия корпус и да се деформират само елементи без критична важност за целостта на конструкцията. Шведите се хвалят, че акумулаторът на камиона не е пострадал при удара.
Scania представи първия си електрически влекач през септември. Камионът има електромотор с мощност 310 к.с., захранван от батерия с капацитет 165 или 300 кВт. С по-големия акумулатор пробегът без презареждане достига 250 км.
Коментиран от #16
-5 +36
Коментиран от #3, #9
-7 +25
До коментар #2 от "1234":
Като дойдат в България батериите ще ги горат във Факултето а в Люлин ще им тургаме газ.
-2 +11
Коментиран от #11, #19
-9 +11
Коментиран от #10
-0 +10
Коментиран от #7, #20
-1 +3
До коментар #6 от "незнайко":
Ами защото всичко правят, така! Не правят платформа за ел. камион, ами взимат дизелов и му заменят мотора с електрически, а на мястото на резервоара, батерия! Така, както Е-голф, мотора отпред, а батерията в багажника! 😂😂😂
-1 +7
-5 +3
До коментар #2 от "1234":
А може и да не е чак толкова смешно, защо смяташ така? Я си представи, че тези машини ще де използват в големите градове? От големите вериги в индустриалните зони до зареждането на локалните пазари в града! Тогава такъв пробег е повече от достатъчен, не мислиш ли?
-7 +7
До коментар #5 от "миролюб бенатов":
Аз също имам такава маска и редовно я ползвам, когато боядисвам с пистолет или си пръскам овошките.
Има доста по-вредни производства в които има доста по-сериозни средства за дихателна защита. Например заварчици. Там освен вредни газове, има и вредни лъчи и опасност от изгаряне и то през целия процес, а не носят защитата превантивно за всеки случай, както в завода за рециклиране.
-1 +3
До коментар #4 от "Батериите ще съхраняваме":
Я, се информирай малко преди да се изказваш . Не ги рециклират, защото не всяка батерия може , да се рециклира, а тази, която може е изключително скъпа за рециклиране!!!
Коментиран от #13
-1 +10
-1 +4
До коментар #11 от "1234":
Ти изгледа ли клипа? Това предприятие към момента рециклира над 70% от материалите, включително графита, който е много евтин и не си заслужава рециклирането. Целта им е да повишат още повече процента. Машините за рециклиране и технологията наистина са сложни и скъпи, но предвид количествата които ВЕЧЕ си осигуряват е печеливш бизнес, предвид цените на металите, които рециклират. В бъдеще ще е още по-рентабилно, като направят специализирани цехове за конкретен вид батерии и успяват да им запълнят капацитета.
Когато предприятията като това станат масови и не се налага транспорт на батериите до други държави, ще е още по-рентабилно. Машините и технологията за рециклиране също ще поевтинеят.
-6 +5
-1 +4
-2 +4
До коментар #1 от "Смях":
Умряла е още от София до Витиня!
-1 +5
-1 +4
-2 +0
До коментар #4 от "Батериите ще съхраняваме":
В голяма грешка си,батериите не ги рециклират зб,защото е неринтабилно,закопават ги в третия сват.Супер екологично нали!
-2 +2
До коментар #6 от "незнайко":
Там стой карданен вал,и елементи на спирачната система
-0 +0