Тази година на 6 юли казахстанци отбелязват 20-та годишнина на столицата Астана. През 1997 г. президентът на суверенен Казахстан Нурсултан Назарбаев предложи столицата да бъде преместена от Алматъ в Акмола. Решението бе продиктувано от важното геополитическо местоположение на града – в центъра на Казахстан и на Евро-азиатския континент – и от наличието на необходимата транспортна и комуникационна инфраструктура. Важна роля за избора на новата столица изиграха и обширните незаети площи, на които да се разгърне градът.
Решението за преместването на столицата от Алматъ в Акмола беше взето от Върховния Съвет на Република Казахстан на 6. 7. 1994 г. Официалното преместване на столицата се състоя на 10. 12. 1997 г. С указ на президента от 6. 5. 1998 г. Акмола беше прекръстена на Астана, което на казахски означава “столица”.
В момента Астана се простира върху повече от 700 кв. км., а населението й повече от един милион души. Удобното местоположение на Астана в центъра на Евро-азиатския континент я превръща в икономически изгодно транспортно, комуникационно и логистично средоточие, в своеобразен транзитен мост между Европа и Азия.
Преместването на столицата се превърна в мощен импулс за икономическото развитие на Астана. Високите темпове на икономически растеж на града привличат голям брой инвеститори. Обемът на привлечените инвестиции, откак той получи статут на столица, е нараснал на практика 30 пъти, а брутният регионален продукт – 90 пъти. Промишленото производство, транспортът, комуникациите, търговията и строителството са в основата на градската икономика.
Градът се превърна в един от най-големите бизнес центрове в Казахстан.
Столицата е водеща по обем на строителството в страната. В изграждането на Астана взеха участие стотици строителни компании. Турски, италиански, френски и швейцарски фирми градиха новата столица заедно с казахстанските. В основата на архитектурната й концепция залегна идеята на Нурсултан Назарбаев за създаване на столица в специфичен европейско-азиатски стил, хармонично съчетаваща културните традиции на Запада и Изтока. Известният японски архитект Кисе Курокава, чието дело са музеят на Ван Гог в Амстердам, международното летище в Куала Лумпур и националният етнологически музей в Осака, разработи генералния й план.
Архитектурните ансамбли, изграждани съгласно генералния план на Курокава, съчетават съвременен дизайн и азиатски колорит, което придава неповторим облик на града, а по красота и високи сгради той съперничи на Токио, Ню Йорк и Дубай. Астана се превърна в платформа за идеите и на друг знаменит архитект – британеца Норман Фостър, всепризнат класик на архитектурата в стил хай-тек. Той е архитектът на Милениъм Бридж в Лондон и на най-голямото летище в света – това в Пекин; на реконструкцията на Райхстага в Берлин и централата на “Комерцбанк” във Франкфурт на Майн – най-високия небостъргач в Европа; на обновения стадион “Уембли” в Лондон и на знаменитата “Хърст тауър” в Ню Йорк. Фостър е автор и на проекта за една от най-оригиналните сгради в Лондон – небостъргача “Суис Ре”, известен като “Краставицата”.
В Астана той построи единствения по рода си дом на световните религии – Двореца на мира. Екипът му издигна и новия увеселителен комплекс на казахстанската столица – “Ханската шатра”.
Днес Астана е не само образец на изискана архитектура, но и на екологично чист мегаполис, град градина. Столичният “зелен пояс” се разширява и градът се превръща в зелен оазис насред огромната степ.
Мисията на Астана е да стане културен и интелектуален център на евразийското пространство и да играе ролята на основен източник на устойчивото развитие на Казахстан.
Астана е голям политически, административен, делови и културен център на страната. Тук е седалището на всички централни органи на властта, дипломатическите мисии, централните офиси на казахстанските и чуждите предприятия, водещите университети, свръхсъвременните медицински клиники и основните културни институции. Тук възникна подразделение на Националната академия на науките, вузове, Националната библиотека, Националният музей, съвременни художествени галерии, Центърът за социално-икономически технологии, бизнес центрове, детски паркове, водни атракциони.
Астана вече е център на Евразийското пространство, където се провеждат различни форуми, конгреси и други мероприятия от международно значение. През последните няколко години столицата на Казахстан неведнъж беше в центъра на вниманието на световната общност. Тук редовно се провежда Конгресът на лидерите на световните и традиционните религии, Икономическият форум в Астана и други събития от световно значение. Тук се състоя историческата среща на върха на ОССЕ, юбилейните срещи на върха на ШОС и ОИС. През 2017 година в Астана се проведе Световно изложение „ЕКСПО” с тема „Енергията на бъдещето”. В специално построеното за изложението градче „ЕКСПО” в момента работи Международен финансов център „Астана”. Столицата поддържа приятелски отношения и е побратимена с над 20 градове по света. През юли 1999 г. Астана беше призната за световен град от ЮНЕСКО. От 2000 г. тя е член на Международната асамблея на столиците и големите градове.
По случай юбилея в сградата на Столична община посолството на Казахстан в България открива фотоизложба, посветена на Астана. Като поздрав към приятелския казахстански народ известният български композитор Росалин Наков и поет Ангел Симеонов специално записаха песен „Астана”, която изпълни Орлин Горанов. А Столичният общински съвет именува улицата до музея „Земята и хората” с името на столицата на Казахстан - Астана.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Кълвач
06:38 04.07.2018
2 Гост
Коментиран от #3
06:39 04.07.2018
3 толерантен
До коментар #2 от "Гост":
Грешката е вярна, в случая.07:46 04.07.2018
4 Западните Балкани
07:50 04.07.2018
5 Японеца
09:17 04.07.2018
6 един от всички
Коментиран от #10, #12, #13, #14
11:22 04.07.2018
7 ГГГГГ
11:52 04.07.2018
8 Готин ама не съвсем
Да се смени столицата и да се даде възможност на някоя друга област и друг град да управляват страната, защото за 130 години софиянци се доказаха, като некадърни, корумпирани, егоистични говеда, не можещи и не знаещи и освен да съсипват България, друго не могат да направят!
Коментиран от #9
11:57 04.07.2018
9 alex
До коментар #8 от "Готин ама не съвсем":
Заради некадърността на варненци изместих бизнесът си в Констанца.Коментиран от #11
12:05 04.07.2018
10 САП
До коментар #6 от "един от всички":
Хайде ся да сравняваме България с 9 страна в света по територия, не ми звучи реално, колкото и да ми се иска. И ресурси и всичко имат много повече от нас.12:10 04.07.2018
11 Готин ама не съвсем
До коментар #9 от "alex":
Във всеки град си има некадърници!Особено тези от ГРОБ, са гениални некадърници! Няма значение в кой град са!
12:42 04.07.2018
12 Западните Балкани
До коментар #6 от "един от всички":
Не е проблемът Запад-Русия, а държавници към партийци-мафиози. Докато властта в България е на партийците-мафиози, в какъвто и да е съюз да влезем, все ще сме си бедни. ГЕРБ=БСП=ДПС=Патриоти, малки разлики за парлама, но по съществените проблеми на едно и също мнение12:50 04.07.2018
13 Вили
До коментар #6 от "един от всички":
Русия няма такъв ресурс на икономиката, че Казахстан с търговия с нея да забогатее.15:18 04.07.2018
14 Ммм
До коментар #6 от "един от всички":
Няма да познаеш само в големите градове, в малките е мизерия. Миналото лято бях в Астана за 2 месеца , ами няма кой знае какво да се прави, ходихме и до Алмати, е там е друго има дух има забележителности, планината е наблизо, но е занемарен града,личи че всичко се налива в Астана. Обаче зимата е страшен студ падат до - 40, не бих искала да живея там. Ако цяло цените на имотите са високи, но заплатите не особено.07:13 05.07.2018