Държавният секретар на САЩ Марко Рубио влезе в сблъсък с китайския си колега Ван И заради Тайван. Дипломат номер едно на Доналд Тръмп осъди действията на Пекин "за упражняване на принуда" срещу острова и в региона на Южнокитайско море, предаде БТА.
Вчера Рубио, дългогодишен ястреб по отношение на Китай, имаше първи телефонен разговор с колегата си от Пекин, след като встъпи в длъжност. Едно от първите външнополитически действия на новия държавен секретар, след като зае поста, е да сплоти американските съюзници и партньори в региона.
В телефонния разговор Рубио каза на Ван, че второто правителство "Тръмп" ще поддържа отношения с Китай, при които "американските интереси и народ ще бъдат поставени на първо място", каза Тами Брус, говорител на Държавния департамент на САЩ. "Държавният секретар подчерта и ангажимента на САЩ към всички съюзници в региона и сериозното безпокойство от действията за упражняване на принуда от страна на Китай спрямо Тайван и в Южнокитайско море."
Ван, от своя страна, отправи предупреждение към Рубио във връзка с Тайван, самоуправляващата се демокрация, за суверенитет над която претендира Китай и по отношение на която Пекин не изключва употребата на сила като вариант за поставянето ѝ под свой контрол.
"Никога няма да позволим Тайван да бъде отделен от Китай", каза Ван на Рубио и добави, че Вашингтон "не бива да погазва обещанието си" да признава само един Китай, се казва в стенограмата от разговора, разпространена от китайското Външно министерство.
Ван изрази надежда пред Рубио, че бившият американски сенатор ще "играе конструктивна роля в оформянето на бъдещето на китайския и американския народ, а също и (в гарантирането) на световния мир и стабилност".
В разговора Ван посочи, че двете най-големи световни икономики трябва да работят за "намирането на правилния начин за взаимодействие помежду си в новата ера" - най-вероятно имайки предвид връщането на Тръмп в Белия дом.
Въпреки че Пекин "няма никакво намерение да задминава или заменя когото и да било", запазва законното си право на развитие, допълва китайският външен министър.
По думите му той и американският му колега трябва да последват примера на президента Си Цзинпин и Тръмп, които са имали сърдечен телефонен разговор помежду си.
САЩ са дългогодишен поддръжник на Тайван и неговият най-голям оръжеен доставчик, но официално не поддържат официални дипломатически отношения с острова.
При утвърждаването си от Сената по-рано през седмицата Рубио обеща засилване на подкрепата за Тайпе с цел да бъде постигнато "равновесие", което да откаже Китай от всякакви намерения за военна инвазия на острова.
В рамките на изслушването Рубио допусна, че Пекин може да нахлуе в Тайван до края на десетилетието, ако САЩ не му дадат ясно да разбере, че "ще плати прекалено висока цена за всяка интервенция в Тайван".
Рубио определя Китай като заплаха номер едно за американските интереси и обвини азиатския гигант - чиято икономика отбеляза рекорден ръст през последните десетилетия - че си е проправил път "с измама" към статута си на световна свръхсила.
Веднага след като встъпи в длъжност във вторник, Рубио се срещна с външните министри на Япония, Индия и Австралия - така наречената група КУАД (Четиристранен диалог по сигурността), създаването на която Китай разглежда като опит да бъде обкръжен.
Четиримата външни министри излязоха с обща позиция, в която се обявиха против всякакви "едностранни действия за изменение на статуквото чрез употреба на сила или принуда", очевидна препратка към Китай.
Рубио имаше телефонен разговор с колегата си от Филипините, а вчера и с този от Виетнам.
С виетнамския вицепремиер Буй Тхан Шон дипломат номер едно на Вашингтон обсъди "агресивното поведение на Китай в Южнокитайско море", съобщи Държавният департамент.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Нещо радостта на копейките
07:42 25.01.2025
3 Боруна Лом
08:12 25.01.2025