Делегацията, водена от кмета на Тайпе - Ко Уен-йе, получи топло посрещане в Полша.
Гостите се насладиха на посещението си във варшавското кметство, където бяха посрещнати от госпожа Ханна Гронкевич-Валц - кмет на полската столица.
Тайванската делегация, включваща директора по икономическо развитие на Тайпе – Лин Чун-чи, както и директора по градоустройство и планиране – Лин Ю-мин, участваха в дискусия при закрити врата с госпожа Валц и екипа й, която продължи повече от половин час и бяха обменени мнения и идеи за развитието на двете столици.
Ко е първият кмет на Тайпе, посетил Варшава след побратимяването на двата града през 1995 година.
Госпожа Гронкевич-Валц е важна и добре разпознаваема фигура от политическия живот на Полша. В момента управлява Варшава през своя трети пореден кметски мандат, като преди това – до 2006 година е последователно президент на Полската национална банка, на Централната банка на Източна Европа и вицепрезидент на Европейската банка за възстановяване и развитие.
На пресконференцията след срещата господин Ко подчерта, че бързите темпове на икономически растеж на Полша създават предпоставка за превръщането й в своеобразен „трамплин” за тайванските инвеститори в посока към европейския пазар.
По време на престоя на Тайванската делегация във Варшава бе обърнато специално внимание на прилагането на цялостната система за сигурност и спазването на обществения ред в града, базирана на широкото използване на камери за наблюдение.
След Варшава кметът на Тайпе и придружаващите го лица посетиха Гданск, един от най-важните пристанищни градове на Балтийско море, където се срещнаха с бившия полски президент и една от най-знаковите политически фигури в Източна Европа – Лех Валенса.
Полша е третата европейска страна, която посещава тайванската делегация след Холандия и Белгия, като предстои и посещение в Турция.
Обиколката е организирана, за да даде възможност да се почерпи опит и да се научи повече за обновлението на грдовете според последните тенденции и предизвикателства на времето: настъплението на „умните” градове, споделения транспорт, циркулярната икономика – включваща рециклирането на отпадъците, възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и устойчивото развитие.
Част от обиколката бе и посещението на Европейския парламент в Брюксел, където Ко Уен-йе направи изявление, в което подчерта, че едно от най-важните достойнства на тайванската столица е, че успява да инкорпорира различните култури и идеи в едно хомогенно цяло, включващо прогресивните западни идеали в китайското общество.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА