Представители на Афганистан, Пакистан, Китай и Съединените щати започнаха ключови преговори за приемането на „пътна карта” за мир между афганистанското правителство и талибаните, съобщава Би Би Си.
Афганистанското правителство е заключено в кървав конфликт с талибаните вече повече от десетилетие.
Делегатите се надяват, че преговорите, чиито домакин е Пакистан, ще спомогнат за проправянето на пътя за преговори с афганистанските талибани.
Някои анализатори се надяват, че допълнителното присъствие на Китай и САЩ може да помогне за преодоляване на недоверието между Кабул и Исламабад.
Екстремистите, които са разделени от вътрешни борби, не се появиха на днешните разговори в Исламабад.
Високопоставен представител от външното министерство на Пакистан заяви в началото на преговорите, че основната цел днес е талибаните да бъдат върнати на масата за преговори и да бъдат убедени да спрат насилието.
Последните мирни преговори между афганистанското правителство и талибаните миналата година се провалиха , след като беше разпространена новината, че талибанският лидер молла Омар е починал през 2013 година.
Заместникът му молла Мансур бе обявен за лидер през юли, но няколко висши талибански командири отказаха да го признаят и се обединиха около друг избраник - молла Мохамед Расул Ахунд.
Талибаните извършиха няколко големи атаки през последните месеци. През декември екстремистката групировка започна атака срещу стратегическия район Сангин. По-късно превзеха и взривиха главното управление на полицията и резиденцията на губернатора. През септември талибаните превзеха за кратко северния афганистански град Кундуз, което бе една от най-големите им победи от 2001 г. насам.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА