17 Май, 2016 08:08 17 024 8

17 май 1913 г. Подписан е Лондонският мирен договор

  • балканска война-
  • лондонски мирен договор-
  • българия-
  • армия

Неуспехът на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. показва, че освобождението на Македония ще може да стане само по пътя на войната

17 май 1913 г. Подписан е Лондонският мирен договор - 1

В Лондон е подписан Мирният договор между Балканските съюзници и Османската империя. Султанът отстъпва всички територии на запад от линията Мидия – Енос и Егейските острови. Договорът слага край на войната, но не премахва военната обстановка на Балканите. Причината е възникналото напрежение между основните играчи в победилата коалиция. Ако преди година България успява чрез дипломация да създаде действащ и успешен блок срещу Османската империя, то в месеците около подготовката на мирния договор в Лондон София изпада в международна изолация.

Договорът от Лондон гарантира създаването на албанска държава, която включва и Шкодра. Всички останали въпроси и претенции остават неуредени (подялбата на Македония, статутът на островите в Егейско море, военните репарации).

Балканската война (1912–1913 г.) е венец на десетилетните усилия на българската държава да отхвърли веригите на Берлинския договор от 1878 г. Значителни територии, населени с българи, остават извън пределите на родината и обединението им с Княжество България (от 1908 г. Царство България) и Македония се превръща в основна задача от дневния ред както на политическите партии, така и на цялото общество. Неуспехът на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. показва, че освобождението на Македония ще може да стане само по пътя на войната. За успешното реализиране на тази национална програма, в периода от 1909 до 1912 г. са проведени серия от преговори за създаване на Балкански съюз. В него, наред с България, последователно се включват Сърбия, Гърция и Черна гора. Немалка роля за реализирането на съюза изиграва руската дипломация, която вижда в него противотежест на немското и австро-унгарското влияние на Балканите.

Географските особености и военно-стратегическите решения на воюващите страни водят до обособяване на няколко театъра на бойните действия в периметъра между Цариград, акваторията на Варна, Шкодра и Арта (на Йонийско море). Опитите на османското командване да спечели стратегическата инициатива в първите дни на войната не сполучват, поради което теренът и интензивността на сраженията се диктуват от съюзниците. Българската армия нанася главния удар в Източна Тракия. По-малки съединения действат в Родопите и Западна Тракия. Български и гръцки войски настъпват срещу Солун, съответно от север (по течението на Струма) и от юг, през долината на Бистрица. Българското командване подценява значението на Солун като стратегически град при чертането следвоените граници между съюзниците и позволява на гръцки отряд първи да влезе в града.

След подписването на Лондонския мирен договор отношенията в победилата коалиция се изострят. Според някои историци заслепен от военните успехи цар Фердинанд заповядва на 16 юни 1913 г. армията ни да нападне доскорошните съюзници Гърция и Сърбия. Той е нетърпелив да изчака арбитража на руския цар. Последствията са плачевни за България. На 27 юни 1913 г. Румъния обявява война на България и без почти никаква съпротива стига до Враца. При Белоградчик се среща със сръбската армия. Видин пада в обкръжение. Причината е, че основните български сили са хвърлени срещу гърците и сърбите.

Султанът наблюдава събитията и на 30 юни 1913 г. заповядва на войската си да окупира Одринска Тракия.

Нетърпението на цар Фердинанд и липсата на визионерство сред политиците ни довеждат до първата национална катастрофа.

Как се развиват събитията от Втората Балканска (Междусъюзническа) война четете на страниците на Факти.бг.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Балканец

    20 0 Отговор
    Сърбите и гърците винаги са ни завиждали, затова ни мразят. Тогава сме били най-големия народ на Балканите, трябвало е Румъния, Сърбия, Гърция, Черна гора и Турция да се обединят, за да ни победят - така са и направили във Втората Балканска война. А сега някои малоумници наричат сърбите "братя", други ходят да слугуват на гърците за мизерни пари, за Турция няма нужда да се коментира...

    Коментиран от #2, #6

  • 2 Johny

    9 0 Отговор

    До коментар #1 от "Балканец":

    Тогава сме имали най-голямата армия на на глава от населението в СВЕТА, това ни е правило сила - 800 000 армия на 4 000 000 население!

    Коментиран от #3

  • 3 Bulgar

    10 3 Отговор

    До коментар #2 от "Johny":

    Точно така, а сега НАТО и ЕС до къде ни докараха? 20 000 армия от 6 000 000 население. Тогава българи от цял свят са се връщали в България, за да се запишат войници и да рискуват живота си в името на България, а сега - в мирно време бягат по чужбина да мият чинии и да берат ягоди. Докога?

    Коментиран от #8

  • 4 стоян георгиев

    10 0 Отговор
    тва е картата на окупираната и дефакто призната от съюзниците ни територия,но фердинант не се съгласява с постигнатото и решава да отреже от тортата още едно парче,като и да разруши бакланския съюз,в разрушението успява,но българия се плъзва към бездната и след 1913 година останахме в зоната на губещите до влизането ни в ес ,сега много трудно излизаме от манталитена на загубилия ,а и много болезнено!

    Коментиран от #5

  • 5 Монго

    0 1 Отговор

    До коментар #4 от "стоян георгиев":

    "Милото ми ТО", сигурно имаш температура. За първи път нещо смислено! Деске, ще те скъсам от...плюсове
  • 6 траки/ПеЛасги =сКЛАвени =БъЛГари/БъРГари

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Балканец":

    Генетически континентални елини, румънци, сърби,, АЛБанци и украинци (действителните руси в земите на Стара ВеЛиКа БъЛГария) са бивши ИЗТЪРВАНИ трако/ПеЛасго =сКЛАвено =БъЛГари/БъРГари. Най многобройната мъжка хромозома на дезоксирибонуклеиновата киселина за континентална Елада 29%, АЛБания 27 %и БъЛГария 24 % е 7000 годишната обособена в тракийска ПеЛасгия E-v13. 6 век Йоан Малала писал мирмидонците (траки ПеЛасги от Тесалия) във войската на Акил (поКЪЛна, поКОЛение, ЧЕЛяд, ChILd) в Троянската война във северозападна Мала Азия 1300г преди Йешуа били БъЛГари. 12 век Йоан Цеца туря и (х)уните към БъЛГарите, изкареайки ги мирмидонци. В елинското житие на Климент Охридски от Москополе (западно от Корча/Горица) АЛБания писали това светило на БъЛГария бил родом от мизите които народът знаел и със името БъЛГари които некога Александър натирил от Пруса (Бруса, Бурса;брус във БъЛГария значи камън за острене) към Северния океан които когато минало много време се върнали със страшна сила и когато минали Дунава завоювали все до Тесалия дори. Римските рейдове започнали от Епир, който бил опустошен и това няма как да не е било причина за много бегълци от южния дял на полуострова на север от Дунав в земите на Украйна (действителната Русия, а преди това Стара ВеЛиКа БъЛГария). 0043г Помпоний Мела писал всите във Скития = BeLCae, некои изговаряли BeRGae. В житието на римския папа Адриян Втори от 9 век пише за БъЛГари, които по РОДОВО ПРАВО НА СЕБЕ СИ ТАТКОВИНАТА СИ ПОДЧИН
  • 7 траки/ПеЛасги =сКЛАвени =БъЛГари/БъРГари

    0 0 Отговор
    Тоест пра БъЛГарите най вероятно за траки ПеЛасги от Тесалия и Епир, вкл. БРиГи (фриги) / BuRGiones, както и мизи от Бруса/ Бурса, носители на хаплогрупа E-v13. А сКЛАвените са най вероятно северните траки гети, известни и с името Gotan/ Guran/ днес в Украйна гуцули? 6 век Теофилакт Симоката писал гети било старото име на сКЛАвените. Тяхната основна мъжка хромозома на ДНК най вероятно е била 14 000 годишната най стара най многобройна днес в Европа най съсредоточена в югоизточна Европа I2(a1), която е втората по численост с около 20% в БъЛГария подир. Е-v13 и в Украйна подир R1a. I2a1 e най многобройната в бивша Югославия, западна и северна БъЛГария, Трансилвания и при гуцулите в украинските Карпати.
  • 8 траки/ПеЛасги =сКЛАвени =БъЛГари/БъРГари

    0 0 Отговор

    До коментар #3 от "Bulgar":

    Докато трако/ПеЛасго =сКЛАвено =БъЛГарски/БъРГарски майки и бащи не спират от памтивека да възпитават байганюуци и тиквеници. Щом си мислиш, че ЕС и НАТО са виновни, марш да поживееш у глубинката на Московия. У Румъния гръмнаха без да се церемонят дрътите комунисти на връх Рождество Йешуово 89г и са на светлинни години от нашите аптали, и никой там, ни в Полша, ни Чехия, ни Литва, ни Латвия, ни Естония, всите в пъти по добре, не реват от ЕС и НАТО. Полша е усвоила най много пари от ЕС най успешно с най малко откраднато!
Новини по държави: