1 Декември, 2015 08:00 1 597 1

Ловът на китове от страна на Япония възпламени отново словесна война

  • япония-
  • китове-
  • лов-
  • китолов-
  • арктика-
  • оон

След двугодишна пауза, японските китоловци подготвят да се завърнат в антарктическите води. Но Международната комисия по китолов се пита дали ловът на Япония наистина е свързан с научни цели или просто прикрива търговски експедиции?

Преди края на годината, японските китоловци планират да отплават към Антарктика и да възобновят улова на китове въпреки протестите на Организацията на обединените нации, Международната комисия по китолов и застъпници за правата на животните.

За близо две години, японската агенция по риболов избягваше убиването на китове в Южния океан, след решение на Международния съд на ООН през март 2014 година. От тогава японците се ограничиха с визуални изследвания на популацията на морските бозайници.

Японската китобойна флотилия обаче ще възобнови работа от първи декември, съобщи правителството в Токио. Агенцията по риболов в Япония представи миналата седмица план, според който уловът на китове се извършва с изследователска цел.

През 1986 г. Международната комисия по китолов постави забрана върху търговския китолов от загриженост, че популациите на китове не са устойчиви.

Но Япония не е единствената страна-членка, която използва вратички, за да продължи да ловува - Норвегия и Исландия също защитават правото си на лов. Това предизвика гнева на много природозащитници и дори хакерската група "Анонимните", която свали пет исландски уебсайтове този уикенд, за да протестират срещу практиката.

Откакто мораториумът влезе в сила, Япония започна да лови китове с изследователска цел, заявявайки, че това ще помогне за събирането на данни за осъществяването на бъдещ търговски лов.

Но след убийството на кит с научна цел, месото на бозайника се продава обратно у дома. Японските китоловци, които са убити около 13 хиляди кита от началото на забраната, са склонни да изготвят специален контрол, въпреки че китово месо остава сравнително рядка храна в Япония. Международната комисия по китолов твърди, че Япония не е доказала нуждата да убива китове в Антарктика, докато Токио твърди, че не се нуждае разрешение за тази дейност.

Предстоящият ловен сезон ще отнеме живота на около 330 кита, според японския бизнес ежедневник The Nikkei.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 кроко

    0 0 Отговор
    Спираме да купуваме апонски стоки и японците сами ще клекнат, не е нужно разни официални санкции и ембарго. Ай с...р от тарикати!
Новини по държави: