Безредиците в главния град на Северна Ирландия - Белфаст, достигнаха невиждани от години интензивност и мащаб. Полицията съобщава за яростна престрелка със запалителни бомби между лоялисти и националисти. През миналата нощ има 8 ранени полицаи.
Днес след извънредно заседание на северноирландския парламент депутатите изразиха дълбока загриженост от последните прояви на насилие и призоваха за възстановяване на спокойствието. Премиерът Борис Джонсън също осъди безредиците.
Заместник-шефът на северноирландската полиция Джонатан Робъртс заяви, че е вероятно в събитията да са замесени полувоенизирани групировки.
Той каза, че стотици от двете страни на бариерата, разделяща лоялистката „Шанкил Роуд“ от националистическата „Спрингфийлд Роуд“ в Западен Белфаст са се замеряли взаимно със запалителни бомби.
„Имаме голям късмет, че никой не е ранен сериозно и няма убити“, посочи Робъртс.
Полицаи пристигнаха от всички части на Северна Ирландия да помагат на местните сили на реда. Повече от 50 полицаи бяха ранени, откакто започна насилието в края на миналия месец.
Има обаче само 10 арестувани от враждуващи банди, в някои от които членуват дори 13-годишни.
Както отбелязват местните политически наблюдатели, колкото по-дълго продължава насилието, толкова по-трудно ще бъде спряно.
Министърът за Северна Ирландия Брандън Люис пристигна в Белфаст за среща с политическите лидери.
Протестите започнаха, когато разгневени лоялисти излязоха по улиците недоволни от факта, че прокуратурата няма да потърси отговорност за събирането на много хора на погребението на републиканеца Боби Стори миналия юни в условията на локдаун, както и да изразят протеста си срещу Протокола за Северна Ирландия, който според тях откъсва провинцията от Обединеното кралство след Брекзит.
-9 +26
-2 +25
Коментиран от #8
-3 +13
-3 +35
-3 +39
Още Захари ви е описал нали тикви?
-5 +20
До коментар #4 от "прозд":
И двете!
-0 +8
Коментиран от #10
-1 +11
До коментар #9 от "Гост":
"Записки по българските въстания", Ганьо.
Само в кръчмата и на думи ви бива вас. Там сте ревоюционери и борци за свобода Номер 1!
-3 +19
-4 +12
-3 +4
Коментиран от #14
-8 +26
До коментар #13 от "Кресна":
Те поне държава имат...както и много други... А ти какво крякаш от твоето заторено блато Ганьо?
-5 +13
-4 +21
-3 +21
Коментиран от #18
-6 +3
До коментар #17 от "😁😁😁😁":
ИРА ако се "разплаче" Ганьо ... англетата ще започнат да си проверяват пак под колите преди да ги запалят сутрин, Ганьо!
Те да не са като теб и останалите Ършевици с кафявите гащи?
Коментиран от #25
-4 +7
-2 +3
Коментиран от #21
-2 +4
До коментар #20 от "ваня":
Няма смислен дискурс, тук едни прости орки си избиват комплексите за малоценност. Джордж Оруел ви е обрисувал най-точно в романа си "Животинска ферма". Скудоумие балканско...
-1 +4
Коментиран от #24
-0 +5
-0 +6
До коментар #22 от "РЗС":
Напълно вярно, живял съм в Северна Ирландия, ес им даваше сигурност и стабилност, даже бяха спрели да мислят за обединение. Хората просто си живееха спокойно, те и гласуваха за оставане в ес. Но с брексит, старата омраза към англичаните отново избухна както и страха от разделение, Ирландия в ес , Северна Ирландия не. И за всичко това са виновни английските политици.
-0 +5
До коментар #18 от "хахахахаха":
ИРА беше една смешна организация, с която плашеха хората, за да имат повод да вкарат войски в Северна Ирландия. Там пък трепането беше мащабно и без никакви закони. Отгоре на всичко, целият проблем изкуствено е създаден от англичаните няколко столетия назад, когато преместват шотландци в Северна Ирландия и ирландци в Шотландия. Т.е. днешните лоялисти са били възприети като чужди няколко века назад. Към този буламач добавяме и религията - част от днешните северноирландци са католици, част - протестанти, за разлика от доминиращото море от католическа Ирландия. Точно протестантите са и лоялисти, а католиците биха искали в Ирландия, но не могат да откъснат провинцията. И се трепят като кучета помежду си, вместо да се обединят около ирландския си произход.
-1 +5
Няма нищо случайно що е измама е измислена от Англичани.
-0 +0