17 Април, 2022 12:30 4 158 15

Китайски фонд за рисков капитал заплашва да преодолее наложените от Вашингтон санкции

  • китай-
  • тайван-
  • фонд-
  • рисков капитал-
  • военно оборудване-
  • информационни и комуникационни технологии-
  • развитие-
  • санкции-
  • заплаха-
  • инвестиция-
  • капиталов пазар

Очаква се новият фонд за рисков капитал да служи като платформа за китайската армия за засилване на влиянието й в технологичната конкуренция между Вашингтон и Пекин

Намерението на група китайски военни и бизнес институции да инвестират 500 милиона щатски долара за създаване на фонд за рисков капитал има за цел да осигури висококачествена военна технология посредством заобикаляне на санкциите, наложени от Вашингтон – това заяви експерт от мозъчен тръст на Министерство на отбраната на Тайван.

Според Янг И-Квей, изследовател в Института за национална отбрана, алиансът разкрива китайските военни амбиции – огромни средства да бъдат насочени за изграждане и поддържане на военна верига за доставки в Китай в момент, когато Пекин засилва военните си заплахи срещу Тайван.

Янг направи своите коментари в статия, публикувана по-рано тази седмица, след като Guangzhou Haige Communications Group Corp., която предоставя комуникационно и навигационно оборудване на китайските военни, обяви на 7 април, че ще си партнира с China Poly Group и други субекти, за създаване на фонд за рисков капитал, оценен на 500 милиона щатски долара, за разработване на военно оборудване.

Guangzhou Haige Communications Group Corp., чиито предшественик беше китайска фабрика за военни оръжия, има база от клиенти от китайската армия, флот и военновъздушни сили и е участвала в разработването на управляваната от военните сателитна навигационна система BeiDou.

China Poly Group е държавно предприятие, което според Янг има ролята на вносител на военно оборудване за Китай.

Всички участници в новия фонд за рисков капитал имат тесни връзки с китайските власти, като China Poly Group е една от най-големите контролиращи институции на фонда за рисков капитал.

По-важното е, че PolyTech, която е част от China Poly Group, служи като най-големият държавен доставчик на военно оборудване, ракетни технологии и дронове за китайските военни, каза Янг. Освен това Haige Communications се превърна във важен доставчик на системи за военни стимулации и обучение на военни пилоти за Китай.

Очаква се новият фонд за рисков капитал да служи като платформа за китайската армия за засилване на влиянието ѝ в технологичната конкуренция между Вашингтон и Пекин, което може да помогне на Пекин да преодолее санкциите, наложени от Вашингтон.

Янг заяви още, че пандемията от Covid-19,санкциите на Вашингтон срещу Пекин и инвазията на Русия в Украйна са накарали много рискови капиталисти да избягват азиатския регион, така че той подозира, че китайските власти искат новият фонд да възобнови вътрешния капиталов пазар и да засили информационното и комуникационно развитие в опит да комерсиализира своята технология в бъдеще.

Той предупреди, че усилията на китайската армия в развитието на информационните и комуникационни технологии се очаква да засилят надзора и контрола на властите върху информационния поток, което би представлявало сериозна заплаха за демократичния свят.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 дет мароз

    8 14 Отговор
    500 милиона? Че те не стигат и за крайцер!

    Коментиран от #5

  • 3 santa fe

    10 26 Отговор
    Май рашистката армия е най-ефективната. След като превзе 11 пъти Матиупол, сега призовава защитмиците да се предадат...

    Коментиран от #6

  • 4 Volw

    11 6 Отговор
    Относно високо технологични технологии на Китай.В САЩ новия Айфон 13 про мах струва 1200 долара. САЩ плаща,по своя вис.технология,на Китай да го сглоби-100 долара.Китай плаща на Русия за полезни изкопаеми 1/един/ долар.От един път;кой разполага с високи технологии?Същото е във високите военни технологии.Някога Китай,когато руснаците изпепелиха на един остров стотици китайски войници влезли в Русия,беше книжен тигър,сега е глинен такъв.
  • 5 дааа

    9 0 Отговор

    До коментар #2 от "дет мароз":

    Абе за крайцер стигат ,но не и за яхта на олигарх.
  • 6 свирчо

    26 4 Отговор

    До коментар #3 от "santa fe":

    Днес трябва да се приключи с остатъците от нациовците в Азовстал. Или се предават или се сриват със земята.

    През 16 април 2022 г. се наблюдава рязко увеличаване на интензивността на радио инженеринга от бойците на националистическите формации и чуждестранни наемници, блокирани в Мариупол в Азовсталния металургичен комбинат.

    Заклещените там азовци желаят да се предадат , но от Киев ги заплашват с разстрел.
  • 7 Вуйчо

    6 27 Отговор
    Русия да върне ядрените оръжия които Украйна и предава 1994 съгласно договора от Будапеща

    Коментиран от #8, #11

  • 8 учен

    24 6 Отговор

    До коментар #7 от "Вуйчо":

    Украйна никога не е имала собствени ядрени оръжия . Колкото имат Турция и Германия - толкова и те . А и управлението им е в Русия. Те нищо не могат да направят с тях . Най много Руснаците да ги детонират на място , без да се налага да ползват ракети или самолети .
  • 9 Теодор Рузвелт

    6 10 Отговор
    Трите грешки на Запада са първо да унищожат нацистката армия и да позволят на съветската империя да се издигне, помагането на Китай да стане световна сила по всички показатели и липса на пълно унищожения на турско арабския свяат, а Западния свят да не се беше отеглил от Латинска Америка Южна Азия Африка и Британска Индия. Сега след всичко изброено Запада страда от най основните грешки които дори се задълбочават имиграцията на не европейски народ към Запада и приобщаването на исляма към християнската либерална религия

    Коментиран от #10

  • 10 адмирал Ушаков

    21 4 Отговор

    До коментар #9 от "Теодор Рузвелт":

    Най голямата грешка на Руснаците е че по времето на войната за независимост пращат Руски кораби да пазят краварите от англичаните . Трябвало е да ги оставя да се изпотрепят по между си .

    Коментиран от #12

  • 11 ракета

    6 1 Отговор

    До коментар #7 от "Вуйчо":

    скоро ще ги върне, не се притеснявай. гледай само да не си там като долетят
  • 12 Volw

    3 13 Отговор

    До коментар #10 от "адмирал Ушаков":

    Тавар.Ушанков,бъркаш руския с френския флот.По това време Москалите нямат военен флот да достигнат до Америка,за това и продават Аляска за две бурета водка.До средата на 20 век Русия има пехотинци с немски и френски пушки,и мераци за Босфора и Дарданелите...

    Коментиран от #13, #14

  • 13 Теодор Рузвелт

    2 13 Отговор

    До коментар #12 от "Volw":

    То и сега им остана само водката, а пък за ядене как се борят руснаците кой пръв ще обере хранителен магазин и ще донесе на жена си бойлер, Путин ги е оставил 200 000 азапасняци от първия ешалон на безаналоговата армия не да побеждават а да тършуват да откраднат нещо имат опит от индийските си приятели в кражбите а от китайците са добри в копирането

    Коментиран от #15

  • 14 То франсетата и победиха хитлер

    4 0 Отговор

    До коментар #12 от "Volw":

    От началото на войната Русия изразява пълна подкрепа за правителството на Ейбрахам Линкълн, като заявява, че то е единствената легитимна власт на американска почва.

    "Русия иска повече от всичко запазването на Американския съюз като единна и неразделна нация", пише външният министър Александър Горчаков през 1862 г. до Баярд Тейлър, секретар на американското посолство в Санкт Петербург.

    От всички останали европейски страни само Швейцария подкрепя Съюза толкова силно.

    Руски военни кораби в Ню Йорк и Сан Франциско.
    Корвета "Витяз", фрегата "Александър Невски", фрегата "Пересвет", корвета "Варяг" и фрегата "Ослябя" в Ню Йорк. Илюстрация от "Harpers Weekly" за 17 октомври 1863 г.

    През септември 1863 г. руска флотилия от шест военни кораба тръгва към Източния бряг на Северна Америка и остава там в продължение на седем месеца. Базираните в Ню Йорк плавателни съдове патрулират околността. Подобно нещо се случва и на Западния бряг, където флотилия от шест военни кораба е базирана в Сан Франциско. Това предотвратява внезапни атаки от страна на Юга срещу тези жизненоважни за Съюза пристанищни градове.

    Както гражданите, така и правителството на Съюза посрещат топло руските военноморски сили.

    "Русия изпрати свои флотилии в американски води като израз на симпатиите си към каузата на Съюза", пише с ентусиазъм американският историк Джеймс Калахан през 1908 г.
  • 15 ташунко

    3 1 Отговор

    До коментар #13 от "Теодор Рузвелт":

    Много си смешен Тошко . Направо умът ми не го побера какви са тия простотии.