17 Юли, 2015 08:01 1 352 0

За кого бие камбаната на шинто?

  • япония-
  • закон-
  • войски-
  • шинто-
  • пацифизъм

Терминът шинто не се среща в първата японска конституция, която е приета през 1889 г., но тя – без съмнение – е пропита именно с духа на шинтоизма

Япония ще може законно да разшири обхвата на своите военни мисии в чужбина. Това стана благодарение на приет в четвъртък от долната камара нов закон, съобщават ДПА.

Промените ще позволят на страната да изпраща военна помощ на съюзниците си

при определени обстоятелства, въпреки конституцията, която се отказва от войната и използването на сила за разрешаване на международни спорове.

Хиляди граждани излязоха на улиците в Токио и други градове в сряда на протест, заявявайки че новото законодателство може да доведе до война. Противниците се опасяват, че новият закон слага край на продължилата 70 години политика на пацифизъм на Токио.

Само 31 на сто от анкетираните подкрепят законопроекта, а 61 на сто са против, съобщи обществената телевизия NHK.

Ако горната камара не разгледа закона до 60 дни, или го върне за преразглеждане, тогава долната камара може да го прегласува с мнозинство от две трети. Правителствена коалиция държи 325 от 475 места, или близо 69 на сто от гласовете.

Противници на законопроекта смятат, че законодателната инициатива противоречи на конституцията на страната и може

да я тласне в конфликти по целия свят.

Експертите смятат, че Япония демонстрира желание да се включи в глобалната игра на фона на ескалацията на териториалните претенции на Китай.

Миналата година премиерът Шиндзо Абе прие нова стратегия за сигурност и сегашната законодателна инициатива е в нейния дух.

След края на Втората световна война новата конституция на страната забранява използването на армията в чужбина в опит да се предотварти разпалването на нов военен конфликт в Тихоокеанския регион.

След края на войната окупационните власти сочат

шинтоизма като един от основните виновници за милитаризирането на Япония,

а първоначално това разбиране е възприето не само от страните-победителки, но и от някои японци.

Терминът „шинто“ не се среща в първата японска конституция, която е приета през 1889 г., но тя – без съмнение – е пропита именно с духа на шинтоизма. Той добива широка популярност през 30-те–40-те години на миналия XX в. След това следват уроците на историята....

Поражението във Втората световна война връща махалото в обратната посока. От жесток милитаризъм Япония преминава към пълен пацифизъм.

Императорската армия е разпусната, от нея остават само някакви корпуси за самоотбрана. Конституцията изрично забранява нападателните войни.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

Новини по държави: