23 Март, 2013 13:16 2 334 1

Исмаил Йозсой: Финансовата криза в Кипър е предимство за Турция

  • кипър-
  • криза-
  • банки
Исмаил Йозсой: Финансовата криза в Кипър е предимство за Турция - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Финансовата криза в Кипър се следи с подчертано внимание в Турция. Малкият остров е разделен. В северната част е обявената едностранно от Турция Севернокипърска турска република, а южната част, т.е Кипър е член на ЕС. Години наред, с различни прекъсвания, се водят преговори за обединение на острова, но без конкретен резултат досега. На референдума през 2004 г. турците казаха да за обединението, но гърците, понеже не пожелаха да се обединят, бяха приети самостоятелно в ЕС, но сега Кипър затъна в кризата. В турските медии се правят много коментари по този повод. Едни я преценяват като последица от кризата в ЕС. Други я определят като едно непосилно състезание, подобно на "Сървайвар", а трети акцентират, че "задълбочаващате се криза в Кипър се превръща в предимство за Турция". А тези дни едно американско онлайн списание писа, че Турция би могла да посрещне задълженията на Кипър като й изплати 6 млрд. долара срещу признаването на турската част, която съставлява около 40 на сто от територията на острова.

Това каза проф. Исмаил Йозсой от Икономическия факултет в университета "Фатих" в Истанбул в интервю за предаването "Събота 150" по БНР.

Една част от еснафите, дребните търговци в северната част на острова се оплакват, че поради кризата кипърските гърци престанали да идват да пазаруват при тях. И това до известна степен намалило покуплението. Същевременно обаче Турция бе подготвена за всички шокове на кризата, които идват откъм ЕС и респективно Кипър, който е член на ЕС.

За да посрещне предизвикателствата, Турция разшири изключително много търговията си с пазарите извън ЕС, например с Азия, с Африка, с други страни по света и по този начин разнообрази и обогати икономическите връзки, намалявайки зависимостта си от европейските пазари. Това е и причината Турция да не бъде засегната значително от тази криза. Търговските връзки със страните от ЕС намаляха, но за сметка на това се увеличиха търговските взаимоотношения със страни извън ЕС. Износът на Турция, въпреки кризата, е възходящ и понеже Кипър е в европейската общност, Турция беше подготвена за кризата в южната част на острова.

В Северен Кипър кризата се почувства, но Турция има потенциала за да посрещне това свиване на потребителския пазар. Турция продължава без прекъсване финансовите постъпления, дребните търговци може да имат и притеснения от финансовата криза, но тъй като Северен Кипър е интегриран с Турция, от икономическа гледна точка, не смятам, че много ще пострада от кризата в южната част на острова. Така че колкото повече нараства икономическият потенциал на Турция, толкова повече и северната част на острова ще има полза от това. Това каза проф. Исмаил Йозсой от Икономическия факултет в университета "Фатих" в Истанбул в интервю за предаването "Събота 150".

Кризата в Кипър и в ЕС ще се отрази положително на процеса на преговорите. Какво имам предви? Една икономически силна Турция винаги ще бъде и силна страна на масата за преговори. В момент, когато събеседниците й се борят с финансовата криза, ще имат повече необходимост от нейната помощ в икономически и морален аспект. Ако беше се случило обратното, т.е.Турция е слабата страна, преговорите изцяло биха се прекъснали, защото покрай другите проблеми щяха да се прибавят и икономическите проблеми, но сега сме в съвсем различна от тази ситуация - Турция има потенциала да окаже икономическа подкрепа на ЕС, смята проф. Исмаил Йозсой.

И тъй като ЕС се нуждае от финансова помощ, колкото и Германия с икономиката си да се опитва да помогне на Кипър, това може да стане само частично. Обобщено казано, сега ЕС е зависим от Турция. Така че ще има положителен принос за преговорите за обединението на остров Кипър.

Кризата при всички положения ще засегне негативно отношенията между Русия и Кипър. В тази насока са и изявленията на Владимир Путин и аз споделям това мнение. Смятам, че Русия в бъдеще ще се отнася много по-внимателно към отношенията си с Кипър, заяви професорът.

Планът за налагане на данък върху банковите депозити, с който Кипър смята да излезе от криза, е погрешен. Нещо повече - дълбоко нарани Москва, която Кипър смята за свой съюзник. Факт е, че Москва все още не е предложила конкретни мерки за помощ на кипърското правителство, което трескаво търси алтернативни начини да финансира международната спасителна програма, категоричен е проф. Исмаил Йозсой.

Правителството на т.нар. Севернокипърска турска република се събра на спешно заседание, на което бяха приети мерки срещу кризата в Кипър. Те се правят на базата, че британските авоари от Кипър, които се изчисляват на 3 млрд. долара, ще се прехвърлят към северната част на острова. Същевременно Централната банка е подготвила пакет от мерки за пресичане на изпирането на пари.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    0 0 Отговор
    Извинете, кой редактор допусна за публикуване тази статия?
    Моля ви, изхвърлете го или му намалете пиенето!
    Повторения на цели пасажи, пропуснати букви, нови думи - например "покуплението" (някой ще ми я обясни ли?)....
    Може ли такава неграмотност !!!
    Да ви организирам курс по ограмотяване във fakti.bg ???
Новини по държави: