На 30 септември 1520 г. Сюлейман I става султан. Той наследява наследява Селим I на трона. Султан Сюлейман I остава в историята като Сюлейман Великолепни или Сюлейман Законодателя.
Сюлейман I е 10-ят и най-дълго управлявалият султан на Османската империя - от 1520 до 1566 г. Наследява баща си Селим I на трона, а той самият е наследен от сина си Селим II.
По време на неговото управление империята му се простира от Централна Европа до Китай и от Стълбовете на Херкулес до Индийския океан.
Императивното право на империята е шариата (свещеният закон), който като божествен закон на исляма е извън правомощията на султана за промяна. Това не пречи на Сюлейман Великолепни да създаде първия законов кодекс на Османската империя, с който се прави опит да се уеднакви работата на съда и администрацията.
Той е известен като „Османови закони“ и просъществува през следващите над 3 века. Неговата данъчна реформа предопределя развитието на империята за векове напред. Султанът е смятан за баща и на наказателното право в империята, което къса с някои норми на шериата.
Султанът освен с военните си успехи провежда и образователна реформа, която подкрепя отварянето на училища към джамиите и по този начин се гарантира жизнеността на империята през следващите векове.
Докато за останалия свят той изглежда опасен, вътре в империята той има слава на справедлив владетел, който се бори с корупцията.
Чрез личното си покровителство Сюлейман застава начело на Златния век на Османската империя, което представлява върха на културните постижения на османските турци в областта на архитектурата, литературата, изкуството, теологията и философията.
При неговото управление Османската империя достига най-големия си разцвет като територия и икономическа мощ. Проведените от султана реформи гарантират запазването на империята през следващите столетия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Хохи
Напишете нещо нормално
Кажи ми че се развивате нормално
08:06 30.09.2016
2 бббббб
08:34 30.09.2016
3 кроко
И от известно време забелязвам една тенденция да пишете по американски стил заглавия и статии: вижте това, вижте онова, какво знаем за някой боклук и т.н. Отървете се от тия приоми щото така не се става журналист - с този начин на работа - да копирате от евтините сайтове стила, един ден всеки полу-грамотен индианец ще е в състояние да ви замести, щото от него ще се изисква само да копи-пейства информацията.
08:45 30.09.2016
4 Хасан
Коментиран от #6
08:48 30.09.2016
5 Кралицата
09:25 30.09.2016
6 Д'Мин
До коментар #4 от "Хасан":
Да ми обясниш, какво положително е донесла Османската империя? Например архитектурата- да имате по-голям джамия от Св. София? Ми не щото не сте можели. И останалите ви джамии са копи пейст на горната, ама в умален вид (нещо, като фирма Мачбокс). Системата ви на управление е била копи пейст на византийската, и забележи турци не се допускали в управлението, всичко е било от завладените земи. Азбука ли имате? Идвайки от Азия шамана ви е изгубил камъка с Орхонската писменост и сте взели арабската. Къщите ви, с които се хвалите, че сте ги пренесли на балканите са копи пейст от Персия. Религията ви е арабска. Я ми кажи как е на турски братовчед-козин нали, нея сте я пейстнали от френския. Дума за братовчед своя си нямате. Нищо си нямате, затова искате да взимате от другите! Я кажи кой ви е най големия архитект по онова време и какъв е по произход? Еми не е турчин. Ей това ви е историята!10:02 30.09.2016
7 дАА
10:02 30.09.2016
8 Киро
Това е някакво провокаторче, даже не е и турче.
Коментиран от #9
10:25 30.09.2016
9 рашков
До коментар #8 от "Киро":
Публикувано във факти.бг: Крайно време е вече да се пише научна фантастика.. Така както не е било,с факти,с анализи и така нататък. A не история без измислици,разкази и преразказиКоментиран от #11
10:57 30.09.2016
10 Д'Мин
Коментиран от #12
14:57 30.09.2016
11 Башибозук
До коментар #9 от "рашков":
Коджа Мимар Синан ага (на османски турски: قوجه معمار سنان آغا) е османски архитект и инженер, смятан за най-значимия строител в историята на османската архитектура. Работи по времето на султаните Сюлейман I, Селим II и Мурад III. Стилът му е силно повлиян от архитектурата на константинополската катедрала „Света София“.Получил обучение като военен инженер, Синан израства в йерархията на Еничарския корпус до званието ага.[1] Той придобива инженерните си умения по време на военните походи, превръщайки се в специалист по изграждането на всевъзможни укрепления, както и на използвана от армията инфраструктура – пътища, мостове, акведукти.[2] На около петдесетгодишна възраст той е назначен за главен султански архитект и започва да използва придобитите в армията познания за изграждането на различни религиозни и други обществени сгради,[2] като остава на тази длъжност почти половин век.
Сред проектираните и построени от Синан повече от 300 сгради се отличават джамиите „Сюлеймание“ в Константинопол, най-известната му работа, и „Селимие“ в Одрин, смятана за негов шедьовър. По-известни негови сгради в днешна България са джамиите „Баня баши“ и „Коджа дервиш Мехмед паша“ (днес църква „Свети Седмочисленици“) в София.
Коментиран от #14
15:20 30.09.2016
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 xxx
15:40 30.09.2016
14 Д'Мин
До коментар #11 от "Башибозук":
Башибозук, самия факт, че произлиза от еничарския корпус е доказателство, че не е турчин по произход. Нашите историци се напъват да го изкарат българин. Със сигурност са в грешка."Около етническият му произход съществуват известни разногласия. В Енциклопедия Британика е записано, че родителите му са или арменци, или от гръцки произход и при раждането му е кръстен Ховсеп (Юсуф). В полза на тази хипотеза е и фактът, че през 1512 година Мимар е отведен в Истанбул и предаден на служба в еничерския корпус по силата на “кръвния данък”. Известно е, че този данък не е събиран от мюсюлмански семейства, затова се смята, че произхожда от християнско семейство. В редиците на елитната султанска войска – еничерския корпус, Мимар приема исляма. "
И пак не е ваш човек. Има едни "месалар" приказки по ваше му. За двореца поръчан му от султана с 1000 (бин пенджерлер) прозорци. Е той го направил с 999 прозореца (докуз юс доксан докуз по вашему). За неизпълнение на султанската заповед следвало намаляване (скъсяване с една глава) на ръста. А сега да ти дам задачка, как се е отървал от тази процедура вашия велик архитект! Защото аз знам историята ви, но вие не си я знаете!
15:56 30.09.2016
15 антимюсли
16:29 30.09.2016
16 Ник
Вероятно автора е забравил историческата омраза към Турция
Историческите справки са чудесна тематика, но я забравете когато става въпрос за южната ни съседка.
19:36 30.09.2016
17 Този коментар е премахнат от модератор.