19 Август, 2021 19:46 4 112 24

Талибаните не са толкова единни, колкото си мислехме

  • талибани-
  • единни-
  • разцепление-
  • война в афганистан

Въпросът е кога ще настъпи разцеплението и дали няма да повлече цялата страна

Талибаните не са толкова единни, колкото си мислехме - 1
Снимка: БГНЕС

Бързото превземане на Афганистан от талибаните изненада световните служби за сигурност. С това 20-годишната война срещу съюзниците, подкрепяни от САЩ и НАТО, приключи.

На около 80-те хил. талибански бойци им бяха необходими няколко дни, за да се справят с почти 300 700 войници, обслужващи афганистанското правителство, пише онлайн изданието EUObserver.com, предаде Investor.

Така страната попадна в ръцете на твърда ислямистка група, която може да дестабилизира по-широкия регион.

По-голямата част от вината за ситуацията се приписва на САЩ, защото не са успели да осигурят демокрация и работещ законодателен орган в страната. Поразителната победа на терористичната група обаче не се ограничава само до бунтовниците.

Разнообразният характер на движението и неговата идеология е това, което помага за ефективността на групата. Освен че се противопоставят на афганистанската племенна система, през годините талибаните се възползваха от етническото напрежение и отхвърлянето на чуждите сили.

Колко дълго обаче ще успеят те да поддържат властта и да предотвратят вътрешните междуособици?

Вътрешните борби на талибаните

Въпреки че политическата проницателност на терористичната група се разви през годините, историята на вътрешни раздори в различни фракции може да направи новото правителство неустойчиво в дългосрочен план.

Талибаните имат за цел да възстановят ислямското емирство, но политическото му бъдеще изглежда мрачно.

Преди това всички борби се случваха заради пари или злоба между фракции на талибаните и Хезб-е Ислами, политическа организация, което се бореше срещу съветското нашествие през 80-те години на ХХ век.

След смъртта на видния лидер на талибаните молла Омар в редиците настъпи масово объркване. През 2015 г. назначението на молла Мансур беше пренебрегнато от много висши лидери на талибаните, които го обвиняват, че е подвел групата относно политическите му амбиции и е пазил смъртта на молла Омар в тайна в продължение на почти две години.

Присъединяването на молла Мансур към мирните преговори, подкрепяни от Междуведомственото разузнаване на Пакистан, предизвика сериозен отпор сред много висши членове на групата, което доведе до още по-голям хаос в терористичната организация, пише още Investor.

Неговото управление не продължи дълго - удар на американски безпилотен самолет уби Мансур през 2016 г.

Необичайно лидерство

След внимателен анализ върховният съвет на талибаните назначи Хайбатула Ахундзада, религиозен учен и бивш съдия в шериатския съд, служещ при талибанския режим от 1996-2001 г. С ограничени политически умения и боен опит, Ахундзада се превърна в доста необичаен избор за ръководството.

Той е строг религиозен водач, известен с това, че спазва строгия шериатски закон и издава фетви, застъпващи се за самоубийствени атентати както в Афганистан, така и в Пакистан.

Ахундзада, заедно със своите заместници, беше натоварен да осигури пренареждането. За да засили политическия обхват на групата, Ахундзада привлече Шер Мохамад Аббас Станикзай. Бивш заместник -министър в правителството на талибаните, Станикзай беше прехвърлен в Доха през 2015 г., за да оглави политическия офис на групата.

Тъй като Абдул Гани Барадар вероятно ще стане новият президент на разкъсаната от войната страна, регионалната стабилност ще бъде силно компрометирана.

Подкрепата на Пакистан

Мълчаливата подкрепа на Пакистан за талибаните е очевидна от 70-те години на миналия век. В продължение на десетилетия страната се превърна в сигурно убежище за талибанските лидери и семейства, търсещи убежище.

Групата не само получава нарастваща ресурсна база от Пакистан, но и свобода за работа на мрежата. Това поставя под въпрос автономията на талибаните, като също може да дестабилизира региона.

Някои анализатори казват, че скоро организацията ще се окаже в затруднение, неспособна да контролира бунтовници, дискредитиращи нейното управление. Нещо повече, групата ще се срине, ако нейният хардлайн облик бъде подкопан и съперничещите фракции започнат да играят с други екстремистки групи.

Въпросът е колко сериозно ще е разцеплението и дали няма да отнесе цялата страна със себе си.

Визията на талибаните да се превърнат в последователна политическа организация е фарс, който ще бъде посрещнат със санкции и евентуална забрана за използване дори на дипломатически канали.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хахаха..

    20 1 Отговор
    По-единни са от ЕС и Щатите,щом иде реч за Единство..

    Коментиран от #5

  • 2 Салама

    17 1 Отговор
    Големи разбирачи, но изненадани! Не очаквахме, но иначе много знаем! И бам заплата 10 000 долара!
  • 3 КОТарАК

    17 4 Отговор
    Афганите винаги са били единни. великият Александър ги е завоювал с невероятни усилия. и той е бил първият и последен успял в това начинание. другите са само временни окупатори , понасящи огромни жертви. докато Александър се е оженил за жена от тяхна кръв и ги е задържал с тая постъпка за стотина години след смъртта си в рамките на империята. не пишете неща за които не разбирате или не знаете историята

    Коментиран от #19

  • 4 Даммммм

    7 0 Отговор
    Че не са единни се знае от години-само,че от това САЩ не можаха да се възползват....Което си е тотален деб...зъм.
  • 5 Голямо

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Хахаха..":

    сравнение направи!
  • 6 окупация

    13 0 Отговор
    Единни срещу САЩ със сигурност.
  • 7 ЕВРО НЮЗ

    12 0 Отговор
    Изобщо не са единни само къде за 20 години ви направиха луди и смешни

    Коментиран от #18

  • 8 Миро

    20 1 Отговор
    За съжаление имаме изкривена представа за това там. Това там не е държава. Има племена , водачи на тези племена. Те не желаят друг живот. Искат си техния и това е. Добър лош това е избора им. Нека си живеят както намерят за добре и да не им пречим и те да не ни пречат и това е. По река Амазонка в джунглите има индианци които не са срещали сегашния свят. Там когато някой иска да си вземе жена се събира цялото село и му строят къща . Заедно са и са задружни. И как на такъв дивак може да се обясни че в цивилизования свят има хора които гладуват, спят на улицата и умират като кучета?

    Коментиран от #12

  • 9 Наблюдател

    5 1 Отговор
    Туй с единството е до време, после ше се изпокарат, щото тая държава трябва и да се управлява!
  • 10 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    8 4 Отговор
    Талибаните са психопати и убиици.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Тоалетна хартия

    17 0 Отговор

    До коментар #8 от "Миро":

    Точно така е. Те не ни искат и ние не ги искаме. Но англосаксонците искат да ги обират до шушка..Проблемът не е в тях, а в западните разбойници....
  • 13 Росен ПлевнАналиев

    4 0 Отговор
    Басии пича кво дилдо има!!Ааа..кеф!

    Коментиран от #16

  • 14 Behemoth

    2 1 Отговор
    Всъщност талибаните са религиозна секта и от там идва силата им .....обаче рано или късно ще се разпаднат под съпротивата на племената ...могат да задаржат градовете с терор но не и да се наложат над племената....един вид те са по държаворческа сила от центробежната племенна структура...
  • 15 ивелин

    6 0 Отговор
    Човек колко глупав и наивен трябва да е за да повярва,че Американците там ще изградят " демокрация ". Най верният им съюзник на тези престъпници е С.Арабия нима там има " демокрация".? ? Афганистан е феодалния стадий на развитие и там "Световното зло" наречена Америка със своите съюзници около 47 страни убеждаваше,че в Афганистан "процъфтява " " демокрацията " и Буш младши пожелаваше и дрuгите страни да последват примера им показвайки ги за образец. И тава повече от 20 години същата песен повтаряха и мислеха,че им вярват по-най нагъл и долен начин продължаваха да лъжат световната общественост...
  • 16 ТО Е ПРИГОТВЕНО ЗА

    0 0 Отговор

    До коментар #13 от "Росен ПлевнАналиев":

    БГ.АНТИ ВАКСИ_ШПРИЦЕН 💉💉
  • 17 Анонимен

    5 0 Отговор
    Много добро решение, света трябва да ги остави да се оправят сами стига само да не ги снабдят с оръжия и каналите за хашиш, другото само ще се нареди.
  • 18 Пущини

    1 0 Отговор

    До коментар #7 от "ЕВРО НЮЗ":

    И как точно като се крият из пещерите? Те просто са примитивни хора и им трябва водач като Адам или Асад. За съжеление тази държава е създадена изкуствено и половината Пущини се намират в Пакистан. Това плюс многото планини правят нещата трудни за външни сили да задържат власта. Талибаните се крият в планините илу отиват в пакистан където се прегрупират.
  • 19 Гост

    0 3 Отговор

    До коментар #3 от "КОТарАК":

    Изгледа филма Александър и много почна да знаеш а :)))

    Коментиран от #20

  • 20 КОТарАК

    3 0 Отговор

    До коментар #19 от "Гост":

    не-изчел съм описания , хронология , от няколко автора , а те античните са 3 и си правя изводи.

    Коментиран от #23

  • 21 TOTO

    2 0 Отговор
    НА САЩ ИМ СВЪРШИЛА ДЕМОКРАЦИЯТА, ТОВА Е ДОБРА НОВИНА ЗА СВЕТА
  • 22 То и ние си мислехме...

    0 0 Отговор
    ...,че нашите талибани от ,,протестните партии" ще са единни,но на практика се оказа точно обратното...!!!
  • 23 Одрис

    0 1 Отговор

    До коментар #20 от "КОТарАК":

    Александър Велики е с тракийски корени, и е Арианист,
    когато е завладял тези земи ,
    сегашен Афганистан,повечето от
    населението е изповядало Арианизма?
    Което означава" многожество" и собствена религия.
    Исляма в тази форма е бил непознат!
    Александър също е Ариянист,
    изповядвал е същите ценности,
    като Бактрийците, и околнити държави,
    за това
    и наследниците, Генерали на Александър,
    са могли да Управляват тези народи,
    още 200 години безпроблемно!
  • 24 Нане

    0 0 Отговор
    ай сига талибаните терористили са, студенти или борци за свобода? Като се има в предвид че живееха по пещерите и американците ги въоръжаваха в Рамбо 4
Новини по държави: